Új kiberbiztonsági törvény lépett hatályba Magyarországon az év elejétől, amely már a NIS2 EU-s szabályokat is a hazai jogrendbe ágyazta. Közel 4000 olyan hazai cég fontos teendők előtt áll: szakértők vizsgálják meg minden vállalat kiberbitonsági ellenállóképességét, majd ha szükséges, ezt meg is kell erősíteni. A tét nagy, ugyanis többmillió eurós bírságok is repkedhetnek, ráadásul a cégvezetőket is legfeljebb 15 millió forintos bírsággal sújthatják. Az általunk megkérdezett szakértő szerint a hazai cégek nagy része jelenleg még nincs felkészülve az új szabályok betartására.
Egy friss jelentés szerint az európai vállalatok Kínában egyre inkább kénytelenek különválasztani helyi és globális működésüket a szigorú szabályozások és geopolitikai bizonytalanságok miatt. Ez a gyakorlat felgyorsíthatja a deglobalizációt, miközben csökkentheti a globális gazdasági növekedést.
A napelemes háztartási méretű kiserőművek (továbbiakban: napelem) tömeges elterjedésével megnövekedett a kisfeszültségű hálózatokon előforduló feszültségproblémák száma. Emiatt sok helyen további (lakossági) PV telepítés egyelőre nem lehetséges, még az erre jelentkező, folyamatosan növekvő igények ellenére sem – ez az ún. (körzet)zárolás, amelyre a kisfeszültségű hálózat szabványos működésének fenntartása miatt került sor. Erre a problémára adhat egyfajta választ a napelemek inverterével - ami a napelem által termelt egyenáramot váltóárammá alakítja át - megvalósítható helyi szabályozás. A megoldás egyben az uniós szabályozás által előírt rugalmassági piacok keretében is megvalósítható.
Az Európai Unió technológiai szabályozó hatóságai kiemelt figyelemmel kísérik Elon Musk közelgő interjúját Alice Weidellel, a német szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt vezetőjével. A livestream-beszélgetés, amely az X platformon látható, komoly aggályokat vet fel az uniós jogszabályok betartásával kapcsolatban, különös tekintettel a közelgő németországi választásokra - tudósított a Politico.
Kína szerint az Európai Unió külföldi támogatásokra vonatkozó szabályozása kereskedelmi és befektetési akadályt jelent, ami újabb vitát szít a két fél közötti kereskedelmi konfliktusban. A pekingi Kereskedelmi Minisztérium csütörtökön nyilvánosságra hozott vizsgálati eredményei szerint az EU szabályozásának „szelektív végrehajtása” különösen aggasztó.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) konzultációra bocsátotta az energetikai szabályozási tesztkörnyezetről szóló rendelettervezetét, amelyet az érintettek 2025. január 31-ig véleményezhetnek - olvasható a Hivatal honlapján. A gyorsan változó technológiai-műszaki környezetben a szabályozási tesztkörnyezet intézménye olyan eszközt biztosít a MEKH számára, amelynek segítségével hatékonyan ösztönözheti a piacra lépés előtt álló innovációkat, és a szabályozás területén is képes lekövetni a változásokat.
2025 több területen jelentős változásokat hoz a magyarok mindennapi életében is, mivel az Európai Unióban több kulcsfontosságú szabályozást vezet be. Az intézkedések egy része a fenntarthatóság javítását, a folyamatok egyszerűsítését célozza, de változnak az okiratügyintézés, a választási kampányokra vonatkozó előírások, a vakcinák alkalmazhatóságának szabályozása, valamint a vám- és az adórendszer is.
A német üzleti körökben egyre többen adnak hangot elégedetlenségüknek azzal kapcsolatban, hogy szerintük a betegszabadságra vonatkozó jelenlegi szabályozás (miszerint a dolgozók évi hat hetet vehetnek ki ilyen módon a fizetésük 100%-os folyósítása mellett) túlságosan bőkezű, visszaélésekre adhat lehetőséget, ami az ország jelenlegi helyzetében súlyos terhet ró a cégekre. Legutóbb az Allianz vezére azzal az ötlettel állt elő, hogy a betegség első napjára ne járjon fizetés, mint ahogy az egyes országokra jellemző. Nagy-Britanniában is ez utóbbi szigorúbb szabály érvényes, azonban az új munkáspárti kormány most éppen azt tervezi, hogy az eddigi negyedik nap helyett már a betegség első napjától biztosítaná a juttatást.
Az Európai Bizottság határozottan visszautasította Mark Zuckerberget, a Meta vezetőjének állításait az európai uniós adattörvényekkel kapcsolatban. A vita középpontjában a közösségi média tartalmainak szabályozása és a tényellenőrzés jövője áll, miközben a Meta jelentős változtatásokat tervez platformjain.
A Meta tényellenőrzési gyakorlatának tervezett változtatásai aggodalmat keltenek a Nobel-békedíjas újságíró körében. Maria Ressa szerint a Facebook és Instagram tartalom-moderációjának lazítása veszélyt jelenthet a demokráciára és a közösségi média felhasználóira nézve. A döntés szélesebb körű vitát indított el a közösségi platformok felelősségéről és a dezinformáció terjedésének kockázatairól - jelentette a The Guardian.
Az olasz Banco BPM panaszt nyújtott be a nemzeti trösztellenes hatósághoz az UniCredit Banknak a társaság részvényeire tett felvásárlási ajánlata miatt - közölte szerdán egy, az ügyhöz közel álló forrás a Reutersszel.
Mark Zuckerberg Meta-vezér bejelentése szerint a Facebookon és az Instagramon megszűnik a tényellenőrző program, helyette közösségi tényellenőrzést használnak majd, ahogy azt az Elon Musk-féle X teszi – írja a Politico.
Az elmúlt napokban számos energetikai reformjavaslattal állt elő a három legnagyobb megújuló energiaipari érdekvédelmi egyesület, amelyeket az Energiaügyi Minisztériumnak címeztek, és például a Portfolio által elsőként megírt ügyben, a naperőmű telepítések földtörvénybeli korlátozásának ügyében is javaslatot fogalmaztak meg. Emellett belenyúlnának az ipari naperőmű szektor nagy része számára kulcsfontosságú, és egyúttal nagyon kényes ügybe, a Kötelező Átvételi Tarifa rendszerébe is, továbbá enyhítenék a szélerőmű telepítésekre vonatkozó szigorú szabályokat, valamint belenyúlnának az Energiahivatal kompetenciájába tartozó villamosenergia rendszerhasználati díjstruktúrába is.
Az Európai Beruházási Bank (EIB) aggódik az EU új fenntarthatósági jelentési szabályainak lehetséges hírnévromboló hatásai miatt, amelyek gyengíthetik a bank „klímabarát” imázsát. A szabályozás szerint a banknak egy zöld eszközarányt kellene közölnie, amely jelentősen alacsonyabb, mint a jelenlegi saját klímahatás-mutatója.
Nő a nyomás az Európai Bizottságon, hogy Elon Musk amerikai milliárdos és félhivatalos Trump-kabinettag, valamint Alice Weidel, a német szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt vezetője közös élő adásra készül. Brüsszel vizsgálja, hogy a tervezett esemény sérti-e az EU Digitális Szolgáltatási Törvényét (DSA). Az Európai Parlament képviselői, valamint több tagállam kormánya követeli, hogy sújtsanak le Muskra, aki betámadta már a német kormányt, a brit vezetést és összetűzésbe került Emmanuel Macron francia elnökkel is.
A Federal Reserve felügyeleti alelnöke, Michael Barr hétfőn bejelentette, hogy február 28-án lemond szabályozói felügyeleti szerepéről, miközben megtartja pozícióját a jegybanki igazgatótanácsában. Ez a lépés új helyzetet teremt a Fed vezetésében, és előrevetíti, hogyan alakulhat az amerikai jegybank jövője egy esetleges második Trump-elnökség alatt.
Hirtelen rájöttek az Amazonnál is, hogy egy részük "elavult".
Hírfolyamunk az ukrajnai háborúról percről percre.
Megszólalt Németország külügyminisztere.
Fotókon a szükségállapotot okozó tűz.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?