Badra Gunba, a hivatalosan Grúziához (Georgia) tartozó, de orosz megszállás alatt álló Abházia ideiglenes elnöke szombaton bejelentette, „humanitárius katasztrófával” néznek szembe a súlyosbodó energiaválság miatt – írja a Reuters.
Decemberben harcba indultak az orosz-ukrán háború frontvonalain Észak-Korea katonái. Az eseményt hatalmas érdeklődés övezi katonai szempontból, hiszen a vietnami háború óta nem volt arra példa, hogy az elszigetelt kommunista diktatúra fegyveres cselekményben vett volna részt. Különösen érdekes mindez azért, mert Észak-Korea állítólag a Viharhadtest nevű elit műveleti csoport katonáit küldte Oroszországba harcolni, így a KNDK legjobbjai védik meg az ellenséges betöréstől a szövetséges országot. Mi egyáltalán a Viharhadtest és mit tudnak élesben? Hogy kerültek egyáltalán Kurszkba? Mit nyer ezzel az egésszel Kim Dzsong-un? Nézzük meg, mi az, amit tudni lehet.
Az orosz védelmi minisztérium jelentése szerint vasárnap virradóra légvédelmük összesen 42 ukrán drónt lőtt le öt orosz régió felett, egy olajlétesítményt is támadás ért – írja a Reuters.
Oroszország szerint öt ember meghalt egy ukrán csapásban a nyugati Kurszk régióban. A kurszki terület megbízott kormányzója közölte, hogy a halottakon kívül kilenc embert kórházba szállítottak a Rilszk városát ért támadás következtében. Közben az ukrán külügyminisztérium közölte, hogy Kijevet orosz csapás érte, ami érintette több ország diplomáciai képviseletét. Hírfolyamunk az ukrajnai háború eseményeivel folyamatosan frissül.
Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) december 20-án jelentette, hogy egy orosz An-72-es katonai szállítórepülőgép hajtóműve felrobbant a múlt héten a moszkvai területen található Osztafjevo repülőterén. Az incidens részletei egyelőre homályosak, de a HUR által közzétett információk szerint az eset újabb fejlemény lehet az Oroszország területén végrehajtott szabotázsakciók sorában - jelentette a Kyiv Independent.
Richard Vereker OSINT-elemző orosz háborús veszteségekkel foglalkozó idősoros grafikonja szerint új rekordot döntött a T-62-esek bevetésének aránya. Az erősen ukránpárti elemző szerint ennek oka valószínűleg az, hogy Moszkva kifogyott a modernebb páncélosokból.
Az ukrán határtól mintegy 1000 kilométerre található Kazany régió ellen indított támadást Ukrajna, a nagy hatótávolságú drón állítólag egy lakókomplexumba csapódott.
Kisebb kihagyás után ismét bevetette az ukrán haderő a rettegett fegyverét a frontvonalon, a „Sárkány leheletének” becézett drón égő termittel borította az orosz lövészárkot – derült ki friss harctéri felvételekből.
A szlovák miniszterelnök és az ukrán elnök közötti feszültség tovább nőtt, miután Robert Fico megvádolta Volodimir Zelenszkijt azzal, hogy kenőpénzt ajánlott neki Ukrajna NATO-tagságának támogatásáért cserébe. Eközben a szerb elnök bejelentette, hogy Fico hamarosan Moszkvába látogathat - tudósított az Ukrajinszka Pravda.
A közösségi médiába került fel a felvétel arról, hogy Moszkva ismét bevetette a BMPT Terminator elnevezésű páncélosait. Ukrajna amerikai Switchblade-ekkel válaszolt a fenyegetésre.
Az orosz hadsereg eddig nem látott erőfeszítéseket tesz légibázisai védelmének megerősítésére Ukrajnában és Oroszországban, különös tekintettel a repülőgépek védelmére szolgáló bunkerek építésére. Ezt a lépést feltehetően az amerikai ATACMS rakéták és Storm Shadow/SCALP-EG robotrepülőgépek mélységi csapásméréssel kapcsolatos engedélyek válthatták ki - írta a The War Zone.
Az Európai Unió orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 2023-ban rekordszintet ért el, annak ellenére, hogy a blokk az ukrajnai háború kitörése óta igyekszik csökkenteni energiafüggőségét Oroszországtól. Az év végéig várhatóan 16,5 millió tonna orosz LNG érkezik az EU-ba, ami meghaladja a tavalyi 15,18 millió tonnás mennyiséget - írta meg a Financial Times.
Az ukrán hadsereg újabb technológiai áttörést ért el a hadviselésben: először hajtottak végre olyan szárazföldi támadást, amelyben kizárólag pilóta nélküli földi járműveket és FPV drónokat alkalmaztak. Az innovatív művelet sikeresen megsemmisítette az orosz állásokat - számolt be az ISW.
Boris Pistorius, német védelmi miniszter szorgalmazta, hogy jelentős mértékben növelje Berlin a védelmi kiadásokat. Ennek elsődleges oka az oroszok agressziója.
Szombat délelőtt tartotta idei éves nemzetközi sajtótájékoztatóját Orbán Viktor, ahol válaszolt a nemzetközi újságírók kérdéseire is. A miniszterelnök felvezető beszédében a soros EU-elnökség eredményeiről beszélt: a versenyképességi paktumról, a schengeni övezet bővítéséről. Előrevetítette: januártól Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön számos tekintetben Európában is. Válaszaiban előkerültek energiabiztonsági kérdések, gazdaságpolitikai témák. Leszögezte, hogy a gazdaságot a költségvetésen keresztül nem szabad élénkíteni, mert az veszélyeztetheti a pénzügyi stabilitást. Arról is beszélt a kormányfő, hogy azért kell csökkenteni a büdzsé hiányát, mert ez a magyar gazdaság érdeke. Egyúttal megerősítette, hogy a kormány legújabb döntése nyomán 2025. január elsejétől 10 országból nem lehet behozni vendégmunkásokat Magyarországra.
A szíriai polgárháború váratlan sebességgel új szakaszba lépett, mégpedig azzal, hogy Bassár el-Aszad rezsime elbukott, a lázadók átvették a hatalmat Damaszkuszban. Az egyik legnagyobb kérdőjel még mindig az, hogy pontosan milyen okok vezettek addig, hogy a kormányerők egyszerűen összeomlottak, a lakosságnak pedig eszébe sem jutott ellenállni. Erre keressük a választ mostani elemzésünkben.
Balesetek történtek, a forgalom torlódásáról jött jelentés.
Budapesten adták ki, nagyobb mennyiségű hó jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?