Duplázza megújuló energiatermelését a Mol: újabb 113 ezer napelem látja el az  áramfogyasztását 2025-től
Üzlet

Duplázza megújuló energiatermelését a Mol: újabb 113 ezer napelem látja el az  áramfogyasztását 2025-től

Portfolio
A Mol december közepén jelentette be, hogy megvásárolja a 66 megawatt kapacitással rendelkező ballószögi naperőművet felépítő Naperőmű Farm Kft.-t, ezzel több mint duplájára növekszik a vállalat megújuló energiatermelési kapacitása. A zöldáramot saját, egyre bővülő energiaigényeik kielégítésére használják, illetve az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.-n keresztül fogják értékesíteni a vállalatok és a lakossági felhasználók számára. A Mol a Portfolio-t arról tájékoztatta, hogy kiemelt stratégiai célja, hogy minél több saját forrásból termelt zöldenergiával erősítse Magyarország energetikai függetlenségét: a vállalat a ballószögi akvizíció mellett 2026 második felére felépít egy 48 MW kapacitású napelemparkot Tiszaújvárosban, 2030-ig pedig akár évi 2500 GWh megújuló villamosenergiát is felhasználhat.
Március 6-án minden az ESG-szempontokról, az azoknak való megfelelésről, a zöld átállás gyakorlatairól fog szólni. A legújabb ESG konferenciánk részletei a linken.

A Mol stratégiai törekvése, hogy az egyre növekvő villamosenergia-igényét elsősorban saját termelésből származó zöldárammal elégítse ki, ezzel is csökkentve tevékenységének karbonlábnyomát. Az elmúlt években számos lépést tett ennek érdekében a vállalat, amelyek közül is kiemelkedik a jelentős zöldenergia-termelési kapacitással rendelkező Alteo Nyrt. többségi tulajdonának megvásárlása, vagy az ország egyik legnagyobb biogáz üzemének akvirálása Szarvason.

A most bejelentett tranzakció jól illeszkedik ebbe a sorba, és a tervek szerint korántsem az lesz az utolsó a közeljövőben. Ennek egyik jele, hogy az Alteo a napokban jelentette be, hogy megvásárolta az Aerope Holding, jelenleg összesen 19,95 MW hálózati csatlakozással rendelkező, korai engedélyezési fázisban lévő naperőmű park projektet tulajdonló projekttársaságot.

113 ezer napelem Ballószögön

A Mol jelenleg 6 magyarországi napelem parkkal rendelkezik, amelyek együttes kapacitása 31,5 MW. Horvátországban további 13,6 MW naperőmű kapacitás működik. A decemberben megvásárolt ballószögi naperőmű próbaüzeme a tervek szerint 2025 januárjában indul. A létesítmény 113 000 napelemből áll, és mintegy 100 hektáron terül el, teljesítménye pedig 20 ezer átlagos magyarországi családi ház fogyasztásával egyenértékű áramot termel. A naperőműben a legmodernebb technológiákat alkalmazzák, beleértve a nap mozgását követő paneleket is, amellyel jelentősen lehet növelni az eszközök hatékonyságát.

Labancz Péter, a MOL-csoport Ipari és Társasági Szolgáltatások ügyvezető igazgatója elmondta: „A ballószögi felvásárlással és más beruházásainkkal a MOL megújuló áramtermelése megközelíti a 200 MW-t 2026 év végére, amit kiegészítenek a MOL-csoport és partnerei által tulajdonolt Alteo Nyrt. kapacitásai és tapasztalata. Ezek a beruházások hozzásegítik vállalatunkat, hogy csökkentsük ipari tevékenységünk karbonlábnyomát, de célunk az is, hogy a saját felhasználáson túl - a közcélú hálózatra táplálással - üzleti vagy adott esetben lakossági fogyasztókat is ellássuk zöld árammal. A ballószögi 66 MW-os naperőmű megvásárlásával több mint duplájára növeljük, a tiszaújvárosi 48 MW-os beruházással pedig a jelenlegi háromszorosára növeljük a megújuló energiatermelési kapacitásunkat, amit további beruházások fognak követni 2026 év végéig.”

Jelentős kapacitásbővítés Tiszaújvárosban, akvizíciók külföldön

A cégcsoport novemberben jelentette be, hogy egy 48 MW kapacitású napelemparkkal bővíti zöldáramtermelését, amely tagvállalatánál, a Mol Petrolkémia (MPK) tiszaújvárosi telephelyén épül fel. Farkas Csaba Csoportszintű Megújuló Energiák vezető a Portfolio-nak adott interjújában elmondta, hogy a tervek szerint 2026 második negyedévében átadandó beruházással már két napelempark fog működni a vállalat tiszaújvárosi területén.

Az MPK az elmúlt években jelentős lépéseket tett a napenergia hasznosítása terén. 2019-ben adták át az első három napelemparkjukat, amelyek közül az egyiket éppen Tiszaújvárosban építették fel. A másik két 2019-es létesítmény Százhalombattán a Dunai Finomító, illetve Füzesgyarmaton a bányászati üzem területén található. E három park együttes kapacitása mintegy 18 MW. A vállalat nem csak saját beruházásokkal, hanem akvizíciókkal is bővítette napenergia-portfólióját. 2019-ben Fehérgyarmaton, majd 2020-ban Tiszaszőlősön vásároltak egy-egy napelemparkot, amelyek összkapacitása 12 MW. A hatodik, 1,5 MW-os napelempark-beruházás tavaly valósult meg Algyőn.

"A hazai fejlesztések mellett a nemzetközi terjeszkedés is fontos szerepet játszik az MPK megújuló-energia stratégiájában” - mondta Farkas Csaba. Ennek jegyében tavaly Horvátországban is átadtak két naperőművet, Virjén és Sisakon, összesen 14 MW kapacitással.

Bár a termelés jelentős részét a Mol saját működése során használja fel, a hálózati betáplálás lehetőségével élve, a megtermelt zöldáramot az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.-n keresztül értékesíti, amelyben a Mol és partnerei 73,8%-os részesedéssel rendelkeznek. Az ALTEO maga is jelentős, mintegy 110 MW megújuló energia alapú erőművi kapacitással rendelkezik.

Százhalombatta után Rijekában is jöhet a zöldhidrogén

A zöldenergia-termelés bővítése mellett a Mol más fenntarthatósági projekteket is megvalósít. Ősszel indult el a próbatermelés Kelet-Közép-Európa eddigi legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén üzemében Százhalombattán. Ez a létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöldhidrogént állít elő, amelyet az üzemanyaggyártásban és egyéb vegyipari tevékenység során hasznosítanak, később pedig közvetlenül a közlekedési szektor igényeit is kielégítheti. A társaság Százhalombatta után Rijekában és Pozsonyban is tervez hasonló zöldhidrogén-előállító üzemet.

A vállalat az elmúlt évben jelentős lépéseket tett a biogáz-hasznosítás területén: tavaly megvásárolták az ország egyik legnagyobb ilyen létesítményét, a Szarvasi Biogázüzemet, ami szerves hulladékokat hasznosít villamosenergia és hő előállítására kapcsolt energiatermelés révén. A létesítmény áramtermelési csúcskapacitása megközelítőleg 4 MW.

A geotermikus energiában rejlő potenciál kiaknázására is határozott terveik vannak: az elmúlt évben több geotermikus koncessziót nyertek el Magyarországon és Horvátországban. A cég stratégiai döntést hozott a geotermikus tevékenység szervezeti elhelyezkedéséről is. Mivel a hőforrások felkutatása és a kutak fúrása nagymértékben hasonlít a kőolajkutatáshoz, ezt a tevékenységet a Mol Upstream (kutatás-termelés) üzletágába integrálták.

2030-ig évi 2500 GWh is jöhet

A lépések jól illeszkednek a Mol Csoport azon törekvésébe, hogy diverzifikálja energiaforrásait és növelje a megújuló energiák arányát portfóliójában. A cégcsoport Shape Tomorrow stratégiájának ugyanis fontos eleme, hogy saját forrásból termelt zöld energiával erősítse a vállalat és Magyarország energetikai függetlenségét. A vállalat a 2030-ig tartó időszakban 700 millió eurós keretet különített el a saját telepítésű megújuló projektjeire, azaz a zöldáram-termelő és tároló kapacitások bővítésére, tervei szerint 2030-ig akár évi 2500 GWh megújuló villamosenergiát is felhasználhat.

Címlapkép forrása: Portfolio 

A cikk megjelenését a Mol támogatta. A Megújuló energiák a Mol-ban Mol Talks podcast ide kattintva érhető el.

Holdblog

Minden út Szaúd-Arábiába vezet

Nemcsak az USA, az Unió és Kína változott meg az elmúlt 20 évben, de változnak az arab országok is. Ma már olyan területekre érkeznek meg,... The post Minden út Szaúd-Arábiába vezet appeared

Via Credit

2025 a hitelek éve

Az új pályázati ökoszisztéma sokat változott. Az elmúlt időszakokban is voltak támogatott hitelkonstrukciók, ám azok nem képeztek markáns részt - vagy egész pontosan mi nem éreztük a jelen

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump tényleg elindította a vámháborút - Mibe tegyük most a pénzünket?
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Ez is érdekelhet
GettyImages-1213075067-árfolyam-befektetés-gazdaság-kereskedés-okostelefon-pénzügy-piac-részvény-részvénypiac-tőzsde