Átmenetileg erősödhet a forint a CIB Bank vezető közgazdásza szerint, így arra is van esély, hogy újra 400 alá kerüljön az EUR/HUF. Jövőre azonban folytatódhat a lassú leértékelődés.
Az, hogy Donald Trump győzött az amerikai elnökválasztáson, az egész régió gazdaságaira, és devizáira kockázatokat jelent, amelyek mértéke attól függ, hogy a leendő elnök milyen mértékben valósítja meg például a vámemelésekkel kapcsolatos választási ígéreteit – mutatnak rá friss helyzetértékelésükben az Erste Group elemzői. A „gyenge marad-e a forint?” című szerdai anyagban azt vázolták, hogy igen, gyenge maradhat, mert azt valószínűsítik, hogy rövid távon a 400-410 közötti sávban ingadozhat a forint az euróval szemben, aztán közép távon folytatódhat a lassú forintgyengülés. Arra is rámutatnak, hogy a régiós devizák közül a forint a legsérülékenyebb a külpiaci környezet változásaira.
Nagyot ütöttek hajnalban a forinton a vezető devizákkal szemben amiatt, hogy már akkor megnőtt az esély Donald Trump győzelmére az amerikai elnökválasztáson (ami később ténnyé vált), és így az Európával szemben megemelkedő vámokra is. Mivel a dollár komoly erősödést mutatott, így vele szemben csaknem tíz egységgel zuhant a forint hajnalban, átmenetileg 385-nél is járt az árfolyam, aztán a napközbeni kereskedésben 380-384 körül hullámzott. Az euró reggel 412 felett is járt, aztán kétszer is erőre kapott a forint, de ezek kifulladtak 410-nél, és így késő délután megint gyengülni kezdett a forint. Összességében tehát egyelőre nem sikerült tartósan és érdemben szépítenie a forintnak a szerda reggel kialakult 23 havi mélyponthoz képest egyik vezető devizával szemben sem, ami miatt a határidős kamatpiacon elkezdtek a befektetők kis kamatemelést beárazni az MNB-től.
A szerdai kereskedésben fordult elő először hosszú idő után, hogy a piac kamatemelést kezdett el beárazni a Magyar Nemzeti Banktól a forintesést látva – vette észre a Portfolio.
Átmeneti erősödéssel kezdett a forint a pénteki magyar munkaszüneti napon, az euró jegyzései 408 alá süllyedtek, de aztán délelőtt újra esni kezdett a magyar fizetőeszköz, és így délre 409-ig emelkedett az euró. A Sociéte Generale francia befektetési bank pénteki piaci összefoglalójában azt írta, hogy szerintük a forint esése miatt a jövő hét második felében, az amerikai elnökválasztási eredmény ismeretében akár rendkívüli MNB kamatemelés is jöhet, amelynek mértéke akár 100 bázispontos, vagy nagyobb is lehet. A világ nagy részén zavartalanul folyik pénteken az elektronikus kereskedés, és a tőzsdék jelentős része is nyitva van. Délután a forintnak új erőt adott, hogy a dollár esni kezdett a friss amerikai munkaerőpiaci adatok után, bár nem sokkal később belendült az amerikai fizetőeszköz.
A héten bő négy egységgel gyengült a forint az euróval szemben, leginkább a tegnapi, minden várakozást alulmúló GDP-adat mozgatta meg az árfolyamot. Reggel is 2022 vége óta nem látott szinten indította a napot a hazai fizetőeszköz árfolyama, majd délelőtt a tegnap látott mélypontnál is mélyebbre ment egy gyors kilengéssel. Az angol fonttal és a svájci frankkal szemben több mint két éve nem volt ennyire gyenge a forint, mint délelőtt, de a lengyel zlotyval szemben is történelmi mélyponton a forint. Az átmeneti visszakorrigálás után kora este is inkább a gyengülés irányába mozdult el a magyar deviza.
A várnál sokkal gyengébb harmadik negyedéves magyar GDP-adat óta úgy tűnik, hogy a forint esése kezd kilógni a régiós devizák leértékelődési trendjéből. Megnéztük, hogy mit áraznak most a határidős kamatpiacok, és mi a helyzet a magyar kötvénypiacokon. Látványos ábrákat mutatunk.
Legutóbb közel két éve volt ilyen gyenge a forint az euróval szemben. Csütörtökön már a 410 forintos szint közelében is járt az EUR/HUF kurzusa, ami meglehetősen aggasztó annak fényében, hogy nagyon nehéz napok várnak most a forintra. Megnéztük, hogy mit mutatnak a grafikonok, és hogy meddig gyengülhet még a forint. Tényleg elszállhat az euró árfolyama?
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Jelentős gyengülést szenvedett el szerdán a forint a vártnál sokkal gyengébb magyar GDP-adat és technikai recesszióba süllyedés után. Az euróval szemben közel kétéves mélypontra bukott a magyar fizetőeszköz. A zlotyval szemben is történelmi mélypontra ütötték a forintot. Ma még egy sor piacmozgató adat jött Európából, délután az Egyesült Államokból is érkeznek, heves mozgásokat látunk a devizapiacokon.
Az elmúlt hetekben jelentősen emelkedtek a magyar határidős kamatláb-megállapodások, de a forint mégis tovább esett, az euróval szemben 22 hónapos mélypontról beszélhetünk. A jelek szerint három főbb mozgatórugó lehet a furcsa mozgás mögött: egyrészt az amerikai Fed kamatcsökkentési mozgástere beszűkült, másrészt a befektetők elkezdték beárazni az amerikai elnökválasztás utáni potenciális költségvetési költekezés és vámháború következményeit, harmadrészt a dinamikus magyar béremelési tervek potenciális inflációs és költségvetési következményeit is elkezdték árazni.
Meglehetősen erős üzenetet küldött a piacnak a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferenciáján Virág Barnabás. Az MNB alelnöke elmondta, hogy nem csak októberben szüneteltetheti a kamatcsökkentéseket a jegybank, ennek hatására pedig némileg képes volt magához térni a forint, az euró jegyzése azonban még mindig 400-nál billeg. Egy biztos, kritikus napok jönnek most a forint számára. De mi lesz előbb, a 395-ös, vagy a 420-as euró?
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
A forint a csütörtök reggeli kereskedésben 401 körül járt az euróval szemben, aztán elkezdett gyengülni, és 402 felett is mozgott az árfolyam, aztán délután hirtelen jelentős erősödést mutatott a forint 400-ig arra a fejleményre, hogy az MNB alelnöke a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján azt jelezte: nemcsak októberben állhat meg a jegybank a kamatcsökkentésekkel, hanem hosszabb időre is így tehet. Közben az Európai Központi Bank 25 bázispontos kamatvágásról határozott, míg az Egyesült Államokból számos fontos makroadat is érkezett, így bőven volt mire mozognia az árfolyamoknak.
Nagyot erősödik ma a forint a vezető devizákkal szemben. A kínai fiskális lazítás hiánya miatt nagyot estek a nyersanyagárak a mai napon, miközben a közel-kelet kockázati indikátoraként működő olaj már több, mint 4%-ot esett ma. A globális inflációs kockázatok csökkenése nyomán kibontakozó kedvező befektetői hangulatból a forint is tud ma profitálni.
Szerdán több mint másfél év után először törte át a héten az euró-forint árfolyama a 400-as szintet, ezt követően pedig ott is ragadt a fontos szint felett a jegyzés, ami összességében nem fest túl biztató képet a forint jövőjével kapcsolatban. Megnéztük, hogy mi várhat a magyar fizetőeszközre a továbbiakban 400 fölött. Még mindig nem késő eurót váltani?
Egy hónap alatt 396,3-ig erősödhet vissza a forint a mostani 400 feletti szintről, 3 hónapos távon 395-ig, de aztán féléves és egyéves távon 400-nál lehet az euró árfolyama – ez derült ki a Reuters ma közzétett elemzői felmérésének medián adataiból.
Röviddel azután, hogy ma azt jelezte a Magyar Nemzeti Bank: két új zöld kezdeményezés elindítását tervezi 2025-ben, azt is jelezte, hogy ezek elindítása két tényezőtől függ.
Kemény kihívásokkal kell megküzdenie Brüsszelnek.
Erre figyel az ország.
A LIBE Bizottság a magyar jogállamiság miatt lépett, a kormány felháborodott.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
A kifizetett összegről is beszámoltak.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?