Így omlott össze a kínai ingatlancsoda
Ingatlan

Így omlott össze a kínai ingatlancsoda

Portfolio
A kínai ingatlanpiac súlyos válsága úgy tűnik, tovább mélyül, miután a Vanke, az ország ötödik legnagyobb ingatlanfejlesztője 49,5 milliárd jüan (6,8 milliárd dollár) rekordveszteséget jelentett 2024-re, ami a cég első veszteséges éve 1991-es tőzsdei bevezetése óta - tudósított a Bloomberg. De hogyan jutott ekkora ingatlanválságba az ország és miért nem tud kilábalni belőle?
Május 22-én lesz a Portfolio Hitelezés 2025 konferenciája, amelyen a bank- és hitelközvetítői piac színe-java értékeli a piaci és szabályozási aktualitásokat, érdemes eljönni.

A korábban a kínai gazdaság egyik fő motorjának számító ingatlanpiac már öt éve lejtmenetben van, és egyelőre nem látszanak a kilábalás jelei. Az ingatlanárak továbbra is zuhannak, a pénzügyi nehézségekkel küzdő háztartások kénytelenek eladni ingatlanjaikat, míg a spekulatív projektekbe hatalmas adósságokat felhalmozó fejlesztők az összeomlás szélén állnak.

A sencseni székhelyű, 130 ezer alkalmazottat foglalkoztató Vanke súlyos adósságtörlesztési problémákkal küzd, miután lakáseladásai tízéves mélypontra zuhantak. A cég legnagyobb részvényese, az állami tulajdonú Shenzhen Metro Group februárban 2,8 milliárd jüan (383 millió dollár) kölcsönt nyújtott a fejlesztőnek a fennálló adósságok törlesztésére.

A kínai ingatlanpiaci válság gyökerei 1998-ig nyúlnak vissza, amikor az ország hivatalosan is lazított a magánértékesítések évtizedekig tartó szigorú korlátozásán, létrehozva ezzel az országos lakáspiacot.

A városiasodás következtében hatalmas építési láz kezdődött, az ingatlanárak 15 év alatt a hatszorosukra emelkedtek, 2019-re a szektor értéke elérte az 52 ezer milliárd dollárt, ami körülbelül kétszerese volt az amerikai ingatlanpiac méretének.

A kormány 2020-ban szigorú szabályozást vezetett be az ingatlanbuborék kockázatának csökkentésére

és az egyenlőtlenségek mérséklésére. A "három vörös vonal" néven ismert intézkedés - amely a vezető ingatlanfejlesztő cégekre bevezetett pénzügyi korlátozásokat jelentett, maximálva a cégek nettó adósságát - azonban súlyos készpénzhiányt okozott a fejlesztőknél, amit a Covid-járvány hatásai tovább súlyosbítottak.

Bár a kormány azóta számos intézkedést hozott a piac élénkítésére - többek között finanszírozási könnyítéseket, hitelfeltételek lazítását és vásárlási korlátozások enyhítését -, az ingatlanpiac továbbra is válságban van. A hatóságok ezért további beavatkozásokat fontolgatnak, például a nem helyi vásárlókra vonatkozó korlátozások további enyhítését és a lakáshitelezési feltételek lazítását.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Összkép

A magyar nagyravágyás természetéről

Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit

Holdblog

A pénzügyi szorongásról

Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok

Holdblog

Balásy Zsolt: Árolcsósítók

Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,... The post Balásy

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nyakunkon az újabb
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet