Vlagyimir Putyin orosz elnök és Robert Fico szlovák miniszterelnök vasárnap a Kremlben találkozott, hogy megvitassák az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának jövőjét. A megbeszélés hátterében az áll, hogy közeledik az év vége, amikor lejár a jelenlegi gáztranzit-szerződés, és Ukrajna nem kívánja azt meghosszabbítani - írja a Reuters.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tájékoztatása szerint újraindult a kőolaj szállítása Magyarország felé a Barátság kőolajvezetéken.
Az Európai Unió orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 2023-ban rekordszintet ért el, annak ellenére, hogy a blokk az ukrajnai háború kitörése óta igyekszik csökkenteni energiafüggőségét Oroszországtól. Az év végéig várhatóan 16,5 millió tonna orosz LNG érkezik az EU-ba, ami meghaladja a tavalyi 15,18 millió tonnás mennyiséget - írta meg a Financial Times.
Orbán Viktor Bukarestben járt, ahol Marcel Ciolacu román miniszterelnök fogadta. Tárgyalásukon – amelyen Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is részt vett – a fő téma Románia január 1-jével induló schengeni tagsága volt.
Törvényt módosítana a svájci kormány annak érdekében, hogy a jövőben mégiscsak lehessen új atomerőműveket építeni.
Csütörtök óta szünetel az orosz és kazah olaj áramlása Magyarországra, Szlovákiába, Csehországba és Németországba a Barátság-vezetéken keresztül. A leállás oka egy orosz szivattyúállomás műszaki problémája - közölték az ügyet ismerő források a Reutersnek.
Robert Fico szlovák miniszterelnök a tegnapi brüsszeli csúcstalálkozó után azt mondta, hogy válaszlépések is elképzelhetők Ukrajnával szemben, ha a keleti szomszédja továbbra is blokkolja az orosz gáztranzit-megállapodást. A döntést azzal magyarázta, hogy az év végére tervezett orosz gázszállítások leállása súlyos gazdasági veszteségeket jelenthet Szlovákiának, ezért az ukrán fél együttműködésére is szükség van az ügy rendezéséhez- írta meg a Bloomberg.
Bulgária kulcsország Magyarország számára, különösen az ukrajnai háború kezdete óta, mert ez az egyetlen biztos út, hogy megérkezik Magyarországra a szükséges energiaforrás - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Szófiában pénteken, miután megbeszélést folytatott Rumen Radev bolgár államfővel. A közös sajtótájékoztatón a bolgár államfő azt hangsúlyozta, hogy Szófia megbízható partner marad Magyarország számára az energiaszállítás biztosításában.
A német parlament alsóháza elfogadta azt a törvénymódosítást, amely 2025. január 1-jétől megszünteti a külföldi országokra kivetett gáztárolási díjat a németországi határpontokon és virtuális kereskedelmi csomópontokon. Ezzel a lépéssel a szomszédos országok, különösen Ausztria, Csehország és Szlovákia mentesülnek egy jelentős költségtől, ami elősegíti az orosz gázról való leválásukat - írta meg a Bloomberg.
Az orosz gázszállítások és a fizetési módok körüli bizonytalanság továbbra is fennáll, miközben közeleg az ukrán tranzitszerződés lejárata. Vlagyimir Putyin orosz elnök újabb rendeletet adott ki a gázfizetések megkönnyítésére, de a helyzet továbbra sem egyértelmű az európai vásárlók számára, ami miatt bizonytalan a térég gázellátásának jövője – számolt be a Reuters.
Az orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás év végén lejár, Vladimir Putyin csütörtöki bejelentése szerint új szerződés nélkül. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij, megerősítette, hogy Kijev nem hosszabbítja meg az orosz gázt szállító szerződést, míg közép-európai vezetők a gázellátás biztosításán dolgoznak. Az ügy megosztottságot kelt az EU-ban, amely 2027-ig tervezi felszámolni Moszkvával szembeni energiakitettségét.
A MET Csoport 2023-ban beruházásainak 70 százalékát zöld projektekre fordította, így 72 százalékkal tudta növelni megújuló energiatermelését – derült ki a fontos megállapítás a svájci központú vállalat első fenntarthatósági jelentéséből. Amint az ehhez kapcsolódó közleményben a cég kiemeli: ez jól mutatja a MET globális elköteleződését a klímaváltozás elleni átlátható intézkedések és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra történő átállás iránt.
Felgyorsulni látszanak az események az ukrán gáztranzit ügyében, ugyanis Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön találkozik Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel, hogy megvitassák a gázszállítások folytatásának lehetőségeit. Az ügy előzményeként tegnap már konkrét kezdeményezési javaslatot is kapott Brüsszel arról, hogy ki és hogyan vehetné át az orosz földgázt a szudzsai állomáson - írta meg a Reuters.
A kiszámítható és alacsony villamosenergia-árak időszaka a COVID-világjárványt és az orosz-ukrán háború kitörését követően véget ért, Európának pedig új energiapiaci kihívásokkal kell szembenéznie. Az Oroszországtól való energiafüggés csökkenésével a drágább amerikai olaj és cseppfolyósított földgáz (LNG) szerepe megnőtt. Az európai zöld átállás miatt pedig hangsúlyosabbá váltak a megújuló energiaforrások az energiamixben. A megnövekedett gázárak következtében azonban számos európai országban szélsőséges kilengések és egyenlőtlenségek jelentkeztek a gázpiachoz szorosan kapcsolódó áramárak tekintetében. A piaci integrációval kapcsolatos célkitűzések ellenére – a megújuló energiaforrások bevezetésével egy újfajta piaci dinamika jelentkezett az európai villamosenergia-piacokon. Ez egyrészről a negatív áramáras órák számában, másrészről pedig a kiugróan magas eseti energiaárakban mutatkozik meg.
Órákkal azután, hogy a szlovák energia szolgáltató SPP égisze alatt több régiós ország vállalatai, köztük magyar nagyvállalatok, nyílt levélben fordultak az Európai Bizottsághoz, hogy járjon közben az ukrajnai orosz gáztranzit januári folytatásához, megjött a hideg elutasítás a testület szóvivőjén keresztül. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a testület nem kíván részt venni a hónap végén lejáró szerződés meghosszabbításáról szóló egyeztetéseken, és nem támogatják a gázszállítás folytatását sem.
Megkapta a cseh kormány a megerősítést a német kormánytól, hogy január 1-től el lesz törölve a 2,5 eurós gázexport adó megawattóránként, ami így segítené a csehek, osztrákok, szlovákok és a többi régiós ország orosz gázról leválását, mert olcsóbbá válna a nyugati irányú gázimport. A német kormány díjeltörlésről szóló döntése éppen akkor született, amikor az "ellen oldali kezdeményezés" is megszületett, miszerint a szlovák SPP vezetésével több régiós ország cégei és szervezetei azt szorgalmazták, hogy januártól is folytatódjon az ukrán gáztranzit, csak más keretek között.
Itthon a Gránit Bank tőzsdére lépése szolgáltatja a legnagyobb izgalmakat.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láttunk már.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
235-re nőtt a sérültek száma.
Terrorizmussal is vádolják.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?