Kína miatt visszaesőben az olajkereslet

Kína miatt visszaesőben az olajkereslet

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) hétfői havi jelentésében csökkentette a 2024-es globális olajkereslet növekedésére vonatkozó előrejelzését. A szervezet az első félévi gyengébb adatokra és a Kínára vonatkozó pesszimistább várakozásokra hivatkozott – írja a Reuters.

Eljött a lélektani határ a benzinkutakon

Eljött a lélektani határ a benzinkutakon

Nem igazán tudtak hozzászokni az autósok az 5-össel kezdődő árhoz a hazai benzinkutak totemoszlopain, mindössze pár hétig tartott ez az átmeneti időszak. Mától kezdve ismét a lélektani határ fölé került az üzemanyag ára, ráadásul a dízel a benzinnél is nagyobb mértékben drágult az elmúlt hetekben. Elemzésünkben utánajárunk, hogy mi áll a látványos drágulás és az érdekes dinamika hátterében, illetve ami talán a legfontosabb: vajon jelenleg tényleg drágának mondható a magyar benzin?

Hatalmas változások küszöbén állunk: mi lesz az olaj sorsa?

Hatalmas változások küszöbén állunk: mi lesz az olaj sorsa?

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint középtávon számtalan kihívással kell megküzdenie a globális olajpiacnak: a strukturális változások átformálják az olajkeresletet, miközben a növekvő olajkínálat az évtized végéig jelentős nyomást gyakorolhat az árakra. A tiszta és energiatakarékos technológiák terjedése lassítja a globális olajkereslet növekedésének ütemét, amit a fejletlenebb és gyorsan növekvő gazdaságokból érkező, megnövekedett igény sem tud majd kompenzálni - az IEA szerint ezért 2030-ig bezárólag tetőzhet a kőolaj iránti kereslet. Mit lép vajon ebben a környezetben az OPEC, és hogyan fog alakulni az amerikai kitermelés? Áttolódik az olajkereskedelem keletre, jöhet Európában a dízelhiány?

Így emelik az egekbe a benzinárat az olajhatalmak - Mi áll a háttérben?

Így emelik az egekbe a benzinárat az olajhatalmak - Mi áll a háttérben?

Vasárnap összeültek az olajhatalmak, hogy megvitassák a következő hónapok kitermelési politikáját. A találkozók a vártnál eseménydúsabban alakultak, a döntéseket meredek olajár-zuhanás követte, ilyen mértékű esést már több, mint fél éve nem tapasztaltunk. De vajon jól értelmezi a piac az OPEC döntését, vagy esetleg túlreagálás lehet az ilyen mértékű olajár-esés? Miért nem olyan kedvező a helyzet, mint ahogy elsőre látszik? Ami talán a legfontosabb: mit jelent mindez a hazai üzemanyagokra nézve, ismét egekbe szökhet a benzin ára Magyarországon?

Döntöttek az olajhatalmak

Döntöttek az olajhatalmak

Az OPEC+ szövetség az elemzői előrejelzésekkel összhangban meghosszabbította a nyersolajtermelésre vonatkozó csökkentését 2025-re, az új kitermelési célszámban benne van az Egyesült Arab Emírségek termelésnövelése és további önkéntes csökkentések is. A döntés a kartell indoklása szerint a kereslet-kínálat egyensúlyának fenntartására irányul a változó globális gazdasági környezetben - tudósított a Cnbc.

Gigantikus olajüzletet kötött Oroszország

Gigantikus olajüzletet kötött Oroszország

Az indiai Reliance Industries, a világ legnagyobb finomítókomplexumának üzemeltetője egyéves megállapodást kötött az orosz Rosznyeftel, hogy havonta legalább 3 millió hordó kőolajat vásárol, a vételárat pedig rubelben fizetik meg - közölte négy, az ügyet ismerő forrás az Indian Expresszel. A rubelfizetés felé való elmozdulás fontos lépés azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a nyugati pénzügyi rendszer alternatíváit szorgalmazza a kereskedelem megkönnyítése érdekében, dacolva az amerikai és európai szankciókkal.

Kilőtt az olaj ára

Kilőtt az olaj ára

Emelkedik a kőolaj ára kedden, miután a piaci szereplők arra számítanak, hogy az OPEC+ továbbra is fenntarthatja a termeléscsökkentést, szakemberek szerint pedig a gyenge dollár is segíti a fekete arany emelkedését.

Régóta nem történt ilyen a benzin árával

Régóta nem történt ilyen a benzin árával

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tegnapi értékelése szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének, a hazai piacon forgalmazott benzin- és dízel ára elérte a szomszédos országok áraiból képzett referenciaértéket. Továbbra is közelről figyeli a kormányzat az üzemanyagpiaci folyamatokat, ezért elemzésünkben megnézzük, hogy az Európai Bizottság legfrissebb adatai alapján jelenleg hol helyezkedik el a régiós mezőnyben a magyar benzin és dízel.

Érik a következő nagy pofon az olajpiacokon

Érik a következő nagy pofon az olajpiacokon

Az OPEC+ nem tárgyalt az olajtermelés növeléséről, amint azt a Telegramon közzétett orosz kormányzati nyilatkozatból idézték – közölte Alekszandr Novak, Oroszország miniszterelnök-helyettese kedden.

Olyat tett Oroszország, ami az egész olajkartellt kiboríthatta

Olyat tett Oroszország, ami az egész olajkartellt kiboríthatta

Az iparági forrásokból származó hajókövető adatok szerint Oroszország már a második egymást követő pénzügyi évben is India első számú olajszállítója maradt. Ezzel kiszorította az olajkartellként emlegetett OPEC-országokat a piacról, amelyek nem örülnek ennek a kedvezőtlen fejleménynek.

Jöhet a 100 dolláros olajár?

Jöhet a 100 dolláros olajár?

Elemzők szerint az iráni légitámadás és a fokozódó regionális feszültségek miatt az olajárak akár a hordónkénti 100 dollárt is meghaladhatják, különösen, ha Irán olajtermelését veszélyeztető eszkaláció történik vagy ha a Hormuzi-szoros átjárhatósága lesz érintett - írta a Cnbc.

Mutatjuk a magyar részvényt, amiben most indulhat a rakéta

Mutatjuk a magyar részvényt, amiben most indulhat a rakéta

Pattanásig feszülnek a geopolitikai konfliktusok, az iráni eszkaláció veszélye fenyeget a közel-keleti fronton, az ukrán dróntámadások pedig ellehetetlenítik az orosz energiarendszert. Ebben a bizonytalan környezetben befektetőként is nagyon nehéz eligazodni, van azonban egy szektor, aminek egyértelműen kedvező a fennálló helyzet - ráadásul a hazai befektetők számára is adódik egy izgalmas lehetőség, ezt mutatjuk most meg közelebbről.

Kemény üzenet jött az olajhatalmaktól - Felrobban a benzinár?

Kemény üzenet jött az olajhatalmaktól - Felrobban a benzinár?

Szerdán összeült az OPEC+ miniszteri bizottsága, hogy felülvizsgálják az olajkartell termelésének alakulását - a kibocsátási szinteket nem változtatták meg, de kemény üzenetet küldtek a kvótájuk felett termelő tagországoknak, amire reagálva a hordónkénti 90 dolláros szint fölé ugrott a Brent olaj árfolyama. Ha ez nem lenne elég, a mögöttünk álló hónapokban a fokozódó geopolitikai feszültségeknek köszönhetően is egyre nagyobb a bizonytalanság az olaj piacán - adódik a kérdés, hogy meddig tarthat az áremelkedés, és mit okoz mindez a magyar benzinkutakon?

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Elkérte Nagy Márton a bankok 1300 milliárdját, mínusz 70 milliárd lett belőle
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.