Két hónappal az előző francia kormány bukása után szinte biztosnak tűnik, hogy François Bayrou egyelőre hatalmon marad, még akkor is, ha a szuverenista jobboldali Nemzeti Tömörülés szerdán igennel szavaz a radikális baloldal bizalmatlansági indítványára.
Ha önök így döntenek, mivel a döntés az önök kezében van, tíz napon belül Franciaországnak, (...) meglesz a költségvetése, amely a felelősség és a stabilitás jele lesz
- mondta a miniszterelnök a nemzetgyűlésben, amikor bejelentette hivatalosan, hogy nem bocsátja szavazásra a 2025-ös költségvetés tervezetét.
A képviselők hétfő délután vizsgálták volna meg az idei költségvetésnek a nemzetgyűlés és a szenátus vegyes bizottsága által elfogadott új, kompromisszumos változatát.
A francia alkotmány 49.3-as cikke alapján egy tervezet akkor is a parlament által elfogadottnak tekintendő, ha a miniszterek többsége hozzájárul a szavazás megkerüléséhez, és azt követően bizalmatlansági indítvánnyal 24 órán belül nem mozdítják el a kormányt.
A kisebbségben lévő centrista-jobboldali kormány élén álló François Bayrou ezt a megoldást alkalmazta. A költségvetés meghiúsításához mostantól a képviselőknek egyetlen eszköze maradt: a bizalmatlansági indítvány, amelynek elfogadása egyben a kormány bukását is jelentené.
Ez történt december 4-én is, amikor az előző konzervatív miniszterelnök, Michel Barnier ugyanígy próbálta meg keresztülvinni a költségvetést a nemzetgyűlésen, de a teljes ellenzék összefogott ellene, és a radikális baloldal által benyújtott bizalmatlansági indítványt valamennyi baloldali párt és a Marine Le Pen által fémjelezte Nemzeti Tömörülés is megszavazta.
A radikális baloldali Engedetlen Franciaország a miniszterelnök bejelentését követően azonnal bizalmatlansági indítványt nyújtott be, amelyet a kommunisták és a Zöldek is támogatnak. A szavazást szerdán tartják a nemzetgyűlésben.
A baloldali pártszövetség negyedik tagja, a Szocialista Párt viszont - amelynek szavazatai nélkül az indítványnak nincs esélye többséget szerezni, hétfőn bejelentette, hogy tartózkodni fog a szerdai szavazáskor.
"Ez a szocialista képviselők egyhangú álláspontja" - közölte a szocialista frakció.
"A 2025-ös költségvetési törvényjavaslat ugyanakkor továbbra is jobboldali költségvetés marad" - fogalmazott a szocialista frakció közleményében, a "felelősség szellemére" és "az ország érdekére" hivatkozva. A szocialisták nem akarnak megbuktatni egy kormányt akkor, "amikor egész Franciaország a költségvetésre vár".
Ezzel a döntéssel a Szocialista Párt kilép az Új Népfrontból, a baloldali koalícióból
- jelentett ki Jean-Luc Mélenchon, az Engedetlen Franciaország vezetője. "A Szocialista Párt a bizalmatlansági indítvány elleni szavazatával csatlakozik a Bayrou-kormányhoz" Egyelőre részvétel nélkül. (...) Az Új Népfrontban egy párttal kevesebb lesz" - írta blogján a radikális baloldali vezető.
François Bayrou a hatodik kormányfő Emmanuel Macron elnök 2017-es megválasztása óta, és a negyedik 2024-ben, ami évtizedek óta nem látott instabilitást idézett elő a kormányzásban.
A július 7-i előrehozott választások eredményeként háromosztatúvá vált a Nemzetgyűlés 11 frakcióval, és egyik párt sem tudott abszolút többséget szervezni maga köré. Az elnöki tábor, a centristák és a jobbközép köztársaságiak alakítottak szeptemberben kisebbségi kormányt; a másik két tábor, a választásokon élen végző, de a kormányból kimaradó baloldali pártok és a szuverenista jobboldali Nemzeti Tömörülés pedig ellenzékben maradt. Ez utóbbi két tömb buktatta meg december elején bizalmatlansági indítvánnyal az előző kisebbségi kormányt, amely a parlament megkerülésével kívánt megszorításokat bevezetni a 2025-ös költségvetésben. Franciaországnak azóta sincs költségvetése erre az évre.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images