Vámháború: Magyarország válaszút elé kerülhet

Vámháború: Magyarország válaszút elé kerülhet

Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében történelmi kontextusba helyeztük, hogy mi vezethetett Donald Trump azon döntéséhez, hogy vámokkal próbálja meg stabilizálni Amerika külkereskedelmét. Szó esett arról is, hogy milyen új pólusok alakulhatnak ki a világban, és mindez milyen következményekkel járhat Magyarország számára. Vendégünk Matura Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense volt. A második részben azt vizsgáltuk, hogy állhat-e valamilyen tudatos energiapiaci stratégia az amerikai vámintézkedések mögött – egy olyan terv, amely akár az olajárak zuhanásához is hozzájárulhatott. Erről Mohos Kristófot, a Portfolio olajipari elemzőjét kérdeztük.

Megtörtént az áttörés: akkus energiatároló-boom indulhat el Magyarországon

Megtörtént az áttörés: akkus energiatároló-boom indulhat el Magyarországon

Üzleti és rendszerirányítási szempontból is egyre inkább fenntarthatatlanná válik az elmúlt években kibontakozó napenergia-boom. Az ellentmondásos helyzet feloldására főként a rugalmasan használható akkumulátoros energiatárolók adhatnak választ. A tavalyi évben áttörés tapasztalható, a legnagyobb energiaipari szereplők tárolókapacitás-bővítése legitimálták a technológiát a piacon. A beszerzési ár rohamosan csökken, de még mindig jelentős befektetést igényel, piaci konstrukciókban viszont akár már 5 év alatt megtérül, ugyanakkor a banki finanszírozásnak is nyitnia kell az energiatárolók felé. A Portfolio Józsa Gábort, a Smart Grid Solutions akkumulátoros ipari energiatárolókkal foglalkozó vállalat ügyvezetőjét kérdezte a technológiai fejlődésről, újrahasznosításról, üzleti lehetőségekről, és arról, hogy miért előnyös, ha olyan világszintű, minőségi akkugyártó, mint a Gotion áll a vállalat mögött, amely Európában is folytat gyártási tevékenységet, ráadásul a Volkswagen a fő részvényese.

Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot

Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot

Az elmúlt napokban fájdalmasan egyértelművé vált a piacok számára, hogy Donald Trump amerikai elnök nem csak fenyegetésnek szánta a vámokat: bár tegnap 90 napos szünetet jelentett be, de jelen állás szerint gyakorlatilag az összes kereskedelmi partnerét valamilyen mértékű vámmal sújtja, a helyzet ráadásul kezd látványosan eldurvulni Kína és az USA között. A tőkepiacokon az egyik legérzékenyebb reakciót az olajnál láthattuk, ami nem csoda, hiszen itt rögtön egy kettős hatás érvényesült, a vámok nyomán fellépő globális recessziós félelmekkel párhuzamosan ugyanis az OPEC-hatalmak váratlan mértékű olajtermelés-növelésről döntöttek, a potenciális túlkínálatot és a visszaeső keresletet árazva pedig évek óta nem látott szintre zuhant az olajár. Adódik a kérdés, hogy miért döntött az OPEC a termelés ilyen radikális növelése mellett egy olyan helyzetben, amikor amúgy is nagy zuhanásban van az olajár? Rossz időzítés volt, nem számoltak ezzel a forgatókönyvvel, vagy mindez egy nagyszabású terv része? Mutatjuk, mi lehet Donald Trump nagy mesterterve, ami végül az orosz-ukrán háború végére is pontot tehet.

Sok a tévhit a hazai KÁT-os erőművekkel kapcsolatban

Sok a tévhit a hazai KÁT-os erőművekkel kapcsolatban

A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián Luczay Péter, az ALTEO vezérigazgató-helyettese a KÁT-os termelők szerepét helyezte új megvilágításba a hazai villamosenergia-rendszerben. Elmondása szerint ezek a termelők nem okoznak aránytalan kiegyenlítetlenséget, és nem terhelik indokolatlanul a rendszert. A problémák sokkal inkább az adminisztratív korlátokból és az elavult szabályozásból fakadnak. Kiemelte, hogy a KÁT mérlegkör szaldója az elmúlt években pozitív volt, vagyis ezek a termelők összességében értéket teremtenek. A megoldás kulcsa a szabályozási piacokhoz való szélesebb hozzáférés és az ösztönzők újragondolása lehet - beszámolónk az eseményről.

"Mindent ki lehet számolni, de a nap végén az egész hit kérdése" – Szakértői kerekasztal a hazai energiatárolásról

A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciát záró panelbeszélgetésén a hazai és nemzetközi energia­tárolási trendek, valamint a magyar piacon felmerülő műszaki, gazdasági és szabályozói kihívások kerültek középpontba. A változó szabályozás, a nyersanyagárak kiszámíthatatlansága és a hálózati engedélyezések bonyolult folyamata mind-mind olyan kockázati tényezők, amelyek körültekintő tervezést igényelnek. Ezzel együtt a szereplők bizakodóak: az energiatárolók terjedése hosszú távon elkerülhetetlen trend, és aki időben reagál, az jelentős versenyelőnyre tehet szert a magyar - és akár a nemzetközi – piacon is.

Versenyhátrányt okoz a cégeknek az energiapiaci tájékozatlanság

Versenyhátrányt okoz a cégeknek az energiapiaci tájékozatlanság

Az energiapiacokat meghatározó árjelzések értelmezése ma már elengedhetetlen minden piaci szereplő számára: a tájékozatlanság versenyhátrányt jelenthet. A HUPX vezérigazgatója, dr. Vajta Mátyás szerint a napon belüli piacok likviditása és volatilitása drámaian nőtt, amire a cégek egyre inkább algoritmikus kereskedéssel reagálnak. A fenntarthatóság, megfizethetőség és ellátásbiztonság közötti egyensúly, vagyis az energiatrilemma kezelése a fogyasztói szinten is adatalapú döntéshozatalt igényel - beszámolónk a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferenciáról.

Gyökeres változás előtt áll az EKR-piac – Erre lehet számítani

Gyökeres változás előtt áll az EKR-piac – Erre lehet számítani

A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján a vállalati energiahatékonyság és EKR rendszer jövőjéről és kilátásairól beszélgettek a szakértők - az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerben érdemi szigorítás várható, a kormányzati várakozások szerint ezt követően a HEM-ek iránti kereslet felpöröghet, ami a tőzsdei értékesítési árak újbóli emelkedéséhez is hozzájárulhat. A beszélgetés során az Energiaügyi Minisztérium körforgásos gazdaságért és klímapolitikáért felelős államtitkára többek között kiemelte: a módosítások egyik fókusza, hogy a legnagyobb energiafogyasztónak számító lakosságot szeretné zöldebbé, modernebbé tenni a minisztérium, illetve fontos üzenet még, hogy a 2030-as év után is van jövője az EKR-nek. Az energiakereskedők oldaláról lényeges üzenetek: fontos kérdés, hogy a kötelezettségek hány százalékát kell az új rendszerben lakossági HEM-ekkel teljesíteni, illetve a kiszámíthatóság egy fontos elem kell, hogy legyen az új rendszerben.

Ez a legfontosabb fegyver, amivel az energiabeszerző vállalatok vissza tudják vágni a költségeket

Ez a legfontosabb fegyver, amivel az energiabeszerző vállalatok vissza tudják vágni a költségeket

Ha az energiapiaci árakat messzebbről nézzük, akár meg is nyugodhatunk, hogy minden rendben van, az árak konszolidálódtak. Azonban ha mélyebbre ásunk, látszik két olyan fontos trend is látszik, ami árnyalja a képet. Ugyanis az emissziós kvóta és a másnapi villamosenergia ára is magasabb szinten stabilizálódott az európai energia válságot követően - mondta el Orbán Gábor, az MVM Partner Zrt. vezérigazgatója a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián. Szerinte az első és legfontosabb olyan eszköz, amivel az energiabeszerző vállalatok sok költséget meg tudnak takarítani, az a keresletoldali válasz.

Kimondták: egyáltalán nem biztos, hogy szabadkereskedelemben marad az energia

Kimondták: egyáltalán nem biztos, hogy szabadkereskedelemben marad az energia

A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencián beszélgettek vezetők és elemzők az áram- és gázpiaci kilátásokról, illetve a jelenleg elérhető vállalati energiabeszerzési lehetőségekről. Többek között elhangzott: a belső erőforrásokra sokkal jobban kell hagyatkozni a jövőben az energetikában, egyáltalán nem biztos, hogy az energia, mint szabadkereskedelmi eszköz fenn fog maradni. Az árakkal kapcsolatban azonban kedvezőek a kilátások, a szakemberek árcsökkenésre számítanak a gázpiacon. A végfelhasználói árak esetében viszont már nem ilyen jó a helyzet.

Nagy változás jön az energiaszámláknál július 1-től

Nagy változás jön az energiaszámláknál július 1-től

2025. július 1-jétől az energiaszolgáltatók és a hálózati elosztó társaságok a lakossági fogyasztónak nem minősülő felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki, függetlenül attól, hogy egyetemes szolgáltatás keretében, vagy versenypiacról vételezve szerzik be az energiát - adta hírül az MVM.

Újra drágult a magyar cégeknek az áram, miközben olcsóbb lett a gáz – Ez meg hogyan lehetséges?

Újra drágult a magyar cégeknek az áram, miközben olcsóbb lett a gáz – Ez meg hogyan lehetséges?

Míg a magyar nem-lakossági szereplők nettó gázára jellemzően 6-11%-kal csökkent a tavalyi második félévben az első félévhez képest, addig a nettó áramáruk 7-24%-kal ugrott ugyanezen időszak alatt – vette észre a Portfolio a minap közzétett energiahivatali adatbázisban. A jelenség első ránézésre furcsa, de vannak mögötte logikus magyarázatok, és ezek is szóba kerülnek holnap a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyre még nem késő regisztrálni itt.

Holnap jön a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 - Még nem késő regisztrálni!

Holnap jön a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 - Még nem késő regisztrálni!

Már csak egy nap, és holnap reggel 8:35-kor elkezdődik Steiner Attila enerigaügyi államtitkár előadásával a Portfolio tavaszi energetikai konferenciája, a Vállalati Energiamenedzsment 2025. Az egésznapos szakmai rendezvényen számos gyakorlatorientált előadás és panelbeszélgetés kerül sorra, amelyek az energiabeszerzés, a hatékony energiamenedzsment, a megújuló energiatermelés integrálása és az energiatárolás kulcsfontosságú témái körül keringenek. A program iránt óriási az érdeklődés, de még nem késő regisztrálni itt.

Durván negatív áramár jön Magyarországon! - Ezt is átbeszéljük a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján

Durván negatív áramár jön Magyarországon! - Ezt is átbeszéljük a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján

Holnap, szombaton, délután 2 és 3 óra közöttre mínusz 48,9 eurós áramár alakult ki a magyar áramtőzsdén, ami az idei év messze legmélyebb nagykereskedelmi árszintje, és az elmúlt évek negatív órás árai közül is az egyik legmélyebb. Mindez jól rámutat a naperőművek durva kannibalizációs hatására, igaz ez nemcsak itthon figyelhető meg, hanem Európa-szerte, és erről árulkodnak a nemrég közzétett egész tavalyi éves adatok is. Erről a témáról, a kilátásokról és az energiatárolási megoldásokról is részletesen szó lesz a Portfolio jövő keddi Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyre még nem késő jelentkezni itt.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.