Az amerikai vámháború miatt több kínai gyár részben vagy teljesen leállította a termelést, dolgozókat küldött szabadságra, és új piacokat keres. A válság a kínai exportáló szektor széles körét érinti, miközben Peking és Washington között továbbra sincs jele érdemi egyeztetésnek.
Donald Trump amerikai elnök szerdán kijelentette, hogy még nem hívta fel Jerome Powell Fed-elnököt, de nem zárta ki ennek lehetőségét - számolt be a Reuters.
A dollár húsvéthétfői zuhanását kedden jelentős erősödés követte, amelyet előbb Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter zárt ajtók mögötti üzenete generált, miszerint enyhül majd a vámháború Kínával, a késő éjjeli órában pedig az fűtött tovább, hogy Donald Trump kijelentette: nem tervezi leváltani a Fed elnökét. A dollár keddi szárnyalása a forinttal szembeni árfolyamon is igencsak meglátszott és ez dollárerősödés folytatódott szerdán is.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Jelentkezés itt.
Az Európai Bizottság történelmi lépésként összesen 700 millió euróra büntette az Apple-t és a Metát a Digitális Piacokról szóló törvény megsértése miatt. A döntés új korszakot nyit a nagy technológiai cégek uniós szabályozásában, és komoly geopolitikai következményekkel járhat. A Portfolio-nak egy diplomata azt mondta, hogy Brüsszel ezzel egyértelmű üzenetet küldött: Európában nem tűrik tovább a digitális piactorzítást.
A márciusi 50,9 pontról 50,1 pontra lassult áprilisban az eurózóna kompozit beszerzési menedzserindexe (bmi) a szolgáltatószektor aktivitási mutatójának váratlanul nagy süllyedése miatt, miközben a vámháború által igazán célba vett feldolgozóipari aktivitási mutató meglepő módon még nőtt is. Ez a kettősség az eurózóna két legnagyobb gazdaságának adatain is látszik: a szolgáltatói bmi mind Németországban, mind Franciaországban meredek romlást mutatott, míg a felolgozóipari bmi viszonylagos ellenállóképességet sugall egyelőre.
A világ gyógyszeripari központjai közötti verseny új szakaszba lépett: európai cégvezetők az EU árpolitikájának radikális átalakítását sürgetik, hogy elkerüljék a tőkekivonást. A Novartis és a Sanofi igazgatói is azért lobbiznak, hogy drasztikusan emeljék meg az európai gyógyszerárakat.
A vámháborúk és a kereskedelmi konfliktusok súlyosan sértik az országok jogos érdekeit, aláássák a többoldalú kereskedelmi rendszert, és megrendítik a világgazdaság rendjét – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök szerdán Pekingben.
Egy EU-USA csúcstalálkozó helyett talán az a legvalószínűbb, hogy Ferenc pápa szombati római temetésének apropóján tud majd egymással találkozni és tárgyalni Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, a vendéglátó ország miniszterelnökével, Georgia Melonival hármasban – írja a Politico szerda reggeli hírlevele.
A Reuters számolt be arról, hogy Kína igyekszik elvágni az amerikai hadiipari vállalatokat a kulcsfontosságú ritkaföldfémektől, ehhez pedig még az Egyesült Államok szövetségeseinél is hajlandó közbenjárni.
Donald Trump elnök kedden kijelentette, hogy nem tervezi Jerome Powell, a Federal Reserve elnökének elbocsátását, ugyanakkor alacsonyabb kamatokat szeretne látni.
Az amerikai pénzügyminiszter, Scott Bessent egy zártkörű eseményén kedden azt mondta, hogy a Kínával fennálló vámháború fenntarthatatlan, és arra számít, hogy a helyzet hamarosan enyhülni fog - írja a Bloomberg.
Egyre inkább megtörnek az Európai Unió protekcionista országai, beadva a derekukat annak, hogy Brüsszel sorban kössön új szabadkereskedelmi megállapodásokat a világ nagy gazdasági blokkjaival. Donald Trump amerikai vámháborúja az olyan elzárkózó országokat is átállította, mint Franciaország és Belgium, amelyek híresen kritikusak voltak a globális nyitásnak.
A világgazdaság fordulóponthoz érkezett: miközben 2024 során a stabilizálódás jelei mutatkoztak, ezek most komoly próbatétel elé kerülnek a vámháború okozta gazdaságpolitikai bizonytalanság miatt – írja kedden kiadott World Economic Outlook jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A globális növekedési várakozásokat jelentősen visszavágta a szervezet, amely szerint a legnagyobb vesztesek az Egyesült Államok és Kína lehetnek a kereskedelmi konfliktusban. Magyarország esetében az IMF jóval szkeptikusabb a növekedési kilátásokat illetően, mint a magyar kormány.
Máris megérzi a nagy pelenkagyártó vállalat, a Kimberly-Clark a vámháború hatásait, a menedzsment ma csökkentette éves profitvárakozását a globális kereskedelmi háború költségekre gyakorolt hatása miatt - írta a Bloomberg.
Az Egyesült Államok által bevezetett új vámok rövid távon csökkenthetik az inflációt az euróövezetben, bár az általános hatás szerinte „mérsékelt” marad – mondta el az Olli Rehn, az EKB Kormányzótanácsának tagja.
Az Európai Unió vizsgálja annak lehetőségét, hogy miként tehetné könnyebbé az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) export számára a metánkibocsátási szabályoknak való megfelelést – értesült a Reuters három, az ügyet ismerő forrásból. A lépés célja, hogy az EU elkerülje a Donald Trump amerikai elnök által kilátásba helyezett vámháborút.
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.