Megnyugodnak a tőzsdék
Az amerikai részvénypiacok hétfőn jelentős volatilitást mutattak, miután Donald Trump elnök hétvégi bejelentése több ország elleni vámokról kezdetben pánikot keltett a befektetők körében. A hangulat azonban gyorsan javult, amikor az Egyesült Államok és Mexikó bejelentette, hogy egy hónapig felfüggesztik a kereskedelmi partner elleni vámintézkedéseket - írta meg a CNBC.
A nap folyamán a főbb amerikai részvényindexek jelentősen csökkentették veszteségeiket.
- A Dow Jones, amely korábban 665 pontos zuhanást mutatott, már csak 145 pontos, azaz 0,3%-os esésben van.
- Az S&P 500 index 0,8%-os csökkenésnél jár, ami jóval kedvezőbb a nap korábbi 1,93%-os veszteségénél.
- A technológiai részvényeket tömörítő Nasdaq Composite valamivel több mint 1%-os csökkenést könyvelt el eddig.
Trump vámjai miatt esés, majd gyors korrekció az amerikai tőzsdéken
Hétfőn jelentős árfolyammozgásokat hozott Donald Trump elnök hétvégi döntése, miszerint újabb vámokat vetett ki több országra. A piacokat kezdetben elöntötte a félelem, hogy egy teljes körű kereskedelmi háború kezdete.
Az esés azonban hamar mérséklődött, miután bejelentették, hogy az Egyesült Államok és Mexikó egy hónapra felfüggeszti a vámok bevezetését.
A Dow Jones mindössze 101 ponttal (0,2%) jár alacsonyabban. Az S&P 500 0,7%-os esésnél tart, de korábban közel 2%-os mínusznál is járt. A technológiai szektor dominálta Nasdaq Composite index pedig körülbelül 1%-kal csökkent.
Már pluszban a bitcoin
A mexikói elnök bejelentésének hatására elkezdett visszatérni a piac kockázati étvágya, a bitcoin árfolyama például 180 fokos fordulatot vett és a korábbi esés után már 1,6 százalékos pluszban van 100 000 dollár közelében.
A nap eddigi egyik nagy kriptopiaci vesztesének számító ethereum árfolyama egy ponton 15 százalékos esésben volt, mostanra viszont már csak 6 százalék közelében van a mínusz.
Egy hónapra felfüggesztik az amerikai vámokat Trump és Sheinbaum egyeztetése után
Mexikó elnöke, Claudia Sheinbaum hétfőn közölte, hogy egy hónapra elhalasztják a vámokat, miután egyeztetett Donald Trumppal – írja a Bloomberg. Az államfő azt nem tisztázta, hogy az Egyesült Államok által vagy a válaszlépésként kivetett tarifákról van szó, azonban a piacok úgy értelmezték, hogy az amerikai elnök hátrálhat meg. Később pedig Trump maga is megerősítette, hogy az országa által alkalmazott büntetőtélekre vonatkozik a döntés.
Fontos bejelentés Mexikótól, javul a hangulat
Hirtelen látszik némi hangulatjavulás az amerikai tőzsdéken, miután a mexikói elnök közölte, hogy progresszív tárgyalást folytatott Trumppal. Claudia Sheinbaum arról számolt be, hogy 10 000 katonát vezényelnek a határra, hogy fokozzák a drogcsempészet elleni fellépést. Ennek azért van különleges jelentősége, mert Trump a vámok indoklásaként pont a drogkereskedelmet, és a bevándorlást jelölte meg.
Sheinbaum azt is közölte, hogy a vámokra egy hónap türelmi időt kaptak.
A vezető indexek ennek ellenére továbbra is esnek, a Dow 0,5 százalékos, az S&P 500 1 százalékos, a Nasdaq 1,3 százalékos mínuszban van, mindazonáltal a napi mélypontokról visszapattantak a hírre az indexek.
Behuzhantak a Tesla eladásai az elektromos autózás fellegvárában
A Tesla piaci részesedése jelentősen csökkent Svédországban és Norvégiában januárban, miközben az autóeladások összességében növekedtek a két skandináv országban. Az amerikai elektromosautó-gyártó népszerűsége láthatóan megingott, ami részben Elon Musk vezérigazgató politikai megnyilvánulásaival hozható összefüggésbe.
Kinyitottak a tőzsdék Amerikában: nagyot esik a Tesla, az Nvidia és a General Motors
Ahogy arra az előzetes adatok alapján számítani lehetett, eséssel indul a nap az amerikai tőzsdéken: a vezető részvényindexek közül a Nasdaq 1,7 százalékos, az S&P 500 másfél százalékos, a Dow pedig 1,1 százalékos mínuszban van.
Szektorszinten kifejezetten rosszul teljesítenek a big-tech papírok: az Nvidia jegyzése 4,7 százalékkal, az Apple részvénye 2,4 százalékkal, az Alphabet 1,2 százalékkal került lejjebb.
Ugyancsak nagy esést láthatunk az amerikai autógyártóknál: a General Motors részvénye 5,9%-ot, a Ford 3,9%-ot, a Tesla pedig 4,8%-ot eshet a mostani adatok alapján. A Fordnál a kedvezőtlen januári értékesítési számok is ányalják a hangulatot.
Megszakadt a sorozat - 12 hét után először nem vett bitcoint a MicroStrategy
A MicroStrategy megszakította 12 hetes bitcoin-vásárlási sorozatát - a vállalat, amely jelenleg 44,7 milliárd dollár értékű bitcoinnal rendelkezik, ambiciózus tőkebevonási terveket fontolgat, miközben a kriptovaluta piaca rendkívül volatilis időszakot él át, írta a Bloomberg.
Trump vámfenyegetései után már borul a tengeri fuvarozási piac
A balti száraz ömlesztett áruk tengeri fuvardíjindexe, az európai szállítmányozási költségek referenciaértéke hétfőn emelkedett, elsősorban a panamax hajók szegmensének növekedése miatt. Az index, amely a capesize, panamax és supramax hajók tarifáit veszi figyelembe, 3 ponttal 738 pontra nőtt. Ugyanakkor a capesize és supramax kategóriákban enyhe csökkenés volt tapasztalható.
Egyre lejjebb az OTP
Egészen mostanáig tartotta magát a magyar tőzsde és a nemzetközi piacokon látott leforduláshoz képest mérsékeltebb, 0,7 százalék körüli esést láthattunk. Most azonban már 1,2 százalékos a mínusz a BUX indexnél, az OTP jegyzése 2,5 százalékkal került lejjebb.
5 okot sorolt fel a stratéga: bele kell venni a vámháború-pánikba?
A hétvégén bejelentett amerikai vámintézkedések ellenére Tom Lee, a Fundstrat kutatási vezetője optimista marad a piacok jövőjét illetően. Bár rövid távú kockázatkerülésre számít, a befektetőknek azt tanácsolja, hogy használják ki a jelenlegi piaci pánikot vásárlásra - tudósított a Marketwatch.
Továbbra is nagy mínuszban az európai tőzsdék
A koradélutáni órákban sem javul a hangulat, komoly mínuszokat láthatunk a vezető európai részvényindexeknél: a DAX és a CAC is 1,7 százalékkal került lejjebb, a FTSE 100 pedig 1,3 százalékos mínuszban van.
Fajsúlyos változást jelentett be a kormány - Hogy hat ez az Alteo-ra?
Péntek éjjel, gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra megszüntette a kormány a KÁT és METÁR rendszerekben az inflációval növelt kötelező átvételi árak rendszerét. Az Erste elemzője most kifejtette, hogy mindez hogyan hat a kiegyenlítői piacon rendkívül fonto szereplő, a tőzsdén is jegyzett Alteo számára.
Kemény ütést visz be az autóiparnak Trump vámháborúja
Donald Trump frissen bejelentett vámjai alapjaiban rengetheti meg Észak-Amerika kereskedelmi viszonyait, különösen az autóiparban. Bár a vámemelés minden Kanadából és Mexikóból érkező terméket érint, az autógyártók és beszállítóik különösen nehéz helyzetbe kerülhetnek. Az intézkedés nemcsak az autók árát növelheti, hanem a teljes ellátási láncra is komoly hatással lehet.
Nem javul a helyzet a magyar tőzsdén
Bár nem jó ma a hangulat a magyar tőzsdén, a rendkívül kedvezőtlen nemzetközi környezetben mégis felülteljesítőnek számít a BUX index 0,7 százalékos esése.
Trump vámháborúja a saját és felesége mémcoinját is elintézte
Nagy esés volt az elmúlt órákban a kriptopiacokon, Donald Trump vámintézkedései alaposan csökkentették a befektetők kockázati étvágyát, a bitcoin esése minden mást is magával húzott lefelé, új mélypontra esett a január közepén kibocsátott Trump és Melania coinok árfolyama.
6,9 százalékos mínuszban a Volkswagen részvénye
Szektorszinten az európai autógyártókat érintette talán a legérzékenyebben Donald Trumo hétvégi vámlépése - főleg a kanadai és mexikói vámok miatt esik az autógyártók árfolyama, ugyanis számos gyártó rendelkezik tevékenységgel a két országban.
A fontosabb szereplők közül
6,9 százalékos mínuszban a Volkswagen részvénye,
míg a BMW 4,5 százalékkal, a Mercedes 4,9 százalékkal, a Porsche pedig 5,1 százalékkal került lejjebb.
Esés jöhet az amerikai tőzsdéken
A kerekedés előtti adaok alapján nagyobb esésre van kilátás a tengerentúli tőzsdéken is, a vezető részvényindexek közül a Nasdaq eshet a legnagyobbat: 1,8 százalékos mínuszban nyithat a börze, a fontosabb papírok közül az Nvidia jegyzése 3 százalékkal, az Apple részvénye 2,1 százalékkal, az Alphabet 2,3 százalékkal, a Microsoft árfolyama pedig másfél százalékkal kerülhet majd lejjebb.
Szektorszinten ugyancsak nagy esésre van kilátás az amerikai autógyártóknál: a General Motors részvénye 6,4%-ot, a Ford 3,8%-ot, a Tesla pedig 2,9%-ot eshet a mostani adatok alapján.
Trump bekeményít - Mutatjuk az első európai reakciókat
Donald Trump bejelentette, hogy magas vámokat vetnek ki a Mexikóból, Kanadából és Kínából származó árukra, a megemelt vámok nyilvánvalóan nemcsak a három országot, de más kereskedelmi partnereket is érzékenyen érintenek. Mutatjuk az első reakciókat.
Trump vámjai rendesen odacsaptak az autóipari részvényeknek
Csúnya eséssel indult a hét a tőzsdéken, miután a piac Donald Trump újonnan bejelentett vámjainak hatását emészti. Az egyik különösen érzékenyen érintett szektor az autóipar, ami meg is látszik az autóipari vállalatok részvényeinek árfolyamán a ma reggeli kereskedésben.
2 százalékos mínuszban a DAX
Lefordulással indul a nap a vezető európai tőzsdéken, a DAX 2 százalékot esett, míg a CAC 1,9 százalékkal, a FTSE 100 pedig 1,2 százalékkal került lejjebb, de a spanyol és a milánói börzéken sem jobb a helyzet.
Felülteljesítő a Richter
Felülteljesítő a Richter a mai kereskedésben, a gyógyszergyártó részvényei 0,4 százalékos pluszban állnak, miközben a tőzsdék Európa-szerte esnek, a BUX például 0,7 százalékos mínuszban jár. A romló piaci hangulatban az olyan defenzív részvények, mint a gyógyszergyártók és a távközlés hajlamosak felülteljesíteni, a Richtert pedig támogathatja az is, hogy pénteken közzétette negyedéves gyorsjelentését amerikai partnere, az AbbVie. A vállalat menedzsmente optimista kilátásokat fogalmazott meg 2025-re, és közölte, hogy az általa értékesített Richter-készítmény, a Vraylar értékesítései 17 százalékkal nőttek a negyedik negyedévben.
Megütötték a lengyel tőzsdét
A régiós tőzsdék közül kifejezetten érzékenyen reagált a vámbejelentésekre a lengyel piac, a vezető részvényindex 2,2 százalékos mínuszban áll. A fontosabb indextagok közül a PKO 1,8 százalékkal, az Orlen 2 százalékkal, a Pekao pedig 2,3 százalékkal került lejjebb.
Így reagál a magyar tőzsde a vámháborúra
Rossz hangulatban indul a kereskedés Európa piacain, ez alól a magyar tőzsde sem kivétel: százalékos mínuszban van a BUX index, a befektetők elsősorban az OTP-n keresztül csökkentik a kitettésgüket a magyar piacon.
Fontos szint alá esett a bitcoin, most érdemes nagyon figyelni!
Nagy esésben vannak hétfőn a kriptoeszközök, miután Donald Trump hétvégi vámbejelentése után a befektetők elkezdtek kitárazni a kockázatosabb eszközökből. A bitcoin árfolyama ráadásul nem csak a 100 000 dolláros alá szakadt be, de a tavaly október óta tartó emelkedő trendet is letörte a jegyzés, így könnyen fokozódhat az eladói nyomás a következő órákban.
Máris itt van Kína reakciója Trump vámjaira
A kínai kormány elkészítette első javaslatát a Trump-adminisztrációval folytatandó kereskedelmi tárgyalásokhoz. A Wall Street Journal értesülései szerint a javaslat többek között tartalmazza Peking ígéretét, hogy nem értékeli le a jüant az export támogatása érdekében. A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva közölte, hogy a kínai fél a 2020-as kereskedelmi megállapodás felélesztését tervezi, valamint további lépéseket javasol az amerikai beruházások ösztönzésére és a fentanil-kereskedelem visszaszorítására - számolt be a Bloomberg.
Indul a vámháború, rángatják az ázsiai techrészvényeket
Rángatják a technológiai részvényeket az ázsiai tőzsdéken ma reggel, amit részben Trump hétvégi vámbejelentései okoztak, részben pedig az, hogy a múlt heti szünnapokat követően ma tudnak az ázsiai befektetők reagálni a DeepSeek megjelenésére.
Beleremegett a fémpiac Trump bejelentésébe
A globális fémárak jelentős csökkenést mutattak, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy vámokat vet ki Kínára, Kanadára és Mexikóra. A lépés kereskedelmi háborúval fenyeget, ami visszafoghatja a globális gazdasági növekedést és negatívan befolyásolhatja a fémek iránti keresletet - írta a Bloomberg.
Nincs megállás, tovább esik a bitcoin
Donald Trump hétvégén bejelentett vámintézkedéseit csak most kezdik el beárazni a befektetők a világ tőzsdéin, a kriptopiacon azonban 0-24 folyik a kereskedés, így a bitcoinnál már "megtette hatását" az elnök bejelentése: nagy esést láthattunk a kriptoeszközöknél, ez a mai nappal is folytatódik.
Ugrik az olajár
Máris ugrik az olajár, miután Donald Trump vámokkal sújtotta Mexikót, Kanadát, illetve Kínát is.
Trump tényleg elindította a vámháborút - Mibe tegyük most a pénzünket?
Donald Trump beváltotta választási ígéretét, és magas vámokat vetett ki több kereskedelmi partnerével szemben. A lépés nagy hullámokat vetett a tőkepiacokon, a vámháború alaposan átrendezheti a részvény-, kötvény-, nyersanyag- vagy akár a kriptopiacokat. Következő befektetési rendezvényünkön, a Portfolio Investment Day 2025-ön ezekről a témákról is részletesen beszélünk. Jelentkezz most!
Szárnyal a dollár
Ahogy arra számítani lehetett, Trump protekcionista intézkedéseinek köszönhetően nagy erősödésbe kapcsolt a dollár: az euróval szemben 1,2 százalékos pluszban van az amerikia fizetőeszköz jegyzése, a forinttal szemben pedig másfél százalékot erősödött.
Mi is történik pontosan?
Az új vámrendszer értelmében az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból érkező árukra, míg a kínai termékekre 10 százalékos vámot vonatkozik majd. Kivételt képez a kanadai energia, amelyre alacsonyabb, 10 százalékos vámot szabnak ki.
Az intézkedések céljaként Trump az illegális bevándorlás és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelmet nevezte meg. Kanada és Mexikó azonnal megtorló lépéseket jelentett be, míg Kína a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordult panasszal.
Péntek este az is kiderült, hogy
várhatóan az Európai Unió sem ússza meg az amerikai elnök büntetőintézkedéseit.
Ezt követően be is indultak az üzengetések az elmúlt 2 napban, gyakorlatilag az egész hétvége erről szólt. Ezek után nem meglepő, hogy már a vasárnap este kibontakozó piaci folyamatokat is az elindított vámháború határozta meg, ma pedig még komolyabb mozgásokra van kilátás.
Esik a bitcoin
A hétvégén nem voltak nyitva a vezető tőkepiacok, a kriptoeszközöknél viszont 0-24-ben folyik a kereskedés, így előre kaphattunk egy kis indikációt a mai tőzsdei piacnyitással kapcsolatban arról, hogyan változik a kockázati étvágy Donald Trump hétvégén bejelentett vámintézkedései miatt. Röviden, a válasz: csökken a kockázati étvágy.
A bitcoinnal az élen nagy esést láthatunk a vezető kriptoeszközöknél, a legnagyobb coin 4,5 százalékos mínuszban van,
az ether pedig 12,4 százalékkal került lejjebb.
Nagy esés jöhet
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
Péntek óta felpörögtek az események az Egyesült Államok új elnöke által kivetendő vámokkal kapcsolatban. Magyar idő szerint végül vasárnap hajnalban életbe is léptek a büntetőintézkedések, Donald Trump amerikai elnök átfogó vámintézkedéseket jelentett be az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerével, Kínával, Mexikóval és Kanadával szemben. Erre máris reagál a piac:
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel magyon rossz hangulat látszik, a Nikkei 2,7 százalékot esett, a Kospi 2,5 százalékkal került lejjebb, a Hang Seng azonban csak fél százalékos mínuszban áll.
- Rendkívül kedvezőtlen nyitást jeleznek előre az európai határidős részvényindexek,
a DAX 2,5 százalék mínuszban nyithat,
a CAC 1,8 százalékot eshet, míg a FTSE 2 százalékkal kerülhet lejjebb. - Nagy eséssel nyithatnak az amerikai tőzsdék is, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a Dow Jones 1,42 százalék mínuszban nyithat, a S&P 500 1,91 százalékkal kerülhet lejjebb, míg a Nasdaq 2,46 százalékot eshet.
Mi várható makro fronton?
Ma tehát elsősorban Trump intézkedéseire és fenyegetéseire reagálnak a piacok, azonban emellett a héten számos fontos makrogazdasági adat jelenik még meg, amelyek alakíthatják a piacok mozgását és a gazdasági kilátásokat.
A hét első napján Magyarországon a külkereskedelmi termékforgalom és a hitelintézetek mérlegadatai adhatnak képet a gazdaság állapotáról, míg nemzetközi szinten az eurózóna inflációs adatának alakulása és az amerikai ISM feldolgozóipari index kerül a fókuszba, amely az amerikai gazdaság egyik fő előrejelzője. Az uniós inflációs számok kulcsfontosságúak az Európai Központi Bank monetáris politika szempontjából.
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 9,8 százalékos elmozdulással a WIG20 index áll az élen, a sereghajtó 3,0 százalékos eséssel a CSI 300 index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban az OTP részvénye teljesített 12,3 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Richter papírja áll 2,1 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 7,0 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 44 544,66 | -0,8% | 0,3% | 4,7% | 4,7% | 16,8% | 57,6% |
S&P 500 | 6 040,53 | -0,5% | -1,0% | 2,7% | 2,7% | 24,7% | 87,3% |
Nasdaq | 21 478,05 | -0,1% | -1,4% | 2,2% | 2,2% | 25,3% | 138,9% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 39 572,49 | 0,1% | -0,9% | -0,8% | -0,8% | 9,1% | 70,5% |
Hang Seng | 20 225,11 | 0,0% | 0,8% | 0,8% | 0,8% | 30,6% | -23,1% |
CSI 300 | 3 817,08 | 0,0% | -0,4% | -3,0% | -3,0% | 18,7% | -4,7% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 21 732,05 | 0,0% | 1,6% | 9,2% | 9,2% | 28,6% | 67,4% |
CAC | 7 950,17 | 0,1% | 0,3% | 7,7% | 7,7% | 3,8% | 36,9% |
FTSE | 8 673,96 | 0,3% | 2,0% | 6,1% | 6,1% | 13,7% | 19,0% |
FTSE MIB | 36 471,75 | 0,1% | 0,7% | 6,7% | 6,7% | 18,6% | 57,0% |
IBEX | 12 368,9 | -0,4% | 3,2% | 6,7% | 6,7% | 22,7% | 32,0% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 85 492,63 | 0,3% | 0,4% | 7,8% | 7,8% | 33,5% | 98,5% |
ATX | 3 864,38 | 0,3% | 0,5% | 5,5% | 5,5% | 11,8% | 25,7% |
PX | 1 871,14 | -0,7% | -0,8% | 6,3% | 6,3% | 28,8% | 74,5% |
WIG20 | 87 367,56 | -0,3% | 1,8% | 9,8% | 9,8% | 12,9% | 54,1% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 24 350 | 1,0% | 1,9% | 12,3% | 12,3% | 48,0% | 72,5% |
Mol | 2 878 | 0,1% | -0,1% | 5,4% | 5,4% | -1,1% | 11,6% |
Richter | 10 180 | 0,2% | -2,1% | -2,1% | -2,1% | 6,2% | 55,7% |
Magyar Telekom | 1 386 | -2,3% | -1,0% | 8,8% | 8,8% | 80,2% | 205,3% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 72,84 | -0,4% | -2,8% | 0,6% | 0,6% | -4,5% | 41,3% |
Brent | 76,81 | -0,1% | -2,2% | 2,8% | 2,8% | -6,2% | 31,9% |
Arany | 2 809,79 | 0,6% | 1,3% | 7,0% | 7,0% | 37,2% | 77,1% |
Ezüst | 31,45 | 0,2% | 2,4% | 6,0% | 6,0% | 36,0% | 74,5% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 407,6300 | 0,2% | -0,1% | -0,9% | -0,9% | 6,2% | 20,7% |
USDHUF | 392,1216 | 0,6% | 1,1% | -1,3% | -1,3% | 11,0% | 28,7% |
GBPHUF | 487,7549 | 0,3% | 0,5% | -1,9% | -2,0% | 8,4% | 21,5% |
EURUSD | 1,0396 | -0,3% | -1,2% | 0,4% | 0,4% | -4,3% | -6,2% |
USDJPY | 154,1350 | 0,0% | -1,0% | -1,9% | -1,9% | 5,4% | 42,2% |
GBPUSD | 1,2426 | -0,3% | -0,5% | -0,8% | -0,8% | -2,4% | -5,7% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 102 412 | -2,2% | -2,3% | 9,7% | 8,5% | 140,6% | 997,9% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 4,55 | 0,5% | -1,6% | -0,5% | -0,6% | 15,2% | 199,5% |
10 éves német állampapírhozam | 2,43 | -2,3% | -4,4% | 2,9% | 2,9% | 14,3% | -612,0% |
10 éves magyar állampapírhozam | 6,68 | 0,0% | -1,6% | 0,9% | 0,9% | 8,4% | 212,1% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: oatawa
Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ