A Trump-adminisztráció váratlan javaslata a Gázai övezet amerikai irányítás alá vételéről komoly vitákat váltott ki mind az Egyesült Államokban, mind nemzetközi szinten. Bár a Fehér Ház igyekszik a tervet egy átfogó közel-keleti békestratégia részeként beállítani, számos szövetséges és szakértő erős fenntartásokkal fogadta az elnök kijelentéseit - számolt be a Politico.
Donald Trump amerikai elnök legújabb javaslata, miszerint az Egyesült Államok átvenné az irányítást a háború sújtotta Gázai övezet felett, és kialakítana egy "közel-keleti Riviérát" a palesztinok áttelepítése után, jelentős felháborodást váltott ki nemzetközi szinten, és megkérdőjelezte az amerikai külpolitika eddigi irányvonalát a térségben.
Sorra érkeznek a nagyon negatív reakciók a nemzetközi színtéren Donald Trump azon tervére, mely szerint „a Közel-Kelet Riviérájává” akarja átépíteni Gázát – számolt be a Reuters.
Az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök kedden Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatóján, Washingtonban.
Nemcsak az OPEC+, de még Donald Trump házon belüli szövetségesei sem támogatják az amerikai elnöknek az olajtermelés növelésére és az olajárak lenyomására irányuló tervezetét - jelentette a Wall Street Journal.
A cél ugyanaz: felkészülés az olaj utáni időszakra és az ország megkopott nemzetközi reputációjának javítása. És hasonlóak az eszközök is: e célok megvalósítása gigantikus mennyiségű pénzt emészt fel – olvasható a műtárgy.com összefoglalójában.
Az OPEC+ a hétfői ülésén nem változtatott olajkitermelési tervein, figyelmen kívül hagyva Donald Trump amerikai elnök felszólítását az olajárak csökkentésére. A szervezet áprilistól fokozatosan kívánja növelni a kitermelést, miközben továbbra is óvatosan kezeli a globális kereslet ingadozásait – számolt be a Bloomberg.
Két ország neve is kering az ukrajnai béketárgyalások lehetséges helyszíneként – tudósított a Reuters.
A szíriai átmeneti kormány vezetője, Ahmed esz-Szíria első külföldi útjára indul, miután a lázadók decemberben megdöntötték Bassár el-Aszad hatalmát. Az átmeneti elnök Szaúd-Arábiába látogat, ami jelzi az új szíriai vezetés törekvését a regionális kapcsolatok újraépítésére.
Nagyon komoly felfordulást okoznak a globális olajpiacon az Egyesült Államok által január 10-én az orosz olajszállító tankerekre kirótt szankciók, amelyek hatását máris jelentősen érzi a nagy orosz olajvásárló Kína és India, a nagy nyertes pedig a jelek szerint a közel-keleti térség lehet. A láncreakció gyökere, hogy az orosz árnyékflotta jelentés része felkerült az amerikai szankciós listára, ami miatt durván drágultak a szállítási költségek, így a kínaiak és indiaiak már drágábban tudnának hozzájutni az orosz nyersolajhoz, mint a nyugati benchmark, és részben ez is erősíti, hogy elforduljanak az orosz szállításoktól.
Donald Trump amerikai elnök nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az Egyesült Államok újra csatlakozzon az Egészségügyi Világszervezethez (WHO).
Donald Trump második elnöki ciklusának első külföldi látogatása során Szaúd-Arábiába vagy az Egyesült Királyságba látogathat- írta meg az Index.
Donald Trump határozott lépéseket sürget az olajárak csökkentése érdekében a davosi Világgazdasági Fórumon, és jelentős mértékű szaúdi beruházásnövelést szorgalmaz. A politikus szerint az alacsonyabb olajárak kulcsfontosságúak lehetnek az orosz-ukrán konfliktus lezárásában.
Az indiai olajfinomítók minden rendelkezésre álló lehetőséget vizsgálnak, hogy pótolják a legutóbbi amerikai szankciók miatt kieső orosz kőolajimportot. Napi 1,8 millió hordó, azaz az ország teljes importjának egyharmadának pótlása komoly kihívást jelent, ezért az állami tulajdonú finomítók világszerte – különösen a Közel-Kelet, Afrika és az Egyesült Államok területén – hirdetnek tendereket a beszerzésre. Eközben a kormány reménykedik abban, hogy a kiskapuk kihasználásával Oroszország továbbra is képes lesz biztosítani a szükséges nyersolajat - írta meg a Bloomberg.
Patás ördög vagy Messiás. Hamarosan kiderül. Hiszen mostantól Donald Trump már az Ovális Irodából intézi az Amerikai Egyesült Államok ügyeit. Ő az Amerikai Egyesült Államok. Ma már amit mond, nem puszta szó, hanem az Amerikai Egyesült Államok szól az ő szájából.
Donald Trump január 20-ai hivatalba lépését követően intézkedéseket készül hozni a határvédelmet és energetikát illetően, illetve véget akar vetni a sokszínűséget, esélyegyenlőséget és inkluzivitást (Diversity, Equity, and Inclusion, röviden DEI) szorgalmazó politikáknak - jelentette ki vasárnap Mike Waltz, a leendő amerikai elnök kijelölt nemzetbiztonsági tanácsadója a CBS hírtelevízió Face the Nation című műsorában.
Szeretnénk nagy hozamokat csinálni.
Csütörtökre ígérte az elnök az újabb intézkedéseit.
Súlyos a válság az EU-ban és Magyarországon.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Egyre kilátástalanabb az orosz olajpiaci helyzet.
Nem érdemes hosszútávú következtetéseket levonni a friss lakásár-emelkedésből.
A januári kép egyelőre nagyon csúnya.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.