Közzétette harmadik negyedéves gyorsjelentését az Alteo: a szignifikánsan csökkenő energiapiaci árkörnyezetben a társaság idei éve egyelőre nem sikerül olyan jól, mint amit 2023-ban láthattunk, a most lezárt negyedévben azonban mind árbevétel, mind EBITDA tekintetében jelentősen felülteljesítette az összehasonlító időszak eredményeit. A friss számokból arra lehet következtetni, hogy az Alteo eredményessége a mérséklődő energiapiaci ár-környezet ellenére a 2022-es energiaárrobbanás előtti időknél magasabb szinten tud vélhetően stabilizálódni.
Nagyot esett a hitelesített energiamegtakarítások ára a csütörtökön megtartott EKR-aukción, így erősen megkérdőjeleződött, hogy a közelmúltban elindult ingyenes padlásszigetelési hullám folytatódik-e Magyarországon.
Az európai áramárak megugrásának hátterében összetett energiapiaci és geopolitikai tényezők állnak, emelte ki Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium miniszterhelyettese, aki a vg.hu-n megjelent cikkben járta körbe a piacon kialakult helyzetet. A terjedelmes írásban kiszúrtunk egy új magyar javaslatot, ami a soros elnökség tükrében érdekesnek tűnik, és akár segíthet letörni a kiugró áramárakat.
Az orosz Gazprom Export arról tájékoztatta az osztrák OMV gázkereskedelmi cégét, hogy már a következő gáznaptól, azaz szombat reggel 6 órától leállítja felé a gázszállítást, és ezért az osztrák cég ezt az információt pénteken délután nyilvánosságra is hozta a CEGH REMIT platformon. Mindez azt jelenti, hogy egy egy 56 éves szerződéses kapcsolat látszik megszakadni a két fél között.
A német kabinet jóváhagyta azt a javaslatot, mely szerint a legtöbb új szél- és naperőmű köteles lesz a megtermelt villamosenergiát a szabadpiacon értékesíteni ahelyett, hogy azt garantált áron adnák el a hálózatnak. A német jogalkotó a megújuló energiaforrásokról szóló törvény módosításával kívánja kezelni az egyre gyakrabban előforduló, az árampiacon kialakuló áringadozásokat. - írja a Reuters
A kedd délután 5-6 óra közötti idősávra rendkívül magas, 895 eurós áramár alakult ki a magyar áramtőzsdén, és ez, illetve az egész nap átlagára kialakult 306 eurós áramár is Európa legmagasabbjának számít. Sőt, a holnap délután 3-4 óra közötti idősávra is Európa legmagasabb órás nagykereskedelmi áramára (714 euró/megawattóra) alakult ki a magyar magyar tőzsdén, és a 355 eurós napos átlagár is a legmagasabb. Ezzel folytatódott az a sorozat, amelyre a Portfolio múlt héten már több cikkben felhívta a figyelmet, és a fő oka az, hogy a hidegebb időben magasabb áramkereslet hazai és külföldi tényezők miatt korlátozott áramkínálattal találkozik, ami az égbe tolja az árakat.
A múlt heti rali után ma is jelentősen emelkedik az európai gázára, ezzel a jegyzés egy éves csúcs közelébe került.
Percekkel azután, hogy ma egy átfogó anyagban felvetettük, Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök már jelezte is Budapesten: az Európai Unió lecserélheti az orosz cseppfolyósított földgázimportot (LNG) amerikai LNG-re.
Legalább tízéves mélypontra zuhant tegnap Németországban a szélerőművek áramtermelése. A kontinens nagy részén az elmúlt napokban szélcsendes, borongós idő volt, és emiatt lőttek ki az esti órákra az áramárak.
A szeles és naperőműves termelés visszaesése/kiesése miatt újra extrém áramárak alakultak ki Európa nagy részén az esti csúcsfogyasztási órákra, ami például Magyarországon azt jelenti, hogy holnap este 5 és 6 óra közöttre 775 eurós, extrém magas nagykereskedelmi áramár született.
Csaknem két hónapja nem volt olyan magas, 536 euró/megawattóra a nagykereskedelmi villamosenergia ára Magyarországon, mint amely november 5-én, azaz az amerikai elnökválasztás estéjén lesz – vette észre a Portfolio.
Az elmúlt hónapokban két nagyon fontos fejlemény volt a globális energiapiacon, ami számomra egy fontos irányváltást mutat. Az egyik ilyen Kína döntése – az ország a nehézgépjárművek jelentős részét cseppfolyós földgáz meghajtásra kívánja átalakítani, míg a könnyű gépjárművek esetében az elektromos meghajtás térnyerése látszik nyerő stratégiának, szintén a központi kínai kommunista párt irányítás óhajának megfelelően. Ez a döntés, különösen a nehézgépjárművek esetén, a cseppfolyós földgáz iránti kereslet növekedését, illetve a kőolaj kínai fogyasztásának csökkenését okozza. A másik érdekes fejlemény az amerikai IT szektor választása: a Google és a Microsoft is a nukleáris energia mellett döntött, amikor szervereik hosszútávú energiaellátása mellett tették le a voksukat. Ez pedig önmagában egy fontos lépés lehet, mert az adatközpontok egyre nagyobb hányadát teszik ki az amerikai áramfogyasztásnak. Ha hihetünk az előrejelzéseknek, az amerikai elektromos áramfogyasztás 8% és 20% közti része jöhet a szerverközpontok felől 2030-ra, amit a mesterséges intelligencia keresések hajtanak különösen. Ez az adat tavaly mindössze 3% volt, vagyis jelentős növekedés lehet az amerikai áramfogyasztásban a Google és társainak köszönhetően.
Egy váratlan műszaki hibából eredő kilenc napos teljes leállítás után hétfőn reggel elkezdték felterhelni a Paksi Atomerőmű hármas blokkját – vette észre a Portfolio.
Tavaly december óta nem látott szintre ugrott a földgáz ára Európában, csak ezen a héten 9 százalékkal került feljebb a TTF határidős jegyzése. De mégis mi áll a meredek emelkedés hátterében?
Lidérces emlékké halványodott az orosz-ukrán háború okozta energiaválság és a grafikonokat átszabó gázárak réme: sikeres orosz leválás és enyhe időjárás, valamint a tárolói töltöttségek is rendkívül magasan állnak, elvileg minden a legnagyobb rendben kéne, hogy legyen. De akkor mégis miért ugrott már közel egy éve nem látott szintre a földgáz ára, miért ralizik az árfolyam és hova vezet mindez? Ami talán a legfontosabb: mi a helyzet Magyarországon, van elég földgázunk a télre?
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy hol áll Magyarország az Európai Unió fejlettségi rangsorában és még mindig az utolsó helyen állunk-e az egy főre jutó fogyasztás tekintetében. Vendégünk volt Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. A második részben arról az új villamosenergia tarifáról beszélgettünk, amely kinyithatja az ajtót a merev lakossági rezsicsökkentési rendszer átalakítása előtt. Erről Weinhardt Attilát, a Portfolio energiapiaci elemzőjét kérdeztük.
Megvan a megállapodás.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
El kell adniuk a Chrome-ot?
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Farkast kiáltott Ukrajna?
Kecskeméten tett bejelentést Lázár János.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?