A vártnál magasabb amerikai inflációs adat szerdán délután kezdetben még megugró dollárt és eső forintot hozott, aztán ahogy jöttek a hírek a Trump-Putyin telefonról és személyes tárgyalás esélyéről az ukrajnai háború lezárása ügyében, úgy kezdett esni a dollár és szárnyalni a forint. Mindez estére oda vezetett, hogy az euróval szemben 401-nél négyhavi, a dollárral szemben 385-nél háromhavi csúcsra ért a forint. Bár reggel és délelőtt még erősödni tudott a forint, mindkét devizával szemben megfogták a támaszok az árfolyamot, Trump újabb vámfenyegetései után pedig a nyitószintig pofozták vissza a forintot.
Erősödik a forint a dollárral és az euróval szemben is, miután meghaladta a várakozásokat a januári infláció. A forint erősödése azt sugallja, hogy a befektetők a kamatpálya feljebb tolódását kezdték el árazni. Ma délután 4 órakor az amerikai jegybank elnökének volt a kongresszusi meghallgatása, ahol megerősítette a jegybank elkötelezettségét az infláció csökkentése mellett, és hangsúlyozta, hogy a döntéshozók nem sietnek a kamatlábak csökkentésével, a jelenlegi gazdasági helyzet pedig lehetővé teszi a kivárást.
Közeledik a 400-hoz az euró-forint árfolyam – fél évvel ezelőtt ez még aggodalomra adott okot, most azonban már a forint látványos erősödésének jele. A rázós év- és hétkezdet után a magyar fizetőeszköz háromhavi csúcsra kapaszkodott az euróval szemben. A nagy lendület azonban könnyen kifulladhat, és úgy tűnik, hogy most van itt egy jó lehetőség az euróváltásra.
Magyar idő szerint 14 óra 30 perckor ismerhetjük meg a legfrissebb, januári amerikai munkaerőpiaci adatokat. Az adatközlés rendre nagy elmozdulásokat szokott okozni a deviza- és részvénypiacon egyaránt, ez pedig a mostani feszült piaci környezetben sem lehet majd másként. Megnéztük, hogy a különböző forgatókönyvek esetén milyen piaci reakciókra számítanak a profik. Legutóbb egyébként jókora meglepetést okozott az adat, így a nagy piaci reakciók sem maradtak el, többek között a forintnak is keresztbe tettek a januári számok.
A múlt hét végén élesedtek a Donald Trump által már régóta emlegetett vámintézkedései, amelyek keretében a Kanadából és Mexikóból importált árucikkekre 25, a Kínából behozott termékekre pedig 10 százalékos büntetővámokat vet ki az Egyesült Államok. A lépések egyből éreztették hatásukat a deviza- és részvénypiacokon, valamint reagáltak rá az érintett országok vezetői is. Ugyan a Kanadára és Mexikóra kivetett intézkedéseket 30 napra felfüggesztették, Kínával nem sikerült egyességre jutnia washingtonnak, így továbbra is fenntartják a vámokat. A Google Trends adatai alapján megvizsgáltuk, hogy a téma milyen hullámokat vetett az interneten, mennyire foglalkoztatja a Google-felhasználókat.
Januárban tovább folytatódott a csúcsdöntés a magyar tőzsdén, a BUX történelmi rekordra emelkedett, február elején azonban a belengetett amerikai vámok és a kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmak mozgásokat hoztak a világ részvénypiacaira és devizapiacaira. Rendszeres havi felmérésünkben február elején ismét megkérdeztük a hazai alapkezelőket a BUX és a forint kilátásairól, valamint arról, hogy melyek a kedvenc részvényeik és a legkevésbé kedvelt papírjaik jelenleg a magyar tőzsdén.
Az elmúlt hetekben több olyan dolog is történt, ami alapjaiban írhatja át azt, amit 2025 legjobb befektetéseiről gondoltunk. Mi van, ha mégsem az AI-ban van idén a hozam és talán a dollár lehet az év vesztese? Van pár szektor, amelyek elkezdhettek életjelet mutatni mostanában pedig már mindenki temette. Ha tényleg feltápászkodik, az óriási lehetőségeket tartogathat egyes részvényekben. Amit látunk, az alapján a piac egy része már szimatot foghatott.
A hétfő hajnali nagy esést már kedden délutánra teljesen ledolgozta a forint a dollárral szemben, aztán szerdán még tovább erősödött, hiszen egyre jobban gyengül a dollár a vámháborús híráramlás mellett is. Mindezek mellett a forint a dollárral szemben a 390 alatti tartományba került, az euróval szemben pedig 406 alatt új kéthavi csúcson is járt.
A dollár erősödése folytatódhat, az euró paritás alá is eshet egyes elemzői várakozások szerint.
Nem változtatott Kína a renmimbi árfolyamán, annak ellenére sem, hogy Trump elnök 10%-os vámokat vetett ki Kínára, amire Ázsia legnagyobb gazdasága rögtön válaszolt is. A lépés meglepte a nagy nemzetközi bankházakat, mivel volt olyan várakozás, hogy a deviza leértékelésével próbálhatják tompítani a vámok hatásait.
Óriási mozgásokat hozott eddig a hét a forint életében, legalábbis ami a dollárral szembeni devizaárfolyamot illeti. A múlt hét második felében még a 390-es kurzushoz szoktattuk magunkat, aztán az amerikai vámbejelentések hírére hétfőn reggel már 400 felett is jártunk. A vámkivetés elhalasztásának délutáni hírére azonban jött az újabb fordulat, és azt sejtjük, nincs még itt vége a pörgésnek.
Trump hétfőn vámokat vetett ki Kanadára, Mexikóra és Kínára, ami azonnali heves piaci reakciókat váltott ki, mivel a befektetők egy kereskedelmi háború veszélyét kezdték árazni. A döntés hatására a dollár jelentősen erősödött, miközben a kanadai és mexikói devizák, valamint a kínai jüan történelmi mélypontra zuhantak. A forint a dollárral szemben több mint egységnyit gyengült hajnalban. A befektetők várakozásai gyorsan megváltoztak, az amerikai jegybanki kamatcsökkentések esélye csökkent, és a gazdasági szakértők a stagfláció kockázatára figyelmeztetnek. Délutánra már nem voltak nagy mozgások a devizapiacokon, egészen a Fehér Ház békülékeny hangvételű üzenetéig, amely enyhe dollárgyengülést eredményezett. Végül nem sokkal fél 5 után jött a mexikói bejelentés a vámok alkalmazásának szüneteltetéséről, ami miatt tépni kezdték az addig erősen gyengülő devizákat.
A mai műsorban az amerikai kormányzat által beígért vámok hatásaival foglalkoztunk. Az új vámrendszer értelmében az USA 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból érkező árukra, míg a kínai termékekre 10 százalékos vámot vonatkozik majd. A hazai befektetők számára legfontosabb devizapárok mozgásait Németh Dáviddal a K&H Bank vezető elemzőjével tekintettük át, Mohos Kristóffal a Portfolio részvénypiaci elemzőjével pedig a témának a részvénypiaci hatásait néztük végig.
Kevin Hassett, a Fehér Ház Nemzeti Gazdasági Tanácsának (NEC) igazgatója szerint a vámok életbe lépéséig még 24 óra van, mind Mexikónak, mind Kanadának van mozgástere azon, hogy tárgyaljon az Egyesült Államokkal a lépésekről. A devizapiacokon csökkent a nyomás a főtanácsadó nyilatkozata után.
Donald Trump bejelentette, hogy felfüggeszti az Egyesült Államok Dél-Afrikának nyújtott pénzügyi támogatását a földkisajátítási törvény miatt, amely szerinte tisztességtelen földelkobzásokat eredményez. A döntés azonnali piaci hatásokkal járt, a dél-afrikai rand gyengült, miközben a lépés tovább fokozhatja a két ország közötti politikai feszültségeket.
Donald Trump vámháborúja már péntek este felforgatta a piacokat, de a valódi hatások csak a most kezdődő héten éreztethetik igazán a hatásukat. A forint is jelentős mozgásokat mutatott a dollárral és az euróval szemben, és a következő napokban több piacmozgató esemény – például amerikai foglalkoztatási adatok és az eurózóna inflációs jelentése – is befolyásolhatja az árfolyamokat. Emellett a magyar makrogazdasági adatok, köztük a külkereskedelmi forgalom és az ipari termelés alakulása is fontos szerepet játszhat a hazai befektetői hangulatban.
A BUX a nap végére összeszedte magát.
Más cégek is egyszerűen megúszhatják a főváros szigorítását.
Az Ukrajnának nyújtott támogatás megerősítéséről tárgyalnak.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Az amerikai elnök szerint semmi szükség, hogy Ukrajna részt vegyen a béketárgyalásokon.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.