Az Egyesült Arab Emirségek energiaügyi minisztere elismerően nyilatkozott az OPEC+ szerepéről az olajpiacon, kiemelve a szervezet erőfeszítéseit a piaci egyensúly fenntartásában - írta meg a Reuters.
Az OPEC+ országok "előrelátó" lépéseket tesznek az olajpiacon, hogy biztosítsák a jövőbeni stabil ellátást - a TASZSZ hírügynökség hétfői jelentése szerint így fogalmazott Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes, aki kiemelte a kitermelés csökkentésének stratégiai fontosságát.
Miközben az OPEC+ immár a többedik kitermelés-korlátozást jelenti be azzal a nem titkolt szándékkal, hogy minél magasabb szinten adjon támaszt a kőolaj nemzetközi árának, az Egyesült Államok kőolajkitermelés-volumene új csúcsokat elérve cáfolt rá a növekedés jelentős lassulásáról szóló tavalyi előrejelzésekre.
Az Egyesült Államok Szenátusának Energiaügyi és Természeti Erőforrás Bizottsága és a Ház Energiaügyi és Kereskedelmi Bizottsága képviselői levelet intéztek a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) ügyvezető igazgatójához, amelyben aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy szerintük az IEA eltért alapvető küldetésétől, az energiabiztonság előmozdításától.
Az olajtermelő országokat tömörítő OPEC+ mindent megtesz annak érdekében, hogy a globális olajpiacot stabilizálja - mondta Hayan Abdel-Ghani iraki olajminiszter a Reuters szerint.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán az Egyesült Arab Emírségekbe és Szaúd-Arábiába látogatott – írja a Reuters.
Szaúd-Arábia felszólítja az OPEC+ koalíció többi tagját, hogy a globális piacok stabilizálása érdekében csatlakozzanak az olajkitermelési kvóták csökkentéséről szóló döntésükhöz – közölték az olajkartellként ismerő szervezet ülésének résztvevői a Bloomberggel.
Rengeteg ok meghúzódik a mostanában látott, hordónként 100 dolláros szintet közelítő olajár mögött, egy lényeges aspektusról azonban nem sokan beszélnek.
Jelentős emelkedést tapasztaltak az olajárak az elmúlt hónapokban, miután a világ nagy kitermelői a kínálat visszafogásával igyekeznek reagálni a bizonytalan gazdasági környezetre, amely képes befolyásolni a keresletet. A legfrissebb hír ezzel kapcsolatban éppen a héten jött, miután mind Oroszország, mind Szaúd-Arábia bejelentette, hogy meghosszabbítja önkéntes termeléscsökkentését az év végéig. Utóbbi lépése meglepetésként érte a piacot, beleértve a Goldman Sachs csapatát, amely mostmár elképzelhetőnek tart egy olyan forgatókönyvet, mely szerint 100 dollár fölé emelkedhet az olajár. Ez az inflatórikus hatások miatt nem kis fejfájást jelenthetne a világnak.
További termeléscsökkentésről egyeztek meg az OPEC-országok vasárnap, ez azonban csak Szaúd-Arábia önkéntes vállalásán múlt. A világ olajtermelésének 40 százalékát adó országok döntése jelentős hatással lehet a nyersanyag világpiaci árának alakulására.
Egyre lejjebb kerül a nyugati olajtermékek hordónkénti ára a mai kereskedésben, az amerikai WTI típusú olaj már a lélektanilag fontos 70 dolláros szint alá süllyedt a több mint 5 százalékos esést követően, de a Brent árfolyama is komoly mínuszban van. Elsősorban a globális gazdasággal kapcsolatos bizonytalanságok fűthetik az esést, az amerikai adósságplafon-vita és a rövidesen megrendezésre kerülő OPEC+ ülés van a kereskedők fókuszában.
Egyelőre nem változtatnak eddigi kitermelési politikájukon a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagjai, valamint a szervezeten kívüli nagy olajtermelők, köztük Oroszország sem - az erről szóló döntés az úgynevezett OPEC+ csoportba tartozó országok online formában tartott tanácskozásán született vasárnap.
Az OPEC-országok határozata a kőolaj-kitermelés csökkentéséről alternatív beszerzési források felkutatására kényszeríti az Egyesült Államokat - közölte az amerikai elnök csütörtökön.
Egy hét alatt 13, csak az elmúlt három napban 9 százalékot emelkedett az olaj ára, a rali nem véletlen, a befektetők arra készültek, hogy a nagy olajkitermelő országok évek óta nem látott mértékben vágják vissza kitermelésüket. Kezdetben arról szóltak a hírek, hogy a kínálat szűkítése napi néhány százezer hordónyi lesz, ami inkább csak jelképes, jelzés értékű lépés lett volna, később azonban az OPEC-országok képviselőitől szivárgó információk alapján már napi 500 ezer, majd egymillió hordós csökkentésre lehetett számítani, a mai OPEC+-ülés előtt azonban már a napi 2 millió hordós termeléscsökkentés is az asztalon volt. Végül a nagy kőolajkitermelők arról állapodtak meg, hogy az előzetes híreszteléseknek megfelelően napi 2 millió hordóval csökkentik a kitermelést - írja a Wall Street Journal.
Az Egyesült Államok nem tartja konstruktívnak Irán válaszát a 2015-ös nukleáris megállapodás felújítására. Az USA kijelentése kérdésessé teszi, hogy a két fél képes lehet-e megállapodni. Az atomalku ugyanis több olajat szabadítana fel a globális piacok számára, amire Európának égető szüksége van - írta meg a Bloomberg.
Fontos ülést tartott az OPEC+, a szervezet úgy döntött, hogy napi 100 000 hordóval emeli olajkitermelését. Szakértők szerint a kitermelés emelésének a mértéke értelmezhetetlenül kicsi, viszont azt jól mutatja, hogy a kartell komolyan igyekszik befolyásolni az olajárakat.
10 százalékos vám jöhet minden uniós importra.
Sok helyen van áramkimaradás.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Gyűrűzik tovább az energiaválság.
Állítólag Mexikóval megállapodásra jutott az elnök.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?