Kopogtat a válság: Oroszország kénytelen lehet a vésztartalékaihoz nyúlni
Gazdaság

Kopogtat a válság: Oroszország kénytelen lehet a vésztartalékaihoz nyúlni

Portfolio
Az orosz Urals típusú nyersolaj ára meredek zuhanással közelít az 50 dolláros hordónkénti szinthez, ami komoly bevételkiesést jelenthet az oroszországi államkasszának. A jelenség a globális olajpiaci gyengélkedés és a nemzetközi szankciók együttes következménye, miközben a Kreml egyre nagyobb összegeket kénytelen a védelmi kiadásokra fordítani az ukrajnai háború miatt - írja a Bloomberg.

A Donald Trump által bejelentett vámintézkedések recessziós félelmeket váltottak ki, ami a globális olajárak – köztük a Brent és a WTI – jelentős eséséhez is vezetett. Ezzel párhuzamosan a balti-tengeri Primorszk kikötőjéből származó orosz Urals típusú nyersolaj ára 53 dollár közelébe süllyedt hordónként.

A csökkenés hátterében egyrészt a globális olajkínálat bősége, másrészt a mérséklődő kereslet áll, amit tovább súlyosbítanak a világgazdaság lassulásával kapcsolatos várakozások és az erősödő kereskedelmi feszültségek.

Részvénykereskedés, hosszabb távú befektetési portfóliók vagy nyugdíjportfóliók kialakítása a Portfolio Trader segítségével.

Ráadásul az orosz Urals típusú nyersolaj jelentős árengedménnyel forog a nemzetközi referenciaárakhoz képest is.

És miért van így?

Vegyük például a Brent típusú nyersolajat, mivel ez a globális olajpiac egyik legfontosabb referencia-olaja, amelynek ára meghatározza számos más típusú olaj árát is. Az orosz Urals olaj, amely a nyugat-szibériai és a volgai-uráli olajmezőkről származik, szintén az egyik fontos exportcikk, de a minősége némileg eltér: magasabb kéntartalmú és nehezebb, így kevésbé vonzó bizonyos finomítók számára, mint a könnyebb és alacsonyabb kéntartalmú Brent.

A diszkont a két típus közötti árkülönbséget jelenti: amikor azt mondjuk, hogy az Urals diszkonttal forog a Brenthez képest, azt értjük alatta, hogy olcsóbban adják el a piacon, mint a Brentet.

Miért alakult ki nagy diszkont az Urals olaj esetében?

  • Nemzetközi szankciók és embargók: Az orosz–ukrán háború nyomán bevezetett nyugati szankciók, különösen az EU és G7 országok által bevezetett olajembargók és ársapkák következtében az orosz olaj elvesztette hagyományos nyugati vevőinek nagy részét.
  • Szűkült piac, kevesebb vevő: Mivel az orosz olajat csak korlátozott számú ország hajlandó megvásárolni (pl. Kína, India és Törökország), Moszkva kénytelen jelentős árengedménnyel kínálni az olaját, hogy versenyképes maradjon a nemzetközi piacon.
  • Magasabb szállítási költségek: Az európai piac kiesésével az orosz olajat távolabbi piacokra kell szállítani, ami logisztikai többletköltséget jelent. Ezt is gyakran átvállalja az eladó, vagyis Moszkva, így az árból engednek, hogy vonzóbb legyen a vásárlóknak.

Az Urals olaj Brenthez viszonyított árhátrányát tehát alapvetően a geopolitikai tényezők és a kereslet-kínálat átrendeződése okozza.

A vevői bázis szűkülése és a logisztikai nehézségek arra kényszerítik Oroszországot, hogy jelentős kedvezménnyel értékesítse olaját a globális piacon, ami tartósan leszorítja az Urals árát a Brenthez képest.

Mindezek komoly aggodalomra adnak okot az orosz államkincstár számára, mivel az ország költségvetésének jelentős része (jelenleg nagyjából a bevételek harmada) az olaj és földgáz exportból származik:

A jelenlegi árzuhanás tehát komoly bevételkiesést okozhat, miközben az ukrajnai konfliktus miatt Moszkva kénytelen növelni a védelmi kiadásokat.

Emiatt a kormány valószínűleg a Nemzeti Jóléti Alap forrásaihoz nyúlhat a hiány pótlására

- ez azonban hosszabb távon nem jelent stabil vagy fenntartható megoldást.

​Az Oroszországi Nemzeti Jóléti Alap (NWF) egy szuverén vagyonalap, amelyet 2008-ban hoztak létre. Az alap bevételei elsősorban az olaj- és gázexportból származó többletbevételekből származnak, és ezeket különféle eszközökbe fektetik be, beleértve a külföldi államkötvényeket és hazai beruházásokat. Az NWF forrásait eredetileg a gazdasági stabilitás megőrzésére használták, főként válsághelyzetek idején.

Most azonban az ukrajnai háború finanszírozása miatt is egyre inkább szükség van ezekre az eszközökre – miközben a szénhidrogénexportból származó bevételek visszaesése miatt az alap feltöltése is egyre nehezebbé válik.

Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy

Oroszország egyre inkább Kínára támaszkodik gazdasági partnerként a nyugati szankciók miatt.

Bármilyen kínai gazdasági lassulás csökkentheti az orosz export, különösen az olaj és gáz iránti keresletet, tovább növelve az orosz gazdaság sebezhetőségét.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Összkép

A magyar nagyravágyás természetéről

Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit

Holdblog

A pénzügyi szorongásról

Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok

Holdblog

Balásy Zsolt: Árolcsósítók

Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,... The post Balásy

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nyakunkon az újabb
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet