Az orosz tengeri nyersolajexport jelentős visszaesést mutat, ami egyértelműen jelzi az amerikai szankciók olajpiacot átrendező hatását. A csendes-óceáni szállítások több mint háromnegyedét szankciós listára helyezték, India pedig – miközben még engedi a korábban beérkezett orosz szállítmányok kirakodását – egyre inkább az Egyesült Államokból érkező mennyiségekre pályázik - írta meg a Bloomberg.
Kritikus fordulatot vett Oroszország tengeri olajtermék-exportja 2024-ben: a 9,1%-os éves visszaesés az elmúlt 12 év legalacsonyabb szintjére nyomta az orosz kivitel mennyiségét. A visszaesés mögött a kulcsfontosságú finomítók elleni ukrán dróntámadások, az exporttilalom, a csökkenő olajárak és a magasabb inputköltségek állnak. Bár decemberben átmeneti élénkülés mutatkozott, 2025 januárjában az Egyesült Államok új, szigorú szankciócsomagja ismét felforgatta a piacot: nemcsak az orosz olajóriásokat és hajóflottákat érintette, hanem a világpiaci olajárakat is feljebb tornázta - írta meg a Reuters.
Az OPEC első alkalommal tette közzé előrejelzését a 2026-os globális olajkeresletre vonatkozóan: a szervezet szerint a fogyasztás növekedése meghaladhatja az 1,4 millió hordó/nap értéket, ami nagyjából megegyezik az idei évre vonatkozó prognózissal - közölte az Argus.
Az Egyesült Államok által bevezetett új szankciók jelentős hatást gyakoroltak a globális olajkereskedelemre és a tengeri szállítmányozásra. A korlátozások kiterjesztése az orosz olajkereskedelemre azonnali reakciót váltott ki a piacon, ami a szupertankerek fuvardíjainak meredek emelkedéséhez vezetett.
Az Egyesült Államok új szankciói jelentősen átrendezhetik a globális olajpiacot, különösen Kína és India beszerzési stratégiáit. A két ázsiai nagyhatalom várhatóan más forrásokból lesz kénytelen pótolni az orosz olajat, ami az árak és a szállítási költségek emelkedéséhez vezethet.
Oroszország folytatja nagy olaj- és gázipari projektjeit az Egyesült Államok által bevezetett új, átfogó szankciók ellenére - közölte szombaton az orosz külügyminisztérium a Reuters tudósítása szerint.
Három hónapja nem látott szintre ugrott a Brent nyersolaj ára, a hirtelen emelkedést több tényező is hajtja.
Megállás nélkül drágul a benzin a hazai töltőállomásokon, csak idén közel 20 forinttal kell már többet fizetni az üzemanyag literéért. A meredek áremelkedés hátterében több ok is meghúzódik, ráadásul a legfontosabb drágító tényezők kifejezetten a hazai piacot érintik. Adódik a kérdés: mégis miért drágult így meg a hazai benzinár, és mi a helyzet a régióban? A szomszédos országokban jobb a helyzet?
A globális olajpiac jelentős átalakuláson megy keresztül, amit a kínai kereslet lassulása és az OPEC+ termelési stratégiája együttesen befolyásol. A nyersolajszállítás árai drasztikusan csökkentek, ami komoly kihívások elé állítja a tanker-üzemeltetőket - közölte a Bloomberg.
Az ING Group elemzése szerint az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek várhatóan jelentősen kihathatnak az energia- és nyersanyagpiacokra 2025-ben, miközben az arany kilátásai továbbra is kedvezőek maradnak - számolt be a Bloomberg.
Az Egyesült Államok nettó nyersolajimportja várhatóan jelentősen csökken a következő években, miközben a globális olajpiac is átalakulóban van. Az Energiainformációs Hivatal (EIA) legfrissebb előrejelzése szerint az USA olajtermelése a Trump-éra alatt várhatóan jelentősen növekszik, miközben a finomítói kereslete csökken, ami az importigény olyan mértékű mérséklődéséhez vezet, amire már 1971 óta nem volt példa - írja a Reuters.
Harmadik napja áll a nyersolaj szállítása a Barátság kőolajvezetéken Szlovákia felől Csehország irányába, amely miatt tegnap már a cseh stratégiai olajkészlethez is hozzá kellett nyúlni. Ma lejár egy kulcsfontosságú határidő arra, ameddig a csehek orosz nyersolajból finomított termékeket importálhatnak a szlovákok felől. A jelek szerint a nyersolaj szállításának leállítása, illetve ez a határidő összekapcsolódik, és látszólag egy óriási kötélhúzássá fajult a dolog. Furcsa módon éppen az érintett csehek nem aggódnak, és nem is kéri a cseh kormány a mai határidő meghosszabbítását.
A brit kormány bejelentette, hogy további 30 orosz tartályhajó ellen vezet be szankciót, amelyek nyersolajat és olajpárlatokat szállítanak, megkerülve a nyugati korlátozásokat. Ez a lépés része annak a szélesebb körű erőfeszítésnek, amelynek célja az orosz árnyékflotta tevékenységének megakadályozása, amely a nyugati szankciók megkerülésével próbálja fenntartani az orosz olajexportot - írja a Reuters.
A harmadik negyedéves gyorsjelentés közlését követően háttérbeszélgetést tartott az elemzőknek a Mol, az eseményen a december 5-én lejáró cseh derogációról is szó volt - megkeresésünkre az olajtársaság most kifejtette, hogy miért fontos az EU-s könnyítés fenntartása.
Rendkívül nagy ingadozások mentén alakul a héten az olaj világpiaci ára, ma éppen lefelé vette az irányt a jegyzés, mivel csökkenni látszanak az ellátási kockázatok a tengerentúlon.
Bár Trump kampányprogramjával az amerikai olajtermelés támogatására tett ígéretet, megválasztásának az olajpiacra gyakorolt hatása továbbra is bizonytalan - írja a Cnbc.
10 százalékos vám jöhet minden uniós importra.
Sok helyen van áramkimaradás.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Gyűrűzik tovább az energiaválság.
Állítólag Mexikóval megállapodásra jutott az elnök.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?