Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében történelmi kontextusba helyeztük, hogy mi vezethetett Donald Trump azon döntéséhez, hogy vámokkal próbálja meg stabilizálni Amerika külkereskedelmét. Szó esett arról is, hogy milyen új pólusok alakulhatnak ki a világban, és mindez milyen következményekkel járhat Magyarország számára. Vendégünk Matura Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense volt. A második részben azt vizsgáltuk, hogy állhat-e valamilyen tudatos energiapiaci stratégia az amerikai vámintézkedések mögött – egy olyan terv, amely akár az olajárak zuhanásához is hozzájárulhatott. Erről Mohos Kristófot, a Portfolio olajipari elemzőjét kérdeztük.
Az elmúlt napokban fájdalmasan egyértelművé vált a piacok számára, hogy Donald Trump amerikai elnök nem csak fenyegetésnek szánta a vámokat: bár tegnap 90 napos szünetet jelentett be, de jelen állás szerint gyakorlatilag az összes kereskedelmi partnerét valamilyen mértékű vámmal sújtja, a helyzet ráadásul kezd látványosan eldurvulni Kína és az USA között. A tőkepiacokon az egyik legérzékenyebb reakciót az olajnál láthattuk, ami nem csoda, hiszen itt rögtön egy kettős hatás érvényesült, a vámok nyomán fellépő globális recessziós félelmekkel párhuzamosan ugyanis az OPEC-hatalmak váratlan mértékű olajtermelés-növelésről döntöttek, a potenciális túlkínálatot és a visszaeső keresletet árazva pedig évek óta nem látott szintre zuhant az olajár. Adódik a kérdés, hogy miért döntött az OPEC a termelés ilyen radikális növelése mellett egy olyan helyzetben, amikor amúgy is nagy zuhanásban van az olajár? Rossz időzítés volt, nem számoltak ezzel a forgatókönyvvel, vagy mindez egy nagyszabású terv része? Mutatjuk, mi lehet Donald Trump nagy mesterterve, ami végül az orosz-ukrán háború végére is pontot tehet.
Az Euronext vezérigazgatója szerint az Egyesült Államok egyre inkább egy feltörekvő piacra hasonlít, mintsem egy fejlett országra, miközben a pénzügyi piacok továbbra is volatilisek az átfogó amerikai vámok bevezetése után.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés
Az OPEC+ miniszteri szintű találkozóján várhatóan nem születik új döntés a kitermelési politikáról, miután a héten bejelentett váratlan termelésnövelés már így is a járványidőszak szintjére lökte az olajárakat - írja a Reuters.
A Goldman Sachs jelentősen csökkentette az olajárakra vonatkozó előrejelzéseit, a döntés hátterében az OPEC+ magasabb kínálata és a globális kereskedelmi háború által kiváltható recesszió kockázata áll, írta meg a Reuters.
Nyolc meghatározó OPEC+ termelő ország összesen napi 411 ezer hordóval emeli kőolaj-kitermelését májustól, ami a vártnál jelentősebb növekedést jelent és az olajárak bezuhanását eredményezte - jelentette a Cnbc.
Nemrég egy fontos lélektani határt lépett át a benzin ára a hazai kutakon, hiszen sok helyen már 5-össel kezdődik a számláló a benzin literenkénti jegyzésénél. Az elmúlt napokban azonban látványosan megtorpant a meredek áresés, és úgy tűnik, hogy 600 forint körül ragadhat a benzin ára. Ez persze nem véletlen, sőt, akár ismét elindulhat felfelé a jegyzés, a korábbi áresést elősegítő piaci hatások ugyanis fordulni látszanak, ráaádásul ma egy olyan amerikai szankció is hatályba lépett, amit az egész régió üzemanyagpiaca megérezhet.
Az OPEC+ várhatóan kitart májusi kitermelés-növelési terve mellett, miközben egyes tagállamoknak kompenzációs csökkentéseket kell végrehajtaniuk a korábbi túltermelés miatt - derül ki a Reuters által megkérdezett négy forrás nyilatkozatából.
Donald Trump amerikai elnök szerdán olajipari vezetőkkel találkozik a Fehér Házban, hogy fellendítse a hazai termelést, miközben vámintézkedései nyomást gyakorolnak a nyersolaj árakra - jelentette a Cnbc.
Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be csütörtökön Mohszen Paknedzsad iráni olajipari miniszterrel szemben, valamint több, hongkongi lobogó alatt közlekedő hajó ellen, amelyek részt vesznek illegális iráni olajszállításokban - közölte az amerikai pénzügyminisztérium.
A hétvégén tovább csökkennek a hazai üzemanyagárak - írja a holtankoljak.
Donald Trump új szankciókat akar kihelyezni Iránnal szemben, melyek célja az ország olajexportjának teljes leállítása és az iráni gazdaság bedöntése - jelentette ki Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter New Yorkban.
Meredek fordulatot láthattunk a hazai üzemanyagok árában, nagyot esett a benzinnek és a dízelnek is a jegyzése az elmúlt hetekben, a kedvező áralakulást elsősorban a piaci folyamatok okozták. Adódik a kérdés: hogy állunk most a régióban, már nem túl drága a magyar benzin? Bár a rendkívül kedvezően alakuló forint-árfolyamnak és olajárnak köszönhetően nagy esést tapasztaltunk a benzin árában, azért nem lehet felhőtlen az autósok öröme.
Az OPEC+ tagállamai megosztottak, hogy áprilisban növeljék-e az olajkitermelést a terveknek megfelelően, vagy inkább befagyasszák azt. A döntéshozatalt nehezítik az Egyesült Államok Venezuelával, Iránnal és Oroszországgal szembeni szankciói - írta a Reuters.
Az iraki olajminisztérium ismét kijelentette, hogy készen áll az észak-iraki Kurdisztán régióból származó olajexport újraindítására a Törökországba vezető vezetéken keresztül, amely közel két éve zárva van – számolt be a Bloomberg. Irak és Törökország ezen patthelyzete veszélyezteti az OPEC terveit is.
Ma hajnalban közzétette a 2024. évi negyedik negyedéves gyorsjelentését a Mol: a legfrissebb számok alapján azt láthatjuk, hogy az olajcég egyre inkább tér vissza a normalitásba, azaz az orosz-ukrán háború kirobbanása okozta energiaválság előtti teljesítményhez. A friss számok tehát messze vannak azoktól az eredményektől, amiket a rendkívül magas energiaár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül: elég csak a csökkenő olajárakra, a finomítói prémiumok csökkenésére és a szezonálisan alacsony keresletre gondolni, ami a fogyasztói szolgáltatások szegmens eredményén mutatkozott meg. A másik oldalon viszont növelte az eredményt a megugró gázár és a Brent-Ural árkülönbözet emelkedése, mindezekkel a háttérben egészen erős negyedévet tudott zárni az olajcég.
Az egész éves teljesítmény ismeretében fontos kiemelni, hogy a Mol a fontosabb sorokon elérte a 2024-re kitűzött céljait, a 2025-ös üzleti évre pedig a tavalyihoz nagyon hasonló várakozásai vannak.
A tűzszüneti tárgyalások egyelőre megakadtak.
Itt szeretne továbblépni.
Nagy szerep juthat a szektornak a jövőben.
Frontszolgálatra szánhatják?
Állítólag ellopták a pénzt, amelyből az orosz régió védelmét kellett volna finanszírozni.
A világ egyik legnagyobb kaliberű rakéta-sorozatvetője.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.