Marco Rubio külügyminiszter hétfőn bejelentette, hogy ő veszi át az USAID vezetését. Ez azt követően történt, hogy Elon Musk, akit a szövetségi kormányzat átalakításával bíztak meg, közölte: Trump elnök aláírta az ügynökség bezárását elrendelő dokumentumot.
Az USAID washingtoni központja hétfőn zárva maradt, a dolgozókat e-mailben utasították, hogy maradjanak otthon. A weboldal és a közösségi média fiókok elérhetetlenné váltak, helyükre a külügyminisztérium honlapjának egy aloldala került.
Ez az USAID-nál az apokalipszis
- nyilatkozta az ügynökség egyik tisztviselője.
A nagy múltú nemzetközi segélyszervezet Trump és Musk szövetségi kormányzat reformjára irányuló törekvéseinek célkeresztjében találta magát. Trump és szövetségesei szerint a kongresszus által független szervként létrehozott ügynökség nyíltan pártoskodik. A demokraták visszautasították ezt az állítást, és vitatják, hogy Trumpnak lenne felhatalmazása az ügynökség felszámolására.
Musk egy X-en folytatott beszélgetés során kijelentette:
Ami az USAID dolgait illeti, részletesen átbeszéltem (az elnökkel), és ő egyetértett azzal, hogy be kell zárni.
Trump maga is megerősítette, hogy lenézi az ügynökséget és annak külföldön nyújtott segélyezési küldetését. "Egy rakás radikális őrült vezeti, és mi most eltávolítjuk őket, aztán döntést hozunk" a jövőjéről - mondta újságíróknak.
Az USAID dolgozói éjfél után kaptak értesítést arról, hogy ne menjenek be a washingtoni irodába. Több ezer személyi szolgáltatási vállalkozó és köztisztviselő egyik napról a másikra elvesztette az e-mail és az USAID rendszereihez való hozzáférést.
A hirtelen kialakult káosz miatt a dolgozók nehezen tudtak válaszokat kapni. Néhány USAID-szerződéses alkalmazott, aki hivatalos munkalátogatáson van, hirtelen ott ragadt, néhányan kényes és veszélyes helyeken,
és nem kaptak választ arra, hogyan jutnak haza.
A hétvégén az USAID két vezető biztonsági tisztviselőjét igazgatási szabadságra küldték, mert megtagadták a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) tagjaitól a hozzáférést az ügynökség rendszereihez. A DOGE munkatársai hozzáférést akartak szerezni az USAID biztonsági rendszereihez és személyi aktáihoz, valamint olyan minősített információkhoz, amelyekhez csak a biztonsági felhatalmazással rendelkezők férhetnek hozzá.
Az USAID-t 1961-ben, John F. Kennedy elnök kormányzása alatt hozták létre, és az amerikai kormány humanitárius karjaként működik. Évente dollármilliárdokat oszt szét világszerte a szegénység enyhítésére, a betegségek kezelésére, valamint az éhínségekre és természeti katasztrófákra való reagálásra. Emellett a demokrácia építését és a fejlődést is elősegíti a nem kormányzati szervezetek, a független média és a társadalmi kezdeményezések támogatásával.
Címlapkép forrása: Kevin Dietsch/Getty Images