Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be csütörtökön Mohszen Paknedzsad iráni olajipari miniszterrel szemben, valamint több, hongkongi lobogó alatt közlekedő hajó ellen, amelyek részt vesznek illegális iráni olajszállításokban - közölte az amerikai pénzügyminisztérium.
A hétvégén tovább csökkennek a hazai üzemanyagárak - írja a holtankoljak.
Donald Trump új szankciókat akar kihelyezni Iránnal szemben, melyek célja az ország olajexportjának teljes leállítása és az iráni gazdaság bedöntése - jelentette ki Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter New Yorkban.
Meredek fordulatot láthattunk a hazai üzemanyagok árában, nagyot esett a benzinnek és a dízelnek is a jegyzése az elmúlt hetekben, a kedvező áralakulást elsősorban a piaci folyamatok okozták. Adódik a kérdés: hogy állunk most a régióban, már nem túl drága a magyar benzin? Bár a rendkívül kedvezően alakuló forint-árfolyamnak és olajárnak köszönhetően nagy esést tapasztaltunk a benzin árában, azért nem lehet felhőtlen az autósok öröme.
Az OPEC+ tagállamai megosztottak, hogy áprilisban növeljék-e az olajkitermelést a terveknek megfelelően, vagy inkább befagyasszák azt. A döntéshozatalt nehezítik az Egyesült Államok Venezuelával, Iránnal és Oroszországgal szembeni szankciói - írta a Reuters.
Az iraki olajminisztérium ismét kijelentette, hogy készen áll az észak-iraki Kurdisztán régióból származó olajexport újraindítására a Törökországba vezető vezetéken keresztül, amely közel két éve zárva van – számolt be a Bloomberg. Irak és Törökország ezen patthelyzete veszélyezteti az OPEC terveit is.
Ma hajnalban közzétette a 2024. évi negyedik negyedéves gyorsjelentését a Mol: a legfrissebb számok alapján azt láthatjuk, hogy az olajcég egyre inkább tér vissza a normalitásba, azaz az orosz-ukrán háború kirobbanása okozta energiaválság előtti teljesítményhez. A friss számok tehát messze vannak azoktól az eredményektől, amiket a rendkívül magas energiaár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül: elég csak a csökkenő olajárakra, a finomítói prémiumok csökkenésére és a szezonálisan alacsony keresletre gondolni, ami a fogyasztói szolgáltatások szegmens eredményén mutatkozott meg. A másik oldalon viszont növelte az eredményt a megugró gázár és a Brent-Ural árkülönbözet emelkedése, mindezekkel a háttérben egészen erős negyedévet tudott zárni az olajcég.
Az egész éves teljesítmény ismeretében fontos kiemelni, hogy a Mol a fontosabb sorokon elérte a 2024-re kitűzött céljait, a 2025-ös üzleti évre pedig a tavalyihoz nagyon hasonló várakozásai vannak.
Péntek hajnalban érkeznek a Mol friss negyedéves számai: az elemzői várakozások alapján 2024 negyedik negyedéve kiegyensúlyozottan alakulhatott az olajcég számára, a feldolgozás-kereskedelem (Downstream) és a kutatás-termelés (Upstream) üzletágak is aránylag jól szerepelhettek a némiképp romló iparági környezetben. Az elemzők szerint a negyedik negyedév bár 2023 Q2 óta a leggyengébb időszak lehetett a Mol számára, azonban így sem fog szégyenkezni az olajcég, a várt eredmény hosszú távon nézve kifejezetten erősnek mondható.
Az Egyesült Államok jelentősen korlátozná Irán olajexportját, és fokozná a gazdasági nyomást az országra. Az amerikai pénzügyminiszter nyilatkozata szerint a cél az, hogy Irán olajkivitelét a jelenlegi szint kevesebb mint 10%-ára szorítsák vissza - jelentette a Bloomberg. Scott Bessent úgy véli, ha sikerül Irán olajexportját napi 100 ezer hordóra csökkenteni, az súlyos gazdasági válságba sodorná az országot.
Az OPEC+ olajkitermelő országok szövetsége fontolgatja, hogy elhalasztja a korábban tervezett kínálatnövelést, annak ellenére, hogy Donald Trump az olajárak csökkentésére szólított fel. A döntés hátterében a kartell indoklása szerint a globális olajpiac törékenysége áll, ami egyelőre nem teszi lehetővé a kitermelés növelését - jelentette a Bloomberg.
Az iraki kormány és a kurd regionális vezetés között folynak az egyeztetések a Törökországba irányuló olajexport újraindításáról. A közel két éve leállított vezeték üzembe helyezése jelentős bevételt hozhat Iraknak, ráadásul az újraindítás enyhíthetné a globális olajpiacokra nehezedő nyomást - írta a Bloomberg.
Ha az amerikai szankció miatt kiesik a szerbiai NIS olajfinomító termelése február végétől, akkor azt az egész régió üzemanyag piaca meg fogja érezni, áremelkedés jöhet, igaz közben a Mol kész segíteni a helyzet kezelésében Szerbiának – ezt jelezte a szerb köztelevíziónak adott, pénteken megjelent nyilatkozatában Szijjártó Péter. A magyar külgazdasági és külügyminiszter tegnap járt Belgrádban, ahol a szerb energiaügyi miniszterrel, Dubravka Dedoviccsal folytatott egyeztetést; a NIS-szankció potenciális regionális üzemanyagpiaci következményeiről is említést tett a magyar tárca összefoglalója, de ennél bővebben is beszélt a kilátásokról pénteki interjújában Szijjártó. Abban azt vázolta, hogy nem ennek a szankciónak a visszavonása az új amerikai adminisztráció prioritása, hanem nagyobb ügyek, így arra utalt, hogy a NIS-t ért szankció akár hatályba is léphet.
Az orosz olajjal szembeni amerikai szankciók új lehetőségeket nyitnak meg a közel-keleti olajtermelők előtt: a legnagyobb szereplők évek óta nem látott mértékben emelhetik áraikat fő piacukon, Ázsiában - írta a Bloomberg.
Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be egy nemzetközi hálózattal szemben, amely állítólag az iráni olaj Kínába történő szállítását segítette elő. A lépés része az Irán elleni fokozott nyomásgyakorlásnak, és több országból származó szervezeteket, személyeket, valamint hajókat érint - jelentette a Cnbc.
Nemcsak az OPEC+, de még Donald Trump házon belüli szövetségesei sem támogatják az amerikai elnöknek az olajtermelés növelésére és az olajárak lenyomására irányuló tervezetét - jelentette a Wall Street Journal.
Az OPEC+ a hétfői ülésén nem változtatott olajkitermelési tervein, figyelmen kívül hagyva Donald Trump amerikai elnök felszólítását az olajárak csökkentésére. A szervezet áprilistól fokozatosan kívánja növelni a kitermelést, miközben továbbra is óvatosan kezeli a globális kereslet ingadozásait – számolt be a Bloomberg.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az elnök megfenyegette Kijevet.
A forint szempontjából is kulcsfontosságú eseményeknek nézünk elébe.
Ukrajna nem értesítette Washingtont.
Képes lesz követni a kereslet a hirtelen elszállt árakat?
Április 2-től jönnek az új tarifák.
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.
Virovácz Péter a Checklist vendége volt.
Mi történik Törökországban?