A megválasztott amerikai elnök, Donald Trump tervei szerint hivatalba lépése után Kínába látogatna, hogy elmélyítse kapcsolatát Hszi Csin-ping kínai elnökkel. A két vezető pénteken telefonon egyeztetett, és megállapodtak egy stratégiai kommunikációs csatorna létrehozásáról. Trump emellett fontolgatja, hogy első 100 napja alatt utazna Kínába, bár erről még nem született végleges döntés - tudósított a Wall Street Journal.
Joe Biden amerikai elnöknek és kínai kollégájának, Hszi Csin-pingnek 2024-ben sikerült kordában tartaniuk az amerikai-kínai kapcsolatokban mutatkozó feszültségeket. Donald Trump azonban hamarosan visszatér a Fehér Házba, és véget vet majd ennek a törékeny stabilitásnak, a világ legfontosabb geopolitikai kapcsolatának kezeletlen felbomlását fogja előmozdítani, és növeli majd a globális gazdasági zavarok és válságok kockázatát.
Tavaly az utolsó negyedévében élénkült a kínai gazdaság, így 2024 egészére sikerült elérnie a politika által kitűzött 5%-os növekedési célt. A szakértők az állami élénkítő lépésekre, illetve az erős exportteljesítményre vezetik vissza a kedvező növekedési adatot, ám az idei év körüli bizonytalanságot is hangsúlyozzák, elsősorban a kereskedelempolitikai kilátások miatt.
Az Európai Bizottság dömpingellenes vámokat vet ki a kínai eritritol édesítőszerre, hogy megvédje az uniós ipart a tisztességtelen versenytől. A vámok mértéke 34,4% és 233,3% között mozog, és visszamenőleg, 2023 júniusától lépnek életbe. Az intézkedés újabb fejlemény az EU és Kína közötti kereskedelmi feszültségek sorában.
A gazdasága enyhe vagy mérsékelt növekedést mutatott 2023 utolsó hónapjaiban az Egyesült Államokban, miközben a foglalkoztatás stabil maradt és az árak mérsékelt emelkedést mutattak. A Federal Reserve (Fed) legfrissebb jelentése szerint azonban a gazdasági szereplők körében aggodalmak merültek fel Donald Trump megválasztott elnök lehetséges gazdaságpolitikai intézkedéseivel kapcsolatban.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök ismételten világossá tette vasárnap, hogy Kanadának nem áll szándékában az Egyesült Államok 51. tagállamává válni - írja a BBC.
A kínai export 7,1%-kal emelkedett 2024-ben, amivel rekordra emelkedett a kínai külkereskedelmi többlet, épp akkor, amikor Trump elnök alatt újjáéledhet a kereskedelmi háboró.
A vállalatvezetők többsége jelentős átalakítást tervez az ellátási láncában 2025-ben a Conference Board felmérése szerint. A helyi beszállítók előnyben részesítése és a termelés közelebb hozása a legfontosabb prioritások. De azért a vannak más szempontok is, amelyek alakíthatják az idei évi vállalati stratégiákat.
A világgazdaság rettegve várja Donald Trump kereskedelmi vámjainak hatályba lépését. Trump egyértelműen szereti az importvámokat, és azt ígérte, hogy megemeli azokat a Kínából, Európából, Mexikóból, sőt Kanadából származó termékek esetében. Hogy ez mekkora kárt fog okozni, az nemcsak a vámok által érintett szektorok számától, illetve a vámok mértékétől függ, hanem attól is, hogy milyen céllal vetik ki azokat.
A brit pénzügyminiszter kínai látogatása során megerősítette a költségvetési fegyelmet és a gazdasági növekedés prioritását.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján határozott álláspontot fogalmazott meg az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi kapcsolatok jövőjét illetően. Az olasz kormányfő szerint a vámok bevezetése nem alkalmas eszköz a két fél közötti gazdasági egyensúly helyreállítására.
Kína szerint az Európai Unió külföldi támogatásokra vonatkozó szabályozása kereskedelmi és befektetési akadályt jelent, ami újabb vitát szít a két fél közötti kereskedelmi konfliktusban. A pekingi Kereskedelmi Minisztérium csütörtökön nyilvánosságra hozott vizsgálati eredményei szerint az EU szabályozásának „szelektív végrehajtása” különösen aggasztó.
A Mexikói-öböl egy nemzetközileg elismert elnevezés - jelentette ki szerdán Claudia Sheinbaum mexikói elnök Donald Trump leendő amerikai elnök azon felvetésére reagálva, hogy a térséget átnevezné Amerikai-öböllé.
Kína vezetői szembesülnek azzal a kihívással, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök magasabb vámokat helyezett kilátásba, miközben az ország gazdaságát a belső problémák is sújtják. A gazdasági nehézségek miatt egyre több tehetős kínai dönt a külföldre költözés mellett, ami további nyomást helyez az ország gazdasági helyzetére.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök fontolóra vette, hogy gazdasági szükségállapotot hirdet ki, ami jogi alapot adna univerzális vámok bevezetésére szövetségesekkel és riválisokkal szemben. Ez az intézkedés az International Economic Emergency Powers Act (IEEPA) keretében történhetne, amely széles jogkörrel ruházza fel az elnököt az import szabályozására egy nemzeti vészhelyzet idején. A tervezett lépés célja, hogy Trump második elnöki ciklusában újraírja a globális kereskedelmi szabályokat.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök kedden elutasította Donald Trump megválasztott amerikai elnök felvetését, hogy Kanadát "gazdasági erővel" az Egyesült Államok 51. tagállamává tegyék. Dánia miniszterelnöke, Mette Frederiksen pedig elítélte Trump Grönland megszerzésére irányuló terveit, és megjegyezte: nem hinné, hogy az USA katonai vagy gazdasági erővel meg akarná szerezni az autonóm területet.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Ma iktatják be hivatalába Donald Trumpot.
Európa kimaradhat a vámháborúból.
Még a kifutón átvizsgálták az érintett repülőt.
Európa egyelőre kimarad a kereskedelmi háborúból?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.