Erősödik a forint
A nap első felében a dollár-euró kurzus folyamatos, lassú emelkedése mellett erősödni tudott a forint. Az euróval szembeni devizaárfolyam 407 közelébe is leszúrt. Ez ugyan nem mondható nagy erősödésnek, de mivel az euróval szemben nem is gyengült sokat a forint a hétvégi nagy amerikai vámbejelentések hatására, ezért már a pénteki zárószintnél kissé erősebb a forint.
Ennél látványosabb mozgásokat látunk a dollár-forint devizapárban. Péntek reggel még 390 körül kezdődtek az árfolyamváltások, aztán hétfőn a 400-at is megcsípték a jegyzések, a másfél napja tartó korrekció viszont már 395 alá tolta vissza középárfolyamot.
Merre megy a dollár?
A fő kérdés most a devizapiacon, hogy merre megy a dollár árfolyama. A kereskedelmi vámok hétvégi bejelentése után az euró-dollár 1,04-ről 1,02-ig süllyedt, ám ezután megállt az erősödés, sőt, 1,03 fölé korrigált az árfolyam. Ebben két tényező játszhatott fontos szerepet.
- Az egyik a klasszikus piaci túllövés, amikor egy váratlan bejelentést "túlkereskednek" a piacon, és utána megfordul a devizaárfolyam mozgása.
- A másik, hogy az első kemény bejelentés után a kanadai és mexikói vámok egy hónapos halasztása kompromisszumkészséget mutat, és a piacok úgy értelmezik, hogy a kereskedelmi korlátokkal való fenyegetőzés nagyobb eséllyel Trump tárgyalási technikájának a része, és nem biztos, hogy végül annyira súlyos következményekkel jár.
Előbbi hatáson talán már túl lehetünk, utóbbi viszont még sokáig mozgathatja a dollárt. Ahogy az is, hogy az amerikai feldolgozóipar élénkülést mutat (a tegnapi ISM jelentés is ezt a képet erősíti), ami ha tartós folyamatnak bizonyul, akkor inkább a dollárerősödés irányába mutat. További fontos kérdés, hogy a Fed és az EKB kamatpolitikája között kirajzolódó aszinkronitás milyen erős lesz.
Mindebből egy elég konfúz kép alakul ki a dollárárfolyam jövőjével kapcsolatban, amit a reálgazdasági folyamatok, és Trump kereskedelempolitikai lépései mozgathatnak. Mindenesetre az látható, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a további erősödés lesz az irány, amit mindenki biztosra vett, amikor a vámháború lehetséges hatásait előzetesen latolgatta.
Kis reggeli erősödés
A régiós devizák kis erősödésével indult a reggel, 408 alá szúrt az euró-forint árfolyam. A mozgást segíthette, hogy a dollár kissé gyengült az euróval szemben. Ma üresek a gazdasági naptárak, ezért még inkább a vámháború hírei mozgathatják a devizapiacokat.
Hiába a vámok felfüggesztése, ütik a pesót és a kanadai dollárt
Az első két célkeresztbe ország, Mexikó és Kanada is megállapodásra jutott Donald Trump amerikai elnökkel, hogy a február 1-től kivetendő amerikai importvámokat felfüggesztik a két országgal folytatott külkereskedelemben. A hírre hétfő délután és este erősödni tudott a napon belül 2,5 százalékot, több éves mélypontokra szoruló devizákat.
Azonban kedd reggelre a valutapiaci hurráoptimizmus elmúlt, 0,5 százalék körül gyengülésbe került mind a peso, mind a kanadai dollár.
„A kockázati hangulat jelentősen javult a késő esti bejelentést követően, de figyelmeztetünk arra, hogy a kereskedelmi aggodalmak ismét nyomást gyakorolhatnak a piacokra, ha a hónap végéig nem lesznek kézzelfogható jelei a tartós megállapodással kapcsolatos előrelépésnek” – írták a TD Securities elemzői jegyzetükben.
Ez a kockázati hangulat miatt pedig a loonie-t, vagyis a kanadai dollárt 1,45-ig pofozták. Ez azért jelentős gyengülést még nem jelent, mert a pénteki, vámbejelentések előtti zárószinten áll az árfolyam, jóval az 1,48-as hétfői csúcsok alatt.
Ugyanez a bizonytalanság miatt gyengül a mexikói peso is, 20,48-ig ment fel a kurzus.
Pörög a forint a vámháborúban
Tíz nap alatt a 387-es és a 400-as szintet is bejárta a dollár-forint árfolyam, köszönhetően a vámháború híreinek. Az amerikai kereskedelempolitika körüli bizonytalanságok alaposan próbára teszik a devizapiaci szereplők idegeit, hiszen kemény üzenetek, nyugtató szavak, erős vámdöntések, halasztások éles cikkcakkjait kellene lekövetni az árfolyamoknak. Természetesen Donald Trump meredek tárgyalási technikájának hatásait a mexikói peso és a kanadai dollár árfolyamában lehet leginkább megfigyelni, de mivel az európai vámok lehetősége is folyamatosan napirenden van, az euró-dollár mozgásokon keresztül a forint is hullámvasútra került.
Az euróval szemben jóval nyugodtabban viselkedik a forint, a valutárfolyam a 408-409,5 közötti sávban mozgott, ami egyáltalán nem mondható durva ingadozásnak.
Az euró-dollár árfolyam a hétfői leszakadásban 1,02-ig esett, azóta leginkább korrekciós szakaszban van, de erős kilengésekkel.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ