Különösebb hírverés nélkül jóváhagyta mind a 27 uniós tagállam, tehát Magyarország is, a 16. uniós oroszellenes szankciós csomagot, amelyet szerdai, előre rögzített, Facebook-videójában úgy igyekezett keretezni Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy ez valójában könnyítést jelent Magyarország számára három főbb területen. Azt is elárulta, hogy a magyar kormány megakadályozta 27 személy, köztük Kirill-pátriárka, és szervezet szankciós listára tételét.
A Reuters által megtekintett uniós dokumentumtervezet szerint az Európai Bizottság a kötelező gáztárolói rendelet célértékeinek meghatározásakor rugalmasabb határidőket vagy töltési szinteket fog kidolgozni az uniós országok számára, amit várhatóan a jövő héten tesz közzé. Ez kedvező hír, mivel úgy tűnik, hogy eredményt hozott a tagállami nyomás, miután az előző héten még elzárkózott Brüsszel a szabályok módosításától. A változtatás elsődleges célja a gáztőzsdén kialakult spekuláció mérséklése, amely az elmúlt időszakban jelentős hatást gyakorolt a földgáz árára.
Az orosz földgázszállítás újabb csúcsot ért el a Török Áramlat vezetéken keresztül február 10. és 16. között – derül ki a TASS hírügynökség jelentéséből, amely az Európai Földgázszállítási Rendszerüzemeltetők Hálózatának (ENTSOG) adataira épül. A Portfolio számításai szerint a Török Áramlaton leszállított rekordmennyiség nagyjából egyharmada érkezett hazánkba, de a Kiskundorozsmánál beérkezett gázvolumen nem döntött rekordot, csak annak közelében maradt.
A globális felmelegedés hatására a nyári hónapokban csökken a felszínközeli szélsebesség, ami komoly kihívásokat jelenthet az európai országok energiarendszerei számára – derül ki egy Bloomberg által közölt friss elemzésből. Bár a hatás jelenleg még csak részben érzékelhető, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az évszázad közepére már jelentős mértékben befolyásolhatja a szélenergia-termelést. További nehézséget jelent, hogy míg a hőmérséklet- és csapadékadatok esetében rendelkezésre állnak hosszú távú, megbízható mérések, a szélsebességre vonatkozó történelmi adatok hiányosak és bizonytalanok.
Az atomerőművek stabil és karbonsemleges áramforrásként kulcsszerepet töltenek be a klímavédelmi célok elérésében, azonban egyre többen figyelmeztetnek arra, hogy az uránellátás jövője egyre bizonytalanabb. A világ uránkitermelésének majdnem felét biztosító Kazahsztán ma már egyre inkább Kína és Oroszország felé orientálódik, miközben a nyugati országok is igyekeznek biztosítani saját ellátásukat - írta meg a Financial Times.
Még egy évvel, 2026. tavaszáig, kinyújtotta a kormány a 2022-es gázválság során sebtében, nagyon drágán beszerzett különleges földgázkészlet megtartásának határidejét, hogy pénzügyileg ne (egyszerre) kelljen realizálni a rajta elszenvedett hatalmas veszteséget – derült ki a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent egyik kormányrendeletből. Elképzelhető azonban, hogy ennél hamarabb is elkezdi felhasználni a kormány a különleges készletet, mert a friss rendeletmódosítás megteremti annak lehetőségét, hogy erre engedélyt adhat az energiaügyi miniszter.
Jelenleg mintegy 3,3 milliárd köbméteres földgázkészlet érhető el a magyarországi létesítményekben, írja az Energiaügyi Minisztérium. A tartalék mennyisége tizedével haladja meg az éves lakossági fogyasztást, a hozzáférhető készlet a korábbi felhasználási adatokkal kalkulálva kb. 67 téli napra lenne elegendő az egész ország ellátásához.
Az Európai Bizottság pénteki sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy megkezdődtek a technikai szintű egyeztetések Magyarországgal és Szlovákiával az ukrajnai gáztranzit jövőjéről, és ennek érdekében egy külön munkacsoportot is létrehoznak a régió energiabiztonságának biztosítására. A kezdeményezés a január 27-ei uniós nagyköveti ülés nyomán született, ahol a Bizottság vállalta, hogy bevonja a két országot a tárgyalásokba. Ennek eredményeként a magyar kormány elengedte a vétófenyegetést, és támogatását adta az Oroszországot érintő szankciók meghosszabbításához.
A világ áramfogyasztása évente 4%-kal nőhet 2027-ig, azaz gyorsabban, mint az előző években, mivel az ipari felhasználás növekedése, illetve a légkondicionálás, az elektromos járművek és az adatközpontok terjedése mind felfelé hajtja a keresletet – fogalmazta meg átfogó előrejelzését pénteken nyilvánosságra hozott elemzésében a Nemzetközi Energia Ügynökség. Az áramfogyasztás növekedésének döntő része, 85%-a várhatóan a feltörekvő piacok keresletnövekedéséből adódik, elsősorban a kínai fogyasztás növekedéséből, de az IEA arra hívja fel a figyelmet, hogy a fejlett gazdaság döntéshozóinak is érdemes résen lennie, mert ott is ugorhat a fogyasztás. Az EU-ban is megmozdul majd valami, az IEA szerint az energiaválság miatti érdemi áramfogyasztás esés után 2027-ig oda visszaemelkedhet a fogyasztás, ahol 2021-ben volt.
A bécsi székhelyű CEGH gáztőzsde az osztrák földgázpiac központi szereplője. Az ukrán tranzit 2025-ös leállítása volt az elmúlt 20 év legnagyobb változása a vállalat életében, melynek következtében a tőzsde egyre inkább a nyugati forrásokra – például Norvégiára, Németországra és LNG-kikötőkre – támaszkodik. A vállalat a jövőben a fenntartható energiahordozókra fókuszál, biometán- és hidrogénplatformokat fejleszt, miközben Ausztria potenciálisan hidrogén-csomóponttá válhat. Eközben új kihívó érkezik a regionális gázközpont címre: a Török Áramlaton keresztüli orosz gázimport szerepének növekedése, és ezzel együtt a magyarországi CEEGEX gáztőzsde regionális erősödése új lehetőségeket teremt hazánk számára a közép-kelet-európai gázpiacon - írta meg a Reuters.
Magyarország és Szerbia új kőolajvezeték építéséről állapodott meg - jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter Facebook-oldalán.
A MET Csoport február 14-től elindítja a gázszállítást Moldáviába.
Újabb részletek kerültek napvilágra arról az uniós tagállami kezdeményezésről, amely a gáztárolók időközi feltöltési céljainak felülvizsgálatát szorgalmazza. A mai EU-s tanácskozáson több ország azt javasolta, hogy a kötelező előírások helyett önkéntes alapon határozhassák meg a tárolóik időközi feltöltési céljait. Németország, Franciaország és Hollandia attól tart, hogy a jelenlegi szabályok túlfeszítik a piacot. A Bizottság azonban egyelőre kitart amellett, hogy a mostani szabályok elegendő mozgásteret biztosítanak, és akár további két évvel is meghosszabbítaná azokat.
Ukrajna újabb 10%-al növeli gázimportját, ami így már napi 25 millió köbmétert jelent - derül ki az ukrajnai rendszerüzemeltető adataiból. Az emelés nem előzmény nélküli, hiszen február eleje óta fokozatosan növeli a behozatalát, és mostanra már közel tízszeresét importálja az ország a kezdeti mennyiségekhez képest.
Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium miniszterhelyettese csütörtök reggel bejelentette a második, Tiszaújvárosban épülő gázerőmű tenderének nyertesét és részleteit. A közlemény szerint egy 1000 MW-os kombinált ciklusú erőmű épülhet az MVM telephelyén, amelyet egy nemzetközi konzorcium fog megvalósítani.
"Nincs napirenden" az uniós gázárplafon bevezetése – jelezte egy névtelen uniós tisztviselő a Politico-nak azután, hogy tegnap a Financial Times megszellőztette a potenciális tervet és a szakmai szervezetek aggályairól szóló levelet is. Közben a Reuters arról értesült, hogy ma az uniós tagállamok tárgyalni fognak a kötelező gáztároló feltöltési célok esetleges lazításáról, és a keretrendszer kinyújtásáról. Ez a tegnapi és ma reggeli esés után a gázárak további markáns csökkenését is elindíthatja, ha azt látják a piaci szereplők, hogy nem kell a tagállamoknak bizonyos hónapokra előre meghatározott szintekre "bármi áron" feltölteniük a tárolóikat, hanem a célok csak önkéntes jellegűek lennének.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Egyelőre több problémás pontot is tartalmaz a tervezet.
Állapotáról csak annyit közöltek, hogy "jól kipihente magát" éjszaka.
A Napfény InterCityvel ütközött egy autó.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.