Várhatóan kiemelkedő első negyedéves eredményeket fognak közölni a napokban az amerikai nagybankok az év első három hónapjában megnövekedett kereskedési aktivitás miatt. A vámháború okozta piaci volatilitás tovább növelheti ügyfeleik kereskedési aktivitását a közeljövőben is, de visszavetheti az M&A-piacról és az értékpapír-kibocsátásokból származó bevételeket - írja a Financial Times.
Gyakran belefuthatunk a közösségi oldalakon azokba a kommentekbe, amelyek a túlzott eladósodottságtól és emiatt a devizahiteles válság „megismétlődésétől” féltik a magyar családokat. Annyi igaz, hogy a héten is kiderült: soha nem látott összegben vettek fel hitelt a háztartások az elmúlt egy évben. Csakhogy ez kizárólag a nominális számok szintjén érvényes kijelentés, inflációval korrigálva merőben más megállapításra jutunk. Sőt, relatív eladósodottsági mutatóink alapján a hitelpiacunk alulfejlett, a hitelfelvétel egy viszonylag szűk réteg kiváltsága, a túlzott eladósodásnak össztársadalmi szinten a közelében sem vagyunk. Mutatunk most erről 10 ábrát, a témával Hitelezés 2025 konferenciánkon is foglalkozunk, érdemes regisztrálni a szakmai eseményre.
Váratlan fordulatot hoztak az új magyar lakáshitel-felvevők szempontjából is az amerikai elnök vámbejelentései: míg egy hónapja még inkább felfelé mutattak a kockázatok a lakáshitelek kamata szempontjából, most úgy felerősödtek a recessziós félelmek, hogy lefordultak a hozamok a kötvénypiacokon, ami enyhítheti a feszültséget a hitelek árazásában is. Bemutatjuk, mit ajánlanak most a hazai bankok az új hitelfelvevőknek, személyre szabott kalkulációhoz pedig a Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátorát ajánljuk.
Több mint 3000 beruházási elképzelés érkezett a Demján Sándor kkv-támogatási programra, ami nagyságrendi előrelépést jelent - értékelte az elmúlt hónapokban meghirdetett pályázatok első tényleges eredményeit Szabados Richárd. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a Portfolio-nak adott interjújában beszélt a 2025-ös év eddigi gazdasági teljesítményéről, az idei kilátásokról, a kis- és középvállalkozásokat érintő terveikről, a cégeknek szóló személyre szabott megoldásaikról. Az államtitkár külön kiemelte, hogy az EU-s források tekintetében egy nagyon fontos könnyítéssel is készül a kormány a magyar cégek számára. Felhívta a figyelmet arra is, hogy májusban már megérkeznek a vállalkozásokhoz az első folyósítások is a Demján Sándor Program keretében.
Az elmúlt időszakban a közbeszéd egyik központi témája lett a magyarországi lakáshelyzet. A kormányzati intézkedések eddig alapvetően a lakáspiac keresleti oldalát támogatták, viszont az adatok azt mutatják, hogy indokolttá vált az új megközelítés, a kínálati oldalt is helyzetbe kell hozni. Ezt segíti elő a Magyar Fejlesztési Bank finanszírozásával, a Nemzeti Tőkeholding koordinációjában megvalósuló, most induló Lakhatási Tőkeprogram.
A lehető legkönnyebben elérhető bank kíván lenni az MBH Bank, ezért tavaly nagyobb mértékben bővítette ATM-hálózatát, mint az összes többi hitelintézet együttvéve - mondta a Portfolio-nak adott interjújában Ginzer Ildikó. Az MBH Bank standard kiszolgálásért felelős vezérigazgató-helyettese szerint a legkülönfélébb csatornák egymásra épülve vihetik oda a bankolást, ahol az ügyfeleknek arra szükségük van. A Portfolio közelgő Hitelezés 2025 konferenciáján is előadó banki szakember szerint fennmarad idén is a lakossági hitelezés lendülete, amelyben őket a Fundamentával kiépülő ökoszisztéma is érdemben támogatja.
Hároméves csúcsot döntött a magyar háztartások hitelfelvétele februárban, és abszolút történelmi rekordot ért el az elmúlt 12 hónapban. A lakáshitelek és a személyi kölcsönök kihelyezése is évi 40-50%-os bővülést mutat, ám a vállalati hitelezés továbbra is vergődik. A kamatmentes munkáshitel első két hónapjában 9800 fiatal kötött szerződést 38 milliárd forint összegben, kompenzálva ezzel a babaváró visszaesését – mutatják az MNB friss adatai. Közben a bankszámlák is dagadnak: utoljára 2022 februárja, a választások előtti családi szja-visszatérítések hónapja hozott akkora robbanást a háztartási látra szóló betétek egyenlegében, mint most az állampapír-kifizetések. A jegybank friss adataiból szemezgettünk, a hitelpiac aktualitásaival pedig május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciánkon foglalkozunk részletesen, érdemes regisztrálni!
Az Európai Bizottság új védelmi finanszírozási terve, a „ReArm Europe” csökkentheti az Európai Unió pénzügyi mozgásterét, és középtávon nyomást gyakorolhat az EU és több tagállam, „AAA” hitelminősítésére – állítja a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő legfrissebb értékelésében. Hangsúlyozzák, ettől még a terv önmagában nem vezetne az uniós besorolásrontásához, de látnak kockázatokat.
A kínai ingatlanpiac súlyos válsága úgy tűnik, tovább mélyül, miután a Vanke, az ország ötödik legnagyobb ingatlanfejlesztője 49,5 milliárd jüan (6,8 milliárd dollár) rekordveszteséget jelentett 2024-re, ami a cég első veszteséges éve 1991-es tőzsdei bevezetése óta - tudósított a Bloomberg. De hogyan jutott ekkora ingatlanválságba az ország és miért nem tud kilábalni belőle?
Elindult az önkéntes kamatplafon, a csatlakozó bankoknál április 1. és október 31. között bizonyos feltételek teljesülése esetén legfeljebb 5 százalékos kamat mellett igényelhetnek lakáshitelt a fiatalok energiahatékony lakásra.
Míg 2024 elsősorban a tranzakciószámok emelkedéséről szólt a lakáspiacon, idén ez eltolódni látszik az áremelkedés irányába, és ez hatással van a lakáshitelezésre is - mondja Rajna Gábor. A Raiffeisen Bank lakossági vezérigazgató-helyettese a munkáshitel vártnál jobb teljesítményéről, a "PMÁP-földindulás" elmaradásáról és a bank új, többek között a fiatalokat megcélzó innovációiról is beszélt a Portfolio-nak. E témák egy része május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciánkon részletesebben is terítékre kerül, érdemes mielőbb regisztrálni a rendezvényre.
Kína egyik legnagyobb ingatlanfejlesztője, a Country Garden bevételei több mint harmadával csökkentek tavaly, ami jól tükrözi az ország ingatlanpiacának immár negyedik éve tartó válságát - írta meg a Financial Times.
A kínai pénzügyminisztérium 69 milliárd dollárt juttat a négy legnagyobb állami banknak részvénykibocsátás útján, ezzel igyekezve megerősíteni az érintett bankok tőkepufferét – írja a Bloomberg.
Elérte a 15 milliárd fontot (7300 milliárd forint) az Ukrajnának nyújtott brit támogatások értéke - számolt be az MTI. A londoni külügyminisztérium pénteki tájékoztatása szerint az összegből 10 milliárd fontot a katonai segélycsomagok tesznek ki, a további ötmilliárd fontos részt humanitárius és egyéb nem katonai jellegű segítségnyújtásra különítette el a brit kormány.
Historikus mélypont közelébe, 1,29 százalékra csökkent a magyar bankrendszerben a 90 napon túl nem teljesítő lakossági hitelek aránya 2024 végére. Számottevő hitel-portfólióromlásra számított a piac az utóbbi évek gazdasági hullámvölgyei miatt, ám ez szerencsére nem következett be. Sőt, a Magyar Nemzeti Bank, a Központi Hitelinformációs Rendszer és a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar adatai egyaránt javulást mutatnak az utóbbi negyedévekben. A témával Hitelezés 2025 konferenciánkon is foglalkozunk, érdemes eljönni.
Megkezdődött az MBH Bank Nyrt. lehetséges részvénykibocsátásának az előkészítése a Citigroup tanácsadóinak a részvételével – értesült a Bloomberg, amely szerint az állam is kiszállhat a bankból. Az MBH Bank a megalakulása óta tervezi tőzsdei jelenlétének megerősítését, az állam pedig mára fokozatosan 20%-ra csökkentette részesedését, így egyik hír sem meglepetés.
Elképesztő tétekkel durvul tovább az adok-kapok.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Nagy mínuszban az európai indexek.
Csütörtökön reggel kezdődik a Kormányinfó.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.