Az OPEC+ hétfői ülésén megerősítette, hogy továbbra is fenntartja az olajkitermelési korlátozásokat az első negyedév végéig, majd áprilistól fokozatosan növeli a termelést havi 120 000 hordóval.
Az elmúlt két évben a szervezet többször is elhalasztotta a termelési korlátozások feloldását, hogy megakadályozza a túlkínálat kialakulását és megakadályozza az olajárak csökkenését.
Az algériai energiaügyi minisztérium szerint a globális olajpiac fundamentumai továbbra is erősek, és az olaj iránti kereslet áprilistól várhatóan élénkülni fog. A találkozón ugyanakkor nem tárgyalták Donald Trump azon kérését, hogy növeljék a kínálatot az üzemanyagárak csökkentése érdekében.
A megbeszélés főként a tagországok kitermelési kötelezettségeinek teljesítésére és az esetleges túllépések kompenzációjára összpontosított. Az OPEC+ változtatott a termelési adatok ellenőrzésére használt külső források összetételén is:
eltávolította az amerikai Energiaügyi Információs Hivatalt (EIA) és a Rystad Energy AS-t, helyükre pedig az OilX, Kpler és ESAI tanácsadó cégeket nevezte ki.
Az ülés üzenete egyértelmű: az olajkartellként is emlegetett OPEC+ nem kívánja siettetni a termelési növelést, mivel a világpiaci kereslet továbbra is bizonytalan, különösen a kínai gazdasági lassulás és az amerikai kontinensen zajló alternatív kitermelési bővülés miatt.
Donald Trump már más módon is hatással volt az olajpiacra: a hétvégén bejelentett kanadai és mexikói importvámok hírére a Brent típusú nyersolaj ára hétfőn 77 dollár fölé emelkedett.
Az elemzők szerint az OPEC+ kivárhat, hogy tisztábban lássa Trump további intézkedéseit, különösen a Kínára kivethető vámokat és az Irán, Venezuela vagy akár Oroszország elleni szankciókat illetően. Vandana Hari, a Vanda Insights vezetője szerint az OPEC+ önálló stratégiát követ, és nem valószínű, hogy enged Trump követeléseinek.
Bár az OPEC+ hosszú távú tervei szerint 2026 végéig összesen 2,1 millió hordónyi napi kapacitás bővülést tervez, az elemzők megkérdőjelezik ennek megvalósulását. Az IEA előrejelzése szerint még akkor is napi 750 000 hordós túlkínálat alakulhat ki 2025-ben, ha a szervezet nem növeli kitermelését.
A Citigroup és a JPMorgan Chase előrejelzései szerint az OPEC+ végül elállhat a termelés fokozásától, mivel az árak tovább csökkenhetnek, ami különösen Szaúd-Arábiának és más, jelentős állami bevételekre támaszkodó olajtermelő országoknak okozhat nehézségeket.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ