Bár a reggeli hírek arról szóltak, hogy Oroszország egy interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) lőtt ki Ukrajnára, Vlagyimir Putyin orosz elnök ma este a nyilvánosság elé állt és elmondta: egy új közepes hatótávolságú hiperszonikus ballisztikus rakétát használtak, amely Oresnyik néven fut. Itt van minden, amit tudni kell a kialakult helyzetről.
Oroszország figyelmeztette az Egyesült Államokat arról, hogy új típusú rakétát készülnek kilőni Ukrajna területére – mondta el ma este Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
A háború eszkalációját jelenti, hogy Oroszország atomtöltet hordozására is alkalmas interkontinentális ballisztikus rakétával támadta Ukrajnát – jelentette ki Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter csütörtökön.
Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy Oroszország hiperszonikus rakétával támadott meg egy ukrán katonai létesítményt. Az elnök egyúttal figyelmeztette a nyugati országokat, hogy Moszkva kész csapást mérni bármelyik olyan ország katonai célpontjaira, amelynek fegyvereit Oroszország ellen vetik be. Putyin szerint a Nyugat eszkalálja a konfliktust azzal, hogy lehetővé teszi Ukrajna számára orosz célpontok támadását nagy hatótávolságú rakétákkal.
Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.
Az Egyesült Államok továbbra is "stratégiai szövetségesünk és legnagyobb gazdasági és kereskedelmi partnerünk" - jelentette ki Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke, kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos csütörtökön Brüsszelben.
Néhány héttel korábban még több hírforrás is megerősítette, hogy Dél-Korea azon gondolkodik, hogyan tudná Ukrajnát fegyverekkel támogatni, az észak-koreai katonák érkezése miatt a frontvonalhoz. Az azóta eltelt időben viszont látványosan visszaesett Szöul érdeklődése a kelet-európai országtól – írja a Koreatimes.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében Huszák Dániellel, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzőjével elemeztük az orosz-ukrán háború eszkalációját, amelynek következményeként a honvédelmi miniszter elrendelte légtérvédelmi eszközök, illetve képességek telepítését az észak-keleti országrészbe. A második részben arról lesz szó, hogyan reagált a tőzsde-, és devizapiac Donald Trump megválasztására. Egy ilyen turbulens időszaknak mindig megvannak a nyertesei és a vesztesei, ez most sem volt másképp. Az elmúlt két hétben a kriptovaluták befektetői örülhettek leginkább, de az sem szomorkodhatott, aki a magyar tőzsdében bízott. A részletekről Nagy Viktort, a Portfolio Részvény rovatának vezető elemzőjét kérdeztük.
Az Ukrajnát ért orosz támadások kapcsán ellentmondásos információk láttak napvilágot. Míg az ukrán fél interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) bevetéséről számolt be, nyugati források cáfolják ezt az állítást - írja a Reuters.
Az orosz katonák új robbanószerkezeteket fedeztek fel a kurszki régióban, melyeket szerintük az ukránok szórtak szét. Az apró robbanószer az oroszok szerint még az olyan brutális eszköznél is rosszabb, mint a hírhedt PFM-1-es.
Technikai okok miatt minden második Airbus A320/321neo utasszállító, több, mint 30 darab repülőgép vesztegelni kényszerül az Oroszországi Föderáció területén, köszönhetően a nyugati szankcióknak – írta meg a Kommerszant orosz napilap.
Az orosz haderő nagyon átalakult a háború alatt és nem jó értelemben, ettől függetlenül az oroszok számbeli fölénye és veszteségtűrő képessége miatt jelenleg nagyon instabil a frontvonal és az orosz erők gyorsan hódítják a területeket Ukrajnában - állapítja meg napi jelentésében a brit védelmi minisztérium hírszerzési osztálya.
Oroszország elsőként fog csapást mérni a napokban Lengyelországban megnyitott rakétabázisra egy esetleges háború esetén – jelentette ki az orosz külügyminisztérium. Lengyelország erre reagálva közölte: az új létesítmény kizárólag védelmi célokat szolgál, pont olyan országok ellen, melyek felelőtlenül fenyegetnek más államokat.
Vlagyimir Putyin orosz elnök stábja azt tervezi, hogy három részre osztja Ukrajnát, ez pedig a magyar határokra is hatással lehet.
X-en terjednek azok a felvételek, amelyen állítólag az orosz interkontinentális ballisztikus rakéta becsapódásai láthatóak a közel 1 millió fős Dnyipro városában.
Oroszország az elmúlt napok során új hadjáratot indított az ukrán energetikai infrastruktúra ellen. Szakértők felmérték, körülbelül hány rakéta és robotrepülőgép áll Moszkva rendelkezésére, az adatokból pedig az is kiderül, hogy növelni tudta a termelést az Orosz Föderáció – írta meg az RBC Ukraine.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?