Kazahsztán várható olajkitermelése elmarad a korábbi előrejelzésektől: az energiaügyi miniszter kedden bejelentette, hogy a 2024-es termelés alacsonyabb lesz a korábban tervezettnél. A kormányzat most felülvizsgálta korábbi becsléseit, és módosította az olajkitermelésre vonatkozó előrejelzéseit, írja a Reuters.
Az Egyesült Államok Mexikói-öbölbeli olaj- és földgáztermelése jelentősen visszaesett a Rafael vihar következtében. A tengeri energiaszabályozó hatóság vasárnapi jelentése szerint az olajtermelés több mint negyede, a földgáztermelés 16 százaléka állt le. A vihar okozta kiesés eddig összesen 2,07 millió hordó kőolajat és 1,12 milliárd köbláb földgázt érintett - írja a Reuters.
A harmadik vecsési olajkút további 600 hordóval növeli a MOL magyarországi termelését - derült ki a Mol szerdai közleményéből
Az OPEC+ egy hónappal elhalasztotta a tervezett olajkitermelés-növelést, amit eredetileg decemberre ütemeztek. A döntés hátterében a gyenge kínai kereslet és a csoporton kívüli növekvő kínálat áll, amelyek továbbra is nyomást gyakorolnak az olajpiacra. A szervezet vasárnapi közleménye szerint a tagországok megerősítették elkötelezettségüket a kibocsátási célok teljes betartása mellett.
A nigériai olajipari szabályozó hatóság elutasította a Shell szárazföldi olajmezőinek eladását a Renaissance csoportnak, ez egy 1,3 milliárd dolláros ügylet lett volna. A döntés hátterében az áll, hogy a vevőt nem tartják alkalmasnak az eszközök kezelésére. Az ügy újabb fordulatot jelent a Shell nigériai kivonulási tervében, amely része az olajipari óriásvállalat szélesebb körű átrendeződésének.
Egyre nagyobb a feszültség a Közel-Keleten, az újabb iráni eszkalációtól tartva kilőtt az olaj ára, a lélektanilag fontos 80 dolláros hordónkénti szinten áll a jegyzés. Adódik a kérdés: meddig tarthat még az őrült rali, hova emelkedhet az olaj ára?
Az Egyesült Arab Emirségek energiaügyi minisztere elismerően nyilatkozott az OPEC+ szerepéről az olajpiacon, kiemelve a szervezet erőfeszítéseit a piaci egyensúly fenntartásában - írta meg a Reuters.
Az OPEC+ olajtermelői csoport nyolc tagállama úgy döntött, hogy két hónappal, november végéig meghosszabbítja az önkéntes termeléscsökkentést. Ezt az információt az OPEC csütörtökön kiadott közleményében hozta nyilvánosságra.
A Mol három jelentős gáztalálatot ért el Pakisztánban a TAL Blokkban, amelyet 25 éve működtet operátorként, és ahol 19 éve termel szénhidrogént. A Razgir-1 kutatófúrást 2024. január 9-én kezdték el fúrni, 3950 méter mélységet értek el. Eddig három sikeres kúttesztet végeztek három különböző geológiai formációban. A Mol 8,4%-os részesedéssel rendelkezik a kitermelt mennyiségből.
Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb nyersolaj-exportőre, ambiciózus terveket szövöget: több mint 100 milliárd dollárt kíván befektetni annak érdekében, hogy az USA és Oroszország után a világ harmadik legnagyobb gáztermelőjévé váljon. A cél nem csupán gazdasági, hanem környezetvédelmi is, hiszen az ország gazdasága egy szén-dioxid-mentes társadalomra készül - számolt be a Nikkei Asia.
Vasárnap összeültek az olajhatalmak, hogy megvitassák a következő hónapok kitermelési politikáját. A találkozók a vártnál eseménydúsabban alakultak, a döntéseket meredek olajár-zuhanás követte, ilyen mértékű esést már több, mint fél éve nem tapasztaltunk. De vajon jól értelmezi a piac az OPEC döntését, vagy esetleg túlreagálás lehet az ilyen mértékű olajár-esés? Miért nem olyan kedvező a helyzet, mint ahogy elsőre látszik? Ami talán a legfontosabb: mit jelent mindez a hazai üzemanyagokra nézve, ismét egekbe szökhet a benzin ára Magyarországon?
Az OPEC+ szövetség az elemzői előrejelzésekkel összhangban meghosszabbította a nyersolajtermelésre vonatkozó csökkentését 2025-re, az új kitermelési célszámban benne van az Egyesült Arab Emírségek termelésnövelése és további önkéntes csökkentések is. A döntés a kartell indoklása szerint a kereslet-kínálat egyensúlyának fenntartására irányul a változó globális gazdasági környezetben - tudósított a Cnbc.
Oroszország 511 milliárd hordónyi kőolajat fedezett fel az Antarktiszon. A briteket különösen aggasztja ez a felfedezés, mivel az olaj elsősorban a Brit Antarktiszi Területen található, egy hatalmas, 1,7 millió négyzetkilométeres lakatlan területen, amelyre Chile és Argentína is igényt tart. Ez újabb nemzetközi konfliktusokhoz vezethet.
Furcsa választás készül Afrika egyik legstabilabbnak és ledemokratikusabbnak tartott országában, Szenegálban: a legesélyesebbnek tartott elnökjelölt alig néhány nappal a voksolás előtt hagyta el a börtönt, miközben tizenkilencen is sorban állnak, hogy átvegyék a posztot a nehezen leköszönő eddigi államfőtől. Az új elnöknek rengeteg problémával kell majd szembenéznie, de ő lehet az is, akinek regnálása alatt megkezdődhet végre az országban talált hatalmas kőolaj- és földgázlelőhelyek kiaknázása.
Az Európai Unió Tanácsa hivatalosan is jóváhagyta a kritikus nyersanyagokról szóló törvényt (CRMA), ami az utolsó lépést jelenti a törvény hatályba léptetésében. A CRMA célja olyan keretrendszer létrehozása, amely biztosítja a különböző iparágak – többek között a zöld és a digitális átmenet, valamint a védelmi és az űrágazat – számára létfontosságú kritikus nyersanyagok biztonságos és fenntartható ellátását.
Katar évi 16 millió tonnával 142 millió tonnára tovább növeli a gáztermelést amellett is, hogy összeomlottak a gázárak világszerte, mert arra számít, hogy Európában még nagyon sokáig szükség lesz a gázra, az ázsiai gázkeresletet pedig a népesség növekedése is hajtani fogja - jelentette be vasárnapi tájékoztatóján QatarEnergy vezetője. A jelek szerint az éles globális gázkínálati versenyben Katar igyekszik kiaknázni óriási gáztartalékait, amint az északi mezőjének feltárásával halad.
Több papír árfolyama is jelentős emelkedésben van.
Megjelent az OECD éves jelentése a Nemzetközi Pénz Hét programról.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
De van kompromisszumos megoldás.
Terjeszkedne az Egyesült Államok?
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?