Február elsejétől újraindulhat a gázszállítás a Dnyeszteren túli területre, miután az Ozbor Enterprises napi 3,1 millió köbméter szállítási kapacitást foglalt le a Török Áramlat bolgár-török szakaszán, és az egész egy humanitárius mentőakciónak számít, amelyet végülis az orosz állami költségvetés finanszíroz - rajzolódik ki az orosz Kommersant információiból. Bár hivatalos bejelentés még nincs, a fejlemények és számok alapján az sejthető, hogy ez a mennyiség a szakadár régió lakosságának ellátását szolgálhatja, az ipari célú gázfelhasználási igény rendezése még várathat magára. A Moszkvából támogatott lépés összességében nagy segítség lesz a helyi lakosságnak, hiszen január eleje óta nincs fűtés és használati melegvíz a szakadár területen amiatt, hogy leállt Ukrajnán át az orosz gáztranzit, amelyből addig ingyen kapott gázt a szakadár régió.
Bulgária továbbra is biztosítja a földgáztranzitot Magyarország felé, ami rendkívül fontos, ugyanis mára nagyrészt a Török Áramlat vezetéken keresztül zajlik hazánk ellátása - közölte kedden Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután új bolgár kollégájával tárgyalt.
Az év elejétől Ukrajna felől kiesett szlovákiai orosz gázimport részleges pótlása csak délről, Magyarország irányából lehetséges, ezért a mai tárgyalások alapján arra készülünk, hogy "több, mint 900 millió, közel 1 milliárd köbméterrel" megnöveljük éves szinten a gázszállítást Szlovákia felé – jelentette be Orbán Viktor magyar kormányfő ma Pozsonyban a Robert Ficó szlovák miniszterelnökökkel közösen tartott sajtótájékoztatón.
Robert Habeck, Németország gazdasági minisztere arra figyelmeztette Európát, hogy kerülje az Egyesült Államoktól való túlzott energiafüggőséget. Szerinte Trump adminisztrációjának klíma- és energiapolitikája veszélyeztetheti a kontinens gazdasági és politikai stabilitását.
Moldovai tisztviselők szerint a szakadár, Moszkva-barát Dnyeszter Menti Köztársaság vezetése mégis hajlandó lenne nyugati gázszállítmányokat elfogadni Moldován keresztül, miután január 1-je óta nem kapnak orosz gázt – írja a Politico.
"Nincs jobb ajánlat az asztalon", mint az orosz vezetékes gáz, ezért nem mond le róla a kormány, de közben nagy reményekkel tekint a romániai Neptun Deep gázmezőből meginduló gázkitermelésre is – többek között ezekről beszélt a hétfői bukaresti gázkonferencián Szijjártó Péter. Az üzenetek fontos előzménye, hogy Románia a jelek szerint blokkolni készül az MVM romániai felvásárlását az orosz gázzal kapcsolatos félelmek miatt.
Egy új elemzés szerint érdemes lenne megfontolni az európai és észak-amerikai villamosenergia-rendszerek összekapcsolását és a kétirányú szállítást lehetővé tevő, az Atlanti-óceán alatt telepítendő interkonnektor lehetőségét, ez ugyanis mindkét kontinensnek segíthet abban, hogy a tiszta, megújuló elektromos energiára történő átállás biztonságosabb és hatékonyabb legyen.
A szélenergia termelés csökkenése és az atomerőművek leállítása után Friedrich Merz, a CDU konzervatív párt vezetője ötven gáztüzelésű erőmű gyors megépítését szorgalmazza. Az ambiciózus terv a zöldülési célokkal nehezen egyeztethető össze, ám a politikus szerint elengedhetetlen az ország energiabiztonságának megőrzéséhez - írta meg a Reuters.
Donald Trump nemrég figyelmeztette az Európai Uniót: ha nem növeli az amerikai olaj- és gázimportot, vámokkal kell számolnia. Miközben az EU 2027-re tűzte ki célul az orosz fosszilis energiaforrások teljes elhagyását, a helyettesítés komoly költségekkel járhat. Eközben az uniós gáz ára közel háromszor annyiba kerül, mint az amerikai. Az EU eddig 10,3 millió tonna amerikai LNG-re kötött szerződést az épülő terminálokból, de további 9,5 millió tonna még szabadon leköthető - ez pedig azt jelenti, hogy az orosz LNG import teljesen kiváltható lenne ezekből az amerikai kapacitásokból - írta meg a Financial Times.
A Török Áramlat „jelenleg a magyar földgázellátás biztonságának garanciáját jelenti", amelyen keresztül tavaly rekordmennyiségű, 7,6 milliárd köbméter földgáz érkezett hazánkba, és mivel az ellátásbiztonság mellett az alacsony gázárakat is ez a vezeték garantálja, ezért ezt a vezetéket soha nem adjuk fel – hangsúlyozta szombati Facebook-videójában Szijjártó Péter.
Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Belgrádban tárgyal Aleksandar Vucic szerb államfővel - tájékoztatott Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Ukrajna földgáztermelése tavaly újabb mérföldkövet ért el, meghaladva a 19 milliárd köbmétert, ami 2,2%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A kormány célja, hogy a következő években elérje a 20 milliárd köbméteres éves termelést, amiben az állami vállalatok továbbra is jelentős szerepet játszanak - írta meg az ukrán hírügynökség.
A Kreml bejelentette, hogy Oroszország kész gázt szállítani Moldova szakadár régiójának, a Dnyeszter Menti Köztársaságnak, ehhez azonban a moldovai vezetés beleegyezésére is szükség van – írja a Reuters.
Az atomenergia megújult lendülete új korszakot nyithat a biztonságos és tiszta energiaforrás számára, mivel a villamos energia iránti kereslet világszerte erőteljesen növekszik - írja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) csütörtökön publikált új jelentése.
Két héttel azután, hogy Lengyelország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, Krzysztof Bolesta, a lengyel energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkár a Contexte-nek adott interjúban beszélt az EU előtt álló legfontosabb energiabiztonsági, klíma- és iparpolitikai kihívásokról. A fókuszban az orosz energiafüggőség csökkentése, a nukleáris viták „demisztifikálása”, valamint a 2040-es kibocsátáscsökkentési cél áll. Ehhez azonban a lengyel államtitkár szerint a Bizottságnak és a Tanácsnak egyaránt konkrét jogszabályokkal, beruházási ösztönzőkkel és a vállalatok számára kézzelfogható, versenyképességet megőrző intézkedésekkel kell előállnia.
Végleges megoldás született a nukleáris hulladék tárolására: Svédország a világon másodikként építi meg azt a 100 ezer évig biztonságosnak tervezett létesítményt, amely hosszú távra rendezheti a kiégett fűtőelemek sorsát. A beruházás 1,08 milliárd dollárba kerül, az atomipar finanszírozza, és várhatóan csak 2080 körül zárul le. Az elmúlt években tapasztalható „nukleáris reneszánsz” miatt azonban a jövőben még több atomhulladékkal kell számolni - írta meg a Reuters.
A miniszterelnök jelentette be, megelőző lépéseket tesznek.
A vámok hatással lehetnak a gazdasági növekedésre is.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?