Össze-vissza rángatták ma a forintot a külpiaci hangulat kilengései és hazai kamatdöntés üzenete, továbbá egy fontos technikai trendvonal miatt, a jegyzés az euróval szemben 408 fölé került estére. A dollár gyengülése miatt vele szemben a forint 385 körül hullámzott.
A hétfő reggeli kis forinterősödést már a délelőtt esés váltotta fel, így az euró jegyzései 409-ig lendültek rövid idő alatt. Aztán délhez közeledve tovább esett a forint és 410-ig jutott az euróval szemben, ám délután visszaerősödött a pénteki szintre. A dollár jelentősen gyengül az euróval szemben, ez adott erőt a forintnak.
A péntek reggeli 405,5-ről határozott forintgyengülés alakult ki a nap során a romló piaci hangulatban, erősödő dollár mellett és technikai elemzési okok miatt. Így délután átmenetileg 409-nél is járt az euró, aztán este 408 közelében állapodott meg az árfolyam. A dollár délutáni jókora erősödése miatt vele szemben a forint ismét 388-ig esett, majd 387-nél ragadt.
Újabb nagy erősödési hullámot produkált csütörtökön a dollár az euróval szemben, és emiatt 389-ig, új kétéves mélypontra esett vele azemben a forint. Mindez úgy történt, hogy egyébként a forint lényegében oldalazott egész délelőtt az euróval szemben 408 körül. Kora délután gyors erősödés indult.
A nagy meglepetést okozó magyar inflációs adat után a forint tovább esett a forint, így és kora délután 411,5 körül egyhetes mélypontra bukott az euróval szemben, majd kicsit erősödni tudott. A nagy lendületben lévő dollárral szemben 388-nál új kétéves mélypontra esett a forint, majd ott is kicsit szépíteni tudott.
Már 411 felett a forint az euróval szemben, de a dollár ereje miatt már 1,8%-ot gyengült a magyar fizetőeszköz a zöldhasúval szemben. Egyelőre nem mutat erőt a forint a fordításra, miközben az amerikai és európai tőzsdéken jó a hangulat, a kötvénypiacok nyugodtak.
Szeptemberben a jegybank 3%-os céljára süllyedt vissza az infláció Magyarországon. Utoljára 44 hónappal ezelőtt, 2021 elején láttunk ilyet, ám meglehet, egy ideig most megint nem fogunk. Októberben ugyanis a várakozások szerint máris jelentősen, 3,5%-ig ugorhatott a drágulás éves üteme, és decemberig további egy százalékpontot emelkedhet az árdinamika. Az egyelőre bizonytalan, hogy a forintgyengülésnek milyen erős hatása lehet az árakra.
A szerdai nagy esés után csütörtökön erősödött a forint. A hullámvasútnak azonban nincs vége: pénteken ismét lejtőre került a hazai deviza.
Átmenetileg erősödhet a forint a CIB Bank vezető közgazdásza szerint, így arra is van esély, hogy újra 400 alá kerüljön az EUR/HUF. Jövőre azonban folytatódhat a lassú leértékelődés.
Tegnap a forint óriásit erősödve 404-es szintig jött le az euróval szemben, holott kedden még 412 környékén járt. Szakértőket kérdeztünk a forinterősödés okairól.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében egyebek mellett arról volt szó, hogy Donald Trump gazdasági tervei milyen hatást gyakorolhatnak a forintra, a magyar költségvetésre és általánosságban a magyar gazdaságra. A szigorú vámok kivetése és más inflatórikusnak tűnő intézkedések ugyanis tartósan magasabban tarthatják a hozamkörnyezetet, és csökkenthetik az európai növekedést. A témával kapcsolatban Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében Trump megválasztásának tőkepiaci hatásairól kérdeztük Cinkotai Norbertet, a K&H Értékpapír vezető elemzőjét.
Nagyot ütöttek hajnalban a forinton a vezető devizákkal szemben amiatt, hogy már akkor megnőtt az esély Donald Trump győzelmére az amerikai elnökválasztáson (ami később ténnyé vált), és így az Európával szemben megemelkedő vámokra is. Mivel a dollár komoly erősödést mutatott, így vele szemben csaknem tíz egységgel zuhant a forint hajnalban, átmenetileg 385-nél is járt az árfolyam, aztán a napközbeni kereskedésben 380-384 körül hullámzott. Az euró reggel 412 felett is járt, aztán kétszer is erőre kapott a forint, de ezek kifulladtak 410-nél, és így késő délután megint gyengülni kezdett a forint. Összességében tehát egyelőre nem sikerült tartósan és érdemben szépítenie a forintnak a szerda reggel kialakult 23 havi mélyponthoz képest egyik vezető devizával szemben sem, ami miatt a határidős kamatpiacon elkezdtek a befektetők kis kamatemelést beárazni az MNB-től.
A brazil pénzügyminiszter lemondta európai útját, miközben a piacok nyomást gyakorolnak a kormányra a kiadáscsökkentő intézkedések bemutatására. Fernando Haddad a héten Brazíliában marad, hogy belpolitikai kérdésekre összpontosítson, miközben a befektetők aggódnak a költségvetési intézkedések részleteinek hiánya miatt.
Átmeneti erősödéssel kezdett a forint a pénteki magyar munkaszüneti napon, az euró jegyzései 408 alá süllyedtek, de aztán délelőtt újra esni kezdett a magyar fizetőeszköz, és így délre 409-ig emelkedett az euró. A Sociéte Generale francia befektetési bank pénteki piaci összefoglalójában azt írta, hogy szerintük a forint esése miatt a jövő hét második felében, az amerikai elnökválasztási eredmény ismeretében akár rendkívüli MNB kamatemelés is jöhet, amelynek mértéke akár 100 bázispontos, vagy nagyobb is lehet. A világ nagy részén zavartalanul folyik pénteken az elektronikus kereskedés, és a tőzsdék jelentős része is nyitva van. Délután a forintnak új erőt adott, hogy a dollár esni kezdett a friss amerikai munkaerőpiaci adatok után, bár nem sokkal később belendült az amerikai fizetőeszköz.
Bár az új japán kormányfő nagyszabású költségvetési kiadásnövelő csomagra tett ígéretet, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kemény figyelmeztetést adott ki, amelynek a lényege az: nem szabad további adósságnöveléssel finanszírozni a kiadási csomagot, a költségvetést át kell rendezni a csomag kivitelezése érdekében, azaz más területeken kiadásvágásra van szükség.
A héten bő négy egységgel gyengült a forint az euróval szemben, leginkább a tegnapi, minden várakozást alulmúló GDP-adat mozgatta meg az árfolyamot. Reggel is 2022 vége óta nem látott szinten indította a napot a hazai fizetőeszköz árfolyama, majd délelőtt a tegnap látott mélypontnál is mélyebbre ment egy gyors kilengéssel. Az angol fonttal és a svájci frankkal szemben több mint két éve nem volt ennyire gyenge a forint, mint délelőtt, de a lengyel zlotyval szemben is történelmi mélyponton a forint. Az átmeneti visszakorrigálás után kora este is inkább a gyengülés irányába mozdult el a magyar deviza.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Hiába a brutális számok, nem elégedettek a befektetők.
Mire számíthat Lengyelország az amerikai elnökválasztás után?
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?