Az Egyesült Államok űrkutatási programja jelentős változások előtt állhat Donald Trump esetleges újbóli elnöksége esetén. Szakértők szerint komoly esély van arra, hogy leállíthatják a NASA már így is hatalmas összegeket felemésztő, mélyűri küldetésekre tervezett Space Launch System (SLS) rakétájának fejlesztését. A lépés a The Conversation tudományos portálon megjelent elemzés szerint alapjaiban változtatná meg az amerikai űrprogramot, valamint a jelenleg kibontakozó, Kínával vívott modern űrversenybe is közbeszólhat.
Súlyos következményei lehetnek annak, ha Ukrajna Oroszországnak kedvező békére kényszerül, Észak-Korea, Kína és Irán is nagyon megerősödhet – mondta Mark Rutte, a NATO főtitkára Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek.
A kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy keddtől életbe lép az Egyesült Államokba irányuló, bizonyos stratégiai fontosságú anyagok és termékek exportjának korlátozása. Az intézkedés a gallium, germánium, antimon és szuperkemény anyagok "kettős felhasználású termékeire" vonatkozik, valamint szigorúbb ellenőrzést ír elő a grafittal kapcsolatos termékek esetében is - írja a Reuters.
Jövő héten ülhet össze a kínai vezetés, hogy a gazdaság kilátásairól tárgyaljanak és kitűzzék a következő évre vonatkozó célokat és elvárásokat. Egyesek abban reménykednek, hogy fontos információkat kaphatunk arról, hogy mikor várható érdemi fiskális lazítás a központi kormányzat részéről. A részvénypiacok általában előre beárazzák ezeket az eseményeket, majd a bejelentés után alábbhagy a lelkesedés a kínai részvénypiacon.
Az Egyesült Államok Képviselőházának republikánus vezetésű albizottsága átfogó jelentést készített a koronavírus-járványról, annak eredetéről és a járványkezelési intézkedésekről. A 520 oldalas dokumentum számos vitatott kérdést vizsgál, többek között a vírus eredetét, a járványügyi intézkedések hatékonyságát és az oltási kampány sikerességét - tudósított a France 24.
A XVIII. század óta tudjuk, hogy a szabadkereskedelem viszi előre a világgazdaságot. A szabad akaratú, önkéntes csere megnehezítése, visszaszorítása vámok vagy piackorlátozások révén olyan hatalmi beavatkozás, amely nem szolgálja a jólétet, éppen ellenkezőleg. A következő időszak mégis arról szólhat, hogy vámok és más korlátozások rontják majd a kilátásokat. Ez pedig különösen kedvezőtlen Magyarország számára.
Elérte a tervezett kapacitást, az évi 38 milliárd köbmétert a Kínába irányuló orosz gázszállítás a Szila Szibiri (Szibéria Ereje) gázvezetéken keresztül - közölte hétfőn a Gazprom orosz állami gázvállalat.
Az Egyesült Államok újabb szigorításokat vezetett be a kínai félvezetőiparral szemben, ami immár a harmadik ilyen lépés három éven belül. A korlátozások között többek között 140 vállalat exportját érintik, köztük a Naura Technology chipberendezés-gyártó vállalatét. Az intézkedések célja, hogy korlátozzák Kína hozzáférését a fejlett chipgyártási technológiákhoz, amelyek potenciális nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek az USA és szövetségesei számára, írja a Reuters.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök eltökélt szándéka, hogy gazdaságilag és stratégiailag fellép Kínával szemben. Ez nem kis feladat, mert nagyon sok, az Egyesült Államokban vásárolt terméknek olyan ellátási láncai vannak, amelyek mélyen gyökereznek a kínai feldolgozóiparba.
A kínai műholdas navigációs rendszer, a BeiDou következő generációjának fejlesztése új lendületet vehet a jövőben, ami fokozza majd a jelenleg Egyesült Államok által dominált versenyt a globális lefedettséggel rendelkező helymeghatározó rendszerek terén - írta meg a South China Morning Post. Az eddig zömében a fejlődő országok és maga Kína által használt BeiDou-rendszer a hivatalos források szerint a fejlesztésekkel pontosabban lesz képes a Föld és a világűr bolygóhoz közeli részének feltérképezésére.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök vámemelési fenyegetései miatt a kínai, kanadai és mexikói exportőrök megkezdték az áruk előrehozott szállítását az Egyesült Államokba. A Trump által ígért akár 10–25%-os új tarifák jelentős hatással lehetnek a kereskedelemre, ezért a vállalatok igyekeznek a megválasztott elnök januári hivatalos beiktatás előtt minél több árut exportálni az USA-ba – írja a Financial Times.
Az Egyesült Államok a közelmúltban kiterjesztette az iráni olajat szállító tankhajók elleni szankciókat, ami jelentős fennakadásokat okozott az Irán és Kína közötti olajkereskedelemben. A szigorítások nyomán az iráni olaj áramlása csökkent, miközben az árak emelkedtek, különösen a kínai független finomítók számára, amelyek az iráni export 90%-át veszik fel.
A világ három legnépesebb országában - Indiában, Kínában és az USA-ban - él a világnépesség mintegy 40 százaléka, így kiemelten fontos figyelni, hogy az előttünk álló évben milyen folyamatok fogják jellemezni ezen országok lakáspiacait. A Reuters által készített felmérés alapján megnéztük, hol, mi várható jövőre a lakások megfizethetősége, a kereslet, a kínálat és a lakásárak összefüggésében.
2002 óta először 2% alá süllyedt a kínai 10 éves kötvényhozama, mivel egyelőre a bejövő reálgazdasági adatok nem azt mutatják, hogy élénkülne a növekedés. Amíg a részvény és az ingatlanpiacon nincsenek kedvező hozamlehetőségek, addig a kötvénypiac szárnyalása folytatódhat.
Az okleveles pénzügyi elemzői (CFA) vizsgát tevők száma jelentősen csökken, mivel az egykor a szakma számára nélkülözhetetlennek tartott képesítés iránti kereslet sem a régi – írja a Financial Times.
A Fülöp-szigetek elnöke, ifjabb Ferdinand Marcos aggodalmát fejezte ki egy orosz tengeralattjáró jelenléte miatt, amelyet a Dél-kínai-tenger Fülöp-szigetekhez tartozó részén észleltek – írja a Reuters.
A budapesti memorandumnak keserű tapasztalata van a kelet-európai ország számára.
Friss híreink a válságról percről percre.
Leszavazta a parlament a hadiállapot kihirdetését.
Több mint százan fertőződtek meg.
A vártnál is magasabb a friss adat.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.