Donald Trump megválasztása után kilőttek a tőzsdék. A kérdés az, hogy az új elnök intézkedései milyen hatással járnak a vállalatokra. Ehhez bizony nem elég Trump előző elnökségéből kiindulni: a gazdaság most teljesen más helyzetben van, mint 2016-ban volt. Cikkemben körbejárom a várható intézkedések piaci hatásait.
Ördögi körhöz vezethet, ha az Egyesült Államok leendő elnöke, Donald Trump belekezd a vámháborúba az Európai Unióval, és Kínával, mert az adok-kapok inflációhoz, és borúsabb kereskedelmi, illetve gazdasági növekedési pályának a veszélyével járnak - fogalmazta meg figyelmeztetését egy szerdai londoni konferencián Luis de Guindos, az Európai Központi Bank alelnöke.
Donald Trump győzelmének bejelentését követően ugyan szép pluszokat láthattunk a nap első felében a tőzsdéken Európában, délutánra azonban lefordultak a kontinens vezető börzéi a német DAX index vezetésével. Eközben Amerikában szárnyalnak a tőzsdék a Dow Jones vezetésével. Megnéztük, hogy mi áll a két kontinensen tapasztalható meglehetősen eltérő befektetői hangulat hátterében.
Az Európai Unió (EU) 12,8% és 36,4% közötti ideiglenes vámokat fog kivetni a kínai biodízelre augusztus közepétől, miután megállapította, hogy azt tisztességtelenül alacsony áron értékesítik a kínai szereplők az uniós piacokon - derült ki egy pénteken közzétett európai bizottsági dokumentumból. Az előzetes vámkivetés után folytatódnak a brüsszeli vizsgálatok jövő februárig, amely után akár 5 évre szóló tartós vámkivetésről születhet döntés.
Két forgatókönyvet is felvázolt az egyik neves londoni elemzőműhely, az Oxford Economics arra, hogy mi várható a kínai gazdaságban, ha ismét Donald Trump lesz az amerikai elnök, tekintettel arra, hogy Trump újra vámszigorításokat és egyéb lépéseket helyezett kilátásba. Úgy látják, hogy a markánsan negatív hatásoknak a második Trump-kormányzat esetén is korlátozott az esélyük.
A Bloomberg értesülései szerint Donald Trump azt fontolgatja, hogy célba veszi az Európai Uniót, ha újra megválasztják amerikai elnöknek. A politikus elsősorban kereskedelmi egyenlőtlenségeket sérelmez, de rossz szemmel nézi az új uniós digitális adót és az EU vonakodó fellépését Kína ellen is.
Korábban tervezte a Biden-kormányzat, hogy enyhít a Trump-adminisztráció által kivetett Kína-ellenes vámokon, de lehetséges, hogy a Tajvan körül kialakult konfliktus hatására és a javuló inflációs adatok hatására a törvényjavaslat benyújtása eltolódik – írja a Reuters.
Gazdasági kérdésekről egyeztetett kedden videókapcsolaton keresztül Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes és Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter - adta hírül a Hszinhua kínai állami hírügynökség.
A legfejlettebb hét ipari ország (G7) vezetői megteszik a lépéseket afelé, hogy az orosz importra vámokat és kvótákat tudjanak kiszabni, hogy ezzel is növeljék a nyomást az egyébként is súlyos recesszióba süllyedő orosz gazdaságon; amerikai részről a bejelentést már ma délután negyed 5-kor Joe Biden elnök fogja megtenni – tudta meg a részleteket több forrásból a Reuters. A lépés gyakorlatilag egy vámháború felé mutat, mert várhatóan az oroszok nem hagyják szó nélkül a döntéseket.
Peking részmegállapodást kíván kidolgozni Washingtonnal a két fél közötti kereskedelmi konfliktus megoldásának érdekében, de szükség esetén ellenlépésekre is kész - mondta Hszi Csin-ping kínai elnök pénteken egy gazdasági fórumon.
Donald Trump amerikai elnök kedden a New York-i Gazdasági Klubban tartott beszédében az amerikai gazdaság erejét dicsérte, és újabb vámtarifa-emelésekkel fenyegette meg Kínát arra az esetre, ha nem sikerül egyetértésre jutniuk az amerikai tárgyalóknak Pekingben. Trumpnak az európai országokhoz is volt pár "kedves" szava.
Ma reggel 6 órától hatályba lépett az a 7,5 milliárd dollárnyi európai termékre vonatkozó megemelt vámtarifa, amelyet az Egyesült Államok azért róhatott ki a WTO jóváhagyása nyomán, mert tiltott állami támogatást kapott a francia Airbus. A terjedelmes listán magyar termékek is rajta vannak, az EU a visszavágásra készül.
Azután, hogy a WTO szerdán jóváhagyta az Egyesült Államok panaszát az európai illegális repülőgépgyártási szubvenció kapcsán, a Fehér Ház nem várt sokat, és még aznap ki is vetette a megítélt vámokat. A lista főként Franciaországot, Németországot, Spanyolországot és az Egyesült Királyságot érinti. Az USA többségében 25%-os vámokat vetett ki élelmiszeripari termékekre, de a repülőgépgyártás esetében csak 10%-ot – derül ki az Egyesült Államok Kereskedelmi Hivatalának szerdán közzétett közleményéből.
Peking olyan "fontos intézkedéseket" tervez, amelyek révén csökkenthető a Washingtonnal folyó kereskedelmi és gazdasági konfliktusnak a kínai gazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatása - közölte a Global Times című kínai lap főszerkesztője szerdán. Nem sokkal később ki is derült, milyen intézkedésről van szó: Kína vállalja, hogy egy évre felfüggeszti egyes amerikai termékek importvámjának emelését.
Donald Trump amerikai elnök azt újságolta el a most zajló G7-csúcstalálkozón, hogy éjjel kétszer is felhívták az amerikai kereskedelmi tárgyalókat a kínaiak, hogy szeretnének újra asztalhoz ülni a vitás kérdésekről. Mivel a kínai külügyminisztérium felől is az a jelzés érkezett, hogy tényleg szeretnének tárgyalni és higgadt, racionális keretek között szeretnék tartani a vitákat, így a piacok elkezdtek bizakodni, hogy mégiscsak lesz valamiféle enyhülés a nagyon eldurvult kereskedelmi háborúban.
Az amerikai kormányzat tagjai vasárnapi televíziós nyilatkozataikban védelmükbe vették Donald Trump elnök döntéseit a Kínával folytatott kereskedelmi vitában.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Konferencián beszéltek az érintettek.
NATO-tagországok is kapnának területet.
Kemény kihívásokkal kell megküzdenie Brüsszelnek.
Erre figyel az ország.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?