Bár a maga vámok 90 napos elhalasztásával kicsivel lejjebb lett tekerve a kereskedelmi háború, a Donald Trump vezette amerikai kormányzat körüli bizonytalanság továbbra is nyomást helyez a kockázatosabbnak tartott, feltörekvő térségi devizákra. Ennek megfelelően a forint ma is 410 felett nyitott az euróval szemben, azonban délelőtt erősödésbe fordult. Az euró 408 forint alatt, a dollár 360 körül forog.
Argentína radikális gazdaságpolitikai irányváltást hajt végre Javier Milei elnök vezetésével. A kormány 20 milliárd dolláros megállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal, miközben feloldotta a több éve fennálló devizakorlátozások zömét és meredeken szigorítja az állami kiadásokat. A cél: stabilizálni az évek óta válságokkal küzdő gazdaságot – még akkor is, ha ez rövid távon fájdalmas társadalmi következményekkel jár. A piacok bizakodnak, az utcákon azonban nő a feszültség.
A rubel 2025-ben eddig a világ legerősebben teljesítő valutája lett: az év eleje óta 38%-ot erősödött a dollárral szemben az OTC (tőzsdén kívüli) piacon – derül ki a Bloomberg adataiból. Ez felülmúlta még az arany 23%-os emelkedését is, amely szintén menekülőeszközként szolgált a dollár gyengülése közepette.
Bevételi és eredmény szempontból is meghaladta a várakozásokat a Citigroup, amely a hat legnagyobb amerikai bank közül utolsóként tette közzé gyorsjelentését. Az első negyedéves számok közzétételét követően 0,6%-os emelkedést mutat a bank árfolyama a nyitás előtti kereskedésben.
A bevételek és az eredmény szempontjából is felülmúlta a várakozásokat a Bank of America, amelynek elsősorban a kereskedési és értékesítési tevékenysége mutatott növekedést az év első hónapjaiban. Az első negyedéves gyorsjelentés közzététele után 1,7%-os emelkedést mutat az árfolyam.
Erősödéssel kezdte a hetet a forint, miközben továbbra is nagy a bizonytalanság arról, hogy globálisan mikor és milyen vámok lépnek életbe. Úgy tűnik, a nemzetközi hatások erősebbek voltak, mint az S&P döntése a magyar adósbesorolásról. Délelőtt azonban fordult a hazai deviza.
A múlt heti adatok szerint Brazília, a világ második legnagyobb kávébab-exportőrének robusta kivitele márciusban mintegy 84%-kal zuhant az előző év azonos időszakához képest. Eközben az ICE tőzsdei raktárakban lévő készletek másfél hónapos mélypontra süllyedtek.
Ha Donald Trump valóban jelentős vámokat vezet be, akkor az óriási öngól lesz. Bemutatjuk, hogy az egyes iparágakban milyen hatásai lehetnek a vámoknak, és azt is, hogy a védeni kívánt ágazatok miért lehetnek valójában nagy vesztesei a folyamatnak.
Hiába zuhant be Donald Trump amerikai elnök vámbejelentéseinek és az OPEC-kitermelés felfuttatásának köszönhetően az olaj ára, a magyar autósok ennek csak egy részét érezhették meg az üzemanyagok árában. Ennek okairól Gépész László, a Független Benzinkutak Szövetségének (FBSZ) alelnöke beszélt.
Új lendületet kapott a japán jen, mivel a befektetők ismét menedéket keresnek a fokozódó globális bizonytalanság közepette – írja a Bloomberg. Donald Trump sorozatos vámbejelentései felerősítették a piaci félelmeket a globális növekedés lassulásával kapcsolatban. Ennek hatására a jen a múlt héten 2,3%-kal erősödött a dollárral szemben, pénteken pedig szeptember óta a legerősebb szintjét érte el.
A korábbi években a dollár viselkedése remekül mutatta a kockázati hangulat alakulását, és ezt jól fel lehetett használni a forintpiaci trendek megértéséhez is. Trump elnökségével azonban valami nagyon elromlott a dollárban, és emiatt nagy kérdés, hová nyúlhatunk, amikor a forint irányára vagyunk kíváncsiak. Megmutatjuk, miért nem tölti be a dollár korábbi szerepét, és milyen indikátorokat érdemes figyelni, ha a kockázati hangulat alakulására vagyunk kíváncsiak.
A szombati emelkedést követően a bitcoin 1,5%-os, az ethereum 3,8%-os esést mutat a vasárnapi kereskedésben, miután kiderült: az USA nem mentesíti az új vámok alól a fogyasztói elektronikai cikkeket és a félvezetőket, csak a viszonossági vámok helyett új vámok bevezetését tervezi esetükben egy hónapon belül.
A vámtarifák ritkán hozzák meg az ígért gazdasági előnyöket - figyelmeztetett Ralph Ossa, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vezető közgazdásza, gazdasági kutatási és statisztikai részlegének vezetője szombati blogbejegyzésében.
Pénteken késő este újabb fontos bejelentés érkezett a vámháborúval kapcsolatban, az amerikai kormány visszamenőleges hatállyal mentesítette az okostelefonokat, számítógépeket és egyéb elektronikai eszközöket a viszonossági vámok alól. Mivel a bejelentés kereskedési időn kívül érkezett, ezért a részvény- és kötvénypiacokon a befektetők nem tudták lekereskedni, maradt a kriptopiac, ami hétvégén is nyitva van. A bitcoinban ráadásul nagyon izgalmas dolgok történnek.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés itt.
Pénteken hajnalban durva mozgással hároméves mélypontra ütötték a dollárt az euróval szemben 1,14 közelében, miután áttört előbb egy 17, aztán egy 14 éves trendvonalat az árfolyam. Emiatt a forint a zöldhasúval szemben 358-nál átmenetileg féléves csúcsra ugrott hajnalban. Aztán pénteken délig a dollárt még tovább ütötték, de közben a forint is hanyatlott az euróval szemben, átlépték a jegyzések a 410-es szintet, így új kéthavi mélypontra bukott az euróval szemben a forint. Az S&P kilátásrontásának megjelenése után óvatos gyengüléssel reagált a forint.
A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.
Vezető befektetési bankok emelik aranyár-előrejelzéseiket a Trump-féle kereskedelmi politika okozta gazdasági bizonytalanság közepette, miközben a nemesfém ára újabb és újabb rekordszintre emelkedik - írja a Reuters.
A gázai háborúra hivatkozva.
Itt a nagy lehetőség.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.