A világ válaszúthoz érkezett: az egyik út a még nagyobb mértékű globális széttöredezettséghez és a válságok elmélyüléséhez vezet, a másik pedig esélyt kínál az egyes országok egyéni, illetve közös jólétének elérésére a közös problémák közös megoldásain keresztül. Bár egyértelmű, melyik utat kellene választani, ennek a döntésnek az eredménye attól függ, hogy képesek leszünk-e a meglévő nemzetközi intézmények átalakítására. A kétrészes cikk első része főként az IMF-et, kisebb részben a Világbankot övező problémák azonosításáról szól.
A német belpolitikában váratlanul fordulat következhet be a közeljövőben. Olaf Scholz kancellár bizalmi szavazást kezdeményez, amely akár előrehozott választásokhoz is vezethet. A hír komoly feszültségekre utal a kormánykoalíción belül.
A német kormány válságba került, miután Olaf Scholz kancellár elbocsátotta Christian Lindner pénzügyminisztert. A döntés hátterében a kabinet jövőbeli gazdaságpolitikájáról folytatott, több hete tartó vita áll. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a kancellár rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze szerda estére.
Október 18-án végleg bezártak egy oklahomai bankot, arra hivatkozva, hogy a pénzintézet vélhetően hamis és megtévesztő banki nyilvántartásokat vezetett és különböző csalásokon keresztül igyekezte elfedni a tényt, hogy kimerült a bank tőkéje. Bár nem kapott különösebben nagy médianyilvánosságot az eset, van azonban egy hírhedt megmondóember, aki szerint ezzel az üggyel el is kezdődött a pénzügyi rendszer összeomlása.
A TGI Fridays amerikai étteremánc szombaton közölte, hogy az úgynevezett 11. fejezet szerinti csődvédelem alá menekült, miután hosszan tartó pénzügyi kihívások és a brit Hostmore-ral kötött félresikerült üzlet megrendítette a helyzetét. Magyarországról még májusban vonult ki a brand, miután itteni franchise partnere nem hosszabbította meg vele szerződését.
Az elmúlt három évtizedben sok viszontagságos időszakot megélt a magyar gazdaság, kezdve a rendszerváltást követő transzformációs válságtól, a 2008-as világgazdasági válságon át egészen a pandémiáig. Ezekből a sokkokból rendszerint fel tudtak épülni a vállalatok, azt sajnos azonban nem mondhatjuk, hogy erősebben kerültek volna ki. A válságok komoly nyomot hagytak és rendre átformálták a cégek gazdasági környezet érzékelését. Ezek a konjunkturális érzékelések fontos szerepet töltenek be a vállalkozások tervezésében, hiszen jövőbeni beruházásaikat, üzleti stratégiájukat a jelen és a múltbéli tapasztalatok alapján alakítják ki.
Kínában a hírek szerint már jövő héten jóváhagyhatják egy több mint 10 000 milliárd jüanos (1400 milliárd dolláros) adósságcsomag kibocsátását, amelynek célja a törékeny gazdaság élénkítése. Ezek az intézkedések sürgető szükségességét jelzik annak, hogy Peking stabilizálja a gazdaságot, különösen miután a kínai központi bank idén szeptember végén a legnagyobb monetáris támogatási csomagját jelentette be a koronavírus-járvány óta.
Az Európai Uniónak van talán a legnagyobb szüksége az intézményrendszer átalakítására, hogy reagálni tudjon a jelenlegi polikrízisre. Megfelelő háttérrel rendelkezik is ahhoz, hogy ezt a folyamatot megvalósítsa. A döntő tényező a világos jövőkép kialakítása, az együttműködés kulcsfontosságú területeken történő elmélyítése, valamint egy alapvetően új szervezeti keretrendszer létrehozása lesz.
Az Egyesült Államok költségvetési hiánya a szeptember végével zárult pénzügyi évben 8,1 százalékkal felülmúlta az egy évvel korábbit - közölte az amerikai pénzügyminisztérium.
A Boeing eszközértékesítéseket fontolgat pénzügyi helyzetének javítása érdekében, miközben a vállalat több fronton is kihívásokkal néz szembe. A repülőgépgyártó az elmúlt időszakban számos problémával küzdött, beleértve a biztonsági kérdéseket, a termelés lelassulását és a munkavállalói sztrájkot.
Megtörtént a várva várt monetáris fordulat Amerikában, történelmi csúcsról csúcsra járnak a vezető részvényindexek, érezhetően megnőtt az utóbbi időben a kockázati étvágy a részvénypiacon. Akadnak azonban olyan guruk, akik pont ebben az alaphangulatban kongatják a vészharangot: a 2008-as gazdasági válságot előre jelző Robert Kiyosaki szerint közelít a "minden összeomlása", a helyzet még rosszabb lehet, mint 2008-ban volt. De mit kell tenni egy ilyen környezetben a guru szerint, és mi várhat az általa legjobb befektetésnek gondolt eszközre?
Folyamatosan emelkedik az arany ára, a nemesfém jegyzése jelenleg csaknem két és félszerese a 2018-ban látott szintnek, csak az idei évben pedig mintegy 20 százalékos volt az áremelkedés - írja Kolozsi Pál Péter, a Magyar Nemzeti Bank Jegybanki eszköztár, devizatartalék és kockázatkezelési igazgatóságának vezetője, aki szerint az áralakulás trendszerűsége alapján fundamentális, stratégiai tényezők húzódnak a felértékelődés mögött, különösen, hogy a vásárlások nagy része a jegybankokhoz kötődik. A jegybank honlapján megjelent írás szerint egyre több jel utal arra, hogy készülhetünk az arany „reneszánszára”, azaz arra, hogy más formában és funkcióban, de az arany jelentősége újra emelkedni fog.
A németországi ingatlanpiac lassú stabilizálódást mutat az év első kilenc hónapjában, de a szakértők óvatosságra intenek a fellendülés ütemét illetően. A JLL globális ingatlancég legfrissebb adatai szerint enyhe növekedés tapasztalható a tranzakciók terén, azonban a piac teljes helyreállása várhatóan hosszabb folyamat lesz.
A magyar gazdasági modell egyik fő eleme, hogy a versenyképesség-teremtés, a gazdasági problémák kezelésének legjobb eszköze a forintgyengítés.
Horvátországban eddig magasabb volt az autópályadíj a nyári hónapokban, mint az év többi részében, az autópályaüzemeltető viszont úgy döntött, hogy idén október 1-jétől is marad a nyári tarifa, írja az InfoRádió.
Mintegy 15 évvel ezelőtt adósságválság söpört végig az önkormányzati szektoron, amelyre végül megoldást az adósságkonszolidáció, azaz a helyi adósságelemek központi kormányzat általi átvállalása vagy előtörlesztése jelentette. 2014 után ugyan tiszta lappal indulhatott újra az önkormányzati hitelezés, de a jogszabályi változások erősen megkötötték mind a potenciális hitelfelvevők mind a finanszírozók kezét. Ezek közül legfontosabb, hogy néhány kivételtől eltekintve az ügylet létrejöttének feltétele a kormány jóváhagyása. Ez a diszkrecionális jogkör pedig lehetőséget nyújt az államháztartási szempontok mellett a politikai érdekek figyelembevételére is. Ebben a cikkben az önkormányzati hitelezés elmúlt évtizedének tapasztalatait mutatjuk be, amely jól prognosztizálja, hogy mire számíthatnak az októberben megalakuló új képviselőtestületek.
A kifizetett összegről is beszámoltak.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Meglepő döntést hozott a polgármester.
A dollárral szemben. De az euró ellenében is gyengélkedik.
Első körben 60 ezerről 106 ezerre emelkedik a mentesülő összeg.
Oroszország felkészült.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?