Négyszer nagyobb hozam februárban: áttörést hoztak a függőleges napelemek

Négyszer nagyobb hozam februárban: áttörést hoztak a függőleges napelemek

Egy új kutatás szerint az északi földrajzi szélességi körökön a függőlegesen telepített napelemek jövedelmezőbbek februárban, mint a vízszintes panelek júniusban. A függőleges panelek északon a megtermelt energia nagyobb részét tél végén és tavasz elején adják le, amikor a piaci áramárak jellemzően tetőznek, míg nyáron az árak átlagosan alacsonyabbak az ilyenkor Európa-szerte egyre több országban bőséges napenergia-termelés miatt. A norvégiai esettanulmány szerint a vertikális panelek 2025 februárjában több mint négyszer olyan jövedelmezőek voltak, mint 2024 augusztusában.

Rekordév jöhet az európai megújulóknál - Vagy mégsem?

Rekordév jöhet az európai megújulóknál - Vagy mégsem?

Az Európai Unió tagállamai rekordmennyiségű megújuló energiaforrást telepíthetnek 2025-ben, bár az ágazat szereplői figyelmeztetnek, hogy a kormányzati támogatások csökkentése veszélyeztetheti ezt a növekedést.

Sok a tévhit a hazai KÁT-os erőművekkel kapcsolatban

Sok a tévhit a hazai KÁT-os erőművekkel kapcsolatban

A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián Luczay Péter, az ALTEO vezérigazgató-helyettese a KÁT-os termelők szerepét helyezte új megvilágításba a hazai villamosenergia-rendszerben. Elmondása szerint ezek a termelők nem okoznak aránytalan kiegyenlítetlenséget, és nem terhelik indokolatlanul a rendszert. A problémák sokkal inkább az adminisztratív korlátokból és az elavult szabályozásból fakadnak. Kiemelte, hogy a KÁT mérlegkör szaldója az elmúlt években pozitív volt, vagyis ezek a termelők összességében értéket teremtenek. A megoldás kulcsa a szabályozási piacokhoz való szélesebb hozzáférés és az ösztönzők újragondolása lehet - beszámolónk az eseményről.

"Komplex megoldásban kell gondolkodni" - Kulcsfontosságúvá válik az energiafogyasztás időzítése

Berényi Gábor, a Smart Solar Kft. ügyvezetője előadásában az energiarendszerek átalakulásáról, a decentralizált energiatermelés előretöréséről, valamint az ebből fakadó gazdasági, technológiai és szabályozási kihívásokról beszélt a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáján. Rámutatott, hogy az időjárásfüggő megújulók térnyerése kiszámíthatatlanabbá teszi a villamosenergia-piacot, ami különösen felértékeli a rugalmas fogyasztást, a tárolási megoldásokat és ezzel együtt az optimalizált rendszereket.

Magyarország legnagyobb energetikai fejlesztési programjára készül a kormány

Magyarország legnagyobb energetikai fejlesztési programjára készül a kormány

A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencián adott ma elő Steiner Attila: az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára a kormányzat által nemrég bejelentett, 440 milliárd forintos keretösszegű Jedlik Ányos Energetikai Programról árult el izgalmas részleteket. Az államtitkár kifejtette, hogy milyen tevékenységekre lehet igénybe venni a már bejelentett támogatásokat a távhő-struktúrában és a biogáz területén, illetve a fontos határidőket is közölte Steiner Attila. Emellett a meghirdetés előtt álló programokkal kapcsolatban részletezte, hogy mik a legfontosabb célkitűzések.

Nagy lehetőségei vannak Magyarországnak az orosz gáz kiváltására - Így éltünk velük eddig

Nagy lehetőségei vannak Magyarországnak az orosz gáz kiváltására - Így éltünk velük eddig

A hazai földgáz-, geotermikus energia és biogáz-kitermelés is érdemben nőtt az elmúlt években, és az energiapolitikai tervek alapján ez a tendencia várhatóan a következőkben is folytatódik. Ez főleg az orosz eredetű gázimport lehető legnagyobb mértékű kiváltása miatt lenne fontos, ami elengedhetetlen Magyarország energiafüggőségének csökkentéséhez és a klímavédelmi vállalások teljesítéséhez is. Az energiatermelési potenciál és elemzések alapján az alternatív források akár a stratégiai célokban meghatározottaknál is jelentősebb szerepet tölthetnének be a magyar energiaellátásban.

Túlzöldült Kína? – Hiába a több száz milliárd dolláros költés, komoly gondok kerültek felszínre

Túlzöldült Kína? – Hiába a több száz milliárd dolláros költés, komoly gondok kerültek felszínre

Kínában egyre több szél- és napenergiából származó termelés vész kárba, mivel az áramhálózat nem tud lépést tartani a rekordmennyiségű új zöld kapacitással - írja a Bloomberg. A megoldás azonban már karnyújtásnyira lehet: az energiatároló rendszerek szélesebb körű elterjedése kulcsszerepet játszhat abban, hogy kezelni lehessen a megújuló energiaforrások időjárásfüggő termelési ingadozásait.

Akár tíz atomerőműre is szükség lehet Svédországban, nagy bejelentést tett a kormány

Akár tíz atomerőműre is szükség lehet Svédországban, nagy bejelentést tett a kormány

Állami hitelek és áramárgaranciák formájában nyújtana támogatást vállalatoknak négy új atomerőmű építéséhez a svéd kormány azon új stratégia mentén, amely a villámosáram-termelés növelését, illetve a károsanyag-kibocsátás csökkentését egyszerre célozza. Energiatermelési, beszerzési kérdésekről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.

Megszűnhet a

Megszűnhet a "lengyel rezsicsökkentés" 2026-tól

Lengyelországban jelentős költségvetési terheket okoz az áramárstop, tehát a helyi "rezsicsökkentési" rendszer fenntartása, amely 2025 végéig több százmilliárd forintnyi kiadást jelent az állam számára. A kormány szerint 2026-tól már nem biztos, hogy indokolt lesz az intézkedés, szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a probléma mélyebben gyökerezik: a magas energiaárak fő oka továbbra is a lengyel szénalapú energiarendszer költséges fenntartása - írja a money.pl lengyel lap.

Kilőtt a globális áramfogyasztás, vele együtt a megújuló- és a nukleáris energiatermelés is

Kilőtt a globális áramfogyasztás, vele együtt a megújuló- és a nukleáris energiatermelés is

A globális energiafogyasztás 2024-ben 2,2%-kal nőtt, azaz jóval gyorsabban a 2013-2023 közötti 1,3%-os átlagos ütemnél, és ezen belül a villamosenergia fogyasztás 1100 TWh-val, 4,3%-kal ugrott, csaknem dupla olyan ütemben, mint a megelőző tíz év átlaga – derült ki a Nemzetközi Energia Ügynökség hétfőn közzétett átfogó elemzéséből. A Global Energy Review című anyag rendkívül érdekes tendenciákra mutat rá, így például arra, hogy a megugró áramfogyasztás 80%-át a megújuló és a nukleáris alapú energiatermelés fokozása fedezte, és a kettő együtt a teljes energiatermelés 40%-át adta, amire még sosem volt példa. A globális földgáz felhasználás 2,7%-kal, 115 milliárd köbméterrel ugrott, ami szintén jóval gyorsabb a megelőző évtized 75 milliárd köbméteres átlagánál, miközben a kőolajkereslet csak 0,8%-kal emelkedett, így a globális energiakínálaton belül először esett 30% alá a részaránya. Az energiabeszerzési és ellátási tendenciákról részletesen szó lesz a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján is, még nem késő regisztrálni itt.

Apró különbség, mégis nagy lehet a veszteség - Az ígéretnél kisebb számokat produkálnak a napelemek

Apró különbség, mégis nagy lehet a veszteség - Az ígéretnél kisebb számokat produkálnak a napelemek

A napelemek maximális teljesítménye gyakran elmarad a gyártók által ígért értékektől - derül ki a Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE kutatásából. A vizsgálat során a kutatók azt találták, hogy körülbelül 2017-től fogva egyre nagyobb negatív eltérés volt tapasztalható a napelemgyártók által megadott teljesítményadatok és a kutatóintézet mérési eredményei között. Bár az eredmények szerint 2024-ben 1,2%-os alulteljesítés nem tűnik jelentősnek, de nagy léptékben már érdemi negatív eltérést jelenthet a telepített kapacitás teljesítőképessége tekintetében.

Új történelmi naperőművi termelési csúcs alakult ki Magyarországon

Új történelmi naperőművi termelési csúcs alakult ki Magyarországon

A keddi rekordot több, mint 120 MW-tal megdöntötte csütörtökön az ipari méretű naperőművek áramtermelési csúcsa, hiszen a friss rekord csütörtökön 11 óra tájban 3883 MW volt, és ezzel párhuzamosan a három naperőművi kategória együttes termelése is új történelmi rekordot ért el 6266 MW-tal – emelte ki pénteki Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium. Erről a fejleményről és az általa okozott fokozott kihívásokról is szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyen a tárca két államtitkára is részt vesz, részletes program itt, jelentkezés itt.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.