A német Bundestag megszavazta az adósságfék-szabályozás reformját, amelyet az SPD, a CDU/CSU és a Zöldek közösen támogattak – számolt be a Handelsblatt.
Másfél évtizeddel a globális pénzügyi válság után visszatértek a megszorítások. Ezúttal azonban a fiskális szigor nem csupán egy gazdaságilag veszélyes megközelítés, amely egy amúgy is nehéz helyzet súlyosbodását ígéri, hanem Elon Musk és Javier Milei argentin elnök kezében politikai fegyver és újraelosztási eszköz is.
Az eddigi Ba1-ről egy kategóriával feljebb, Baa3-ra javította péntek esti döntésével Görögország adósbesorolását a Moody's, a kilátás pozitívról stabilra változott. Ez azt is jelenti egyben, hogy ennél a nagy hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott sávba került a görög államadósság.
A német kormánypártok megállapodásra jutottak az államadósság jelentős növeléséről szóló tervről, amelyről a jövő héten szavazhat a parlament. A hír kiszivárgásakor azonnal erősödésbe kapcsolt az euró.
Az Egyesült Államok adóssága és költségvetési hiánya tovább súlyosbodott Donald Trump elnökségének első hónapjában: a februári költségvetési hiány már meghaladta az 1 000 milliárd dollárt, pedig a pénzügyi év még a felénél sem tart - számolt be a CNBC.
A német gazdaság reformokra szorul a növekedési potenciál és a versenyképesség javítása érdekében, és nem támaszkodhat kizárólag a magasabb költekezésre a több éves stagnálásból való kilábaláshoz – jelentette ki Joachim Nagel, a Bundesbank elnöke a Bloomberg szerint.
A német kormány a következő évtizedben akár 2000 milliárd euró (800 ezer milliárd forint) adósságot is felvehet anélkül, hogy ez károsítaná a gazdasági növekedést. Ez a lépést a gazdasági stagnálás után égetően szükséges, hiszen az infrastruktúra fejlesztése és a védelmi kiadások növelése a cél, amely beindíthatja az Európa betegemberévé előlépett Németországot – derült ki az FT elemzéséből.
A Porsche Automobil Holding a 2024-es pénzügyi évre mintegy 20 milliárd eurós adózás utáni veszteséget vár a befektetési részesedések romlása miatt – írja a Bloomberg.
Az amerikaiak egyre inkább átértékelik nyugdíjas terveiket: sokan a nyugdíj után is dolgoznának, vagy egyáltalán nem is terveznek nyugdíjba vonulni. A döntés hátterében nem meglepő módon gyakran a pénzügyi kényszer áll - számolt be a Bloomberg.
A Country Garden Holdings értékesítési mutatói továbbra is zuhannak Kínában, miközben az új lakások iránti kereslet csak mérsékelt fellendülést mutat, mivel a vásárlók inkább az állami építőipari vállalatok projektjeit vagy használt lakásokat választanak - írja a Bloomberg.
A kínai kormány 2025-re 5%-os GDP-növekedést céloz meg, miközben a költségvetési hiányt a GDP 4%-ára korlátozza. Több támogatást nyújtanak a gazdaságilag nehéz helyzetben lévő helyi önkormányzatoknak, miközben a központi kormány általános transzferfizetéseit is növelik. Ezek a sarokpontok nyugtatóan hathatnak a piacokra.
A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezete alapjaiban alakítja át az önkormányzatok pénzügyi rendszerét. A legjelentősebb változás, hogy minden önkormányzat számlavezető bankja innentől kezdve a Magyar Államkincstár (MÁK) lesz, vagyis a helyhatóságok nem tarthatnák pénzeszközeiket kereskedelmi bankoknál, kivéve a napi működéshez szükséges forrásokat. A kormány szerint ezzel az államháztartás átláthatósága és az önkormányzati gazdálkodás stabilitása is növekedhet, az ellenzék azonban az önkormányzatok pénzügyi autonómiájának csorbítását látja az intézkedésben.
A születések száma Japánban újabb rekordalacsony szintre esett, az országban egyre csak fokozódik az a kihívás, miként lehet az elöregedő társadalom egyre növekvő társadalombiztosítási költségeit az adófizető munkavállalók egyre szűkülő táborával fedezni – írja a Bloomberg.
Az Anheuser-Busch InBev sörgyártó a várakozásokat felülmúló negyedik negyedéves profitról számolt be, annak ellenére, hogy a kínai sörpiac lassulása miatt csökkentek az értékesítési volumenek.
A magyar kórházaknak ígért havi 12,5 milliárd forintos többletforrás kifizetése továbbra is bizonytalan, mivel a jogszabály még nem készült el, miközben az intézmények adóssága január végére már 124 milliárd forintra nőtt. Ha a rendelet tovább késik, a tartozások akár további 75-80 milliárd forinttal is emelkedhetnek, miközben a finanszírozási tervek még a tavalyi költségszinteken alapulnak, figyelmen kívül hagyva az idei inflációt és áremelkedéseket.
Jair Lapid izraeli ellenzéki vezető azt javasolta Washingtonban, hogy Egyiptom 15 évig felügyelje Gázát külső adósságának elengedése fejében. A terv szerint Egyiptom ENSZ-felhatalmazással irányítaná a térséget, és felügyelné az újjáépítést - írja a The Jerusalem Post.
Több dolgot is tisztázott.
Az amerikai szabványokat nem szabad elfogadni!
Árszabályozás jöhet a bankoknál és telekomcégeknél.
Bajban a francia radikális vezető, hiába a fellebbezés.
Üzleti értelemben is növekedni tudott a hitelintézet.
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.
Virovácz Péter a Checklist vendége volt.
Mi történik Törökországban?