A Mol december közepén jelentette be, hogy megvásárolja a 66 megawatt kapacitással rendelkező ballószögi naperőművet felépítő Naperőmű Farm Kft.-t, ezzel több mint duplájára növekszik a vállalat megújuló energiatermelési kapacitása. A zöldáramot saját, egyre bővülő energiaigényeik kielégítésére használják, illetve az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.-n keresztül fogják értékesíteni a vállalatok és a lakossági felhasználók számára. A Mol a Portfolio-t arról tájékoztatta, hogy kiemelt stratégiai célja, hogy minél több saját forrásból termelt zöldenergiával erősítse Magyarország energetikai függetlenségét: a vállalat a ballószögi akvizíció mellett 2026 második felére felépít egy 48 MW kapacitású napelemparkot Tiszaújvárosban, 2030-ig pedig akár évi 2500 GWh megújuló villamosenergiát is felhasználhat.
A légszennyezés és a mentális betegségek közötti összefüggést vizsgálta egy átfogó skóciai tanulmány. A kutatás szerint a légszennyezésnek való kitettség növeli a kórházi kezelések kockázatát mind mentális, mind fizikai betegségek esetén - számolt be a The Guardian.
Jelenleg az önkéntes karbonpiac nagy részét a megújuló energiatermelési beruházásokból származó karbonkreditek adják. Újabban azonban kérdésessé vált az ilyen beruházások alapján nemzetközileg elismert, magas integritású karbonkreditek kibocsáthatósága a többlethatás feltételezett hiánya következtében. Új megközelítésre van szükség, ami alapján a zöldenergia-termelés visszanyerheti a korábban élvezett addicionális megítélését a karbonpiacon, mivel ez a gazdaság zöld átmenetét biztosító elektrifikáció alappillére, és így nagy szükség van az ösztönzésére.
A német Bild azt írja, a rendkívüli időjárási helyzet miatt rekordot döntött az áramár, és már elkezdtek bezárni az első üzemek is, amelyek nem tudják kigazdálkodni a hatalmasra nőtt összeget.
Az Alteo megszerezte az Aerope Holding tulajdonjogát.
Németországban ismét sötétszélcsendes időjárási helyzet állt elő, míg Franciaországban inkább hidegbetöréssel küzdenek, és mindezek eredményeként elképesztően magas áramárak alakultak ki a holnap esti időszakra Európa-szerte, így Magyarországon is.
Egy ma még nem olyan széles körben alkalmazott anyagot tartanak a szakértők a legmegfelelőbb választásnak a jövő energiapiacán mind energiatároló közegként, mind energiahordozóként, mind közlekedési, ipari és egyéb alkalmazások üzemanyagaként. Ráadásul az elmúlt években egyre nagyobb erőfeszítéseket tettek a technológia fejlesztésére, ennek köszönhetően egyre megfizethetőbbé válik a történet. Ha ehhez hozzátesszük, hogy brutális keresletnövekedésre van kilátás a következő évtizedekben, akkor máris összeálltak a csillagok: egy nagyon izgalmas lehetőséget mutatunk, amin keresztül a befektetők kivehetik a részüket a dekarbonizációs törekvések élharcosának vélhetően érkező sikersztorijából.
A nagyobb napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye novemberben meghaladta a 4000 megawattot Magyarországon - írja az Energiaügyi Minisztérium MAVIR adatai alapján.
Az olajipari óriás Shell jelentős stratégiai változtatásokat jelentett be, amelyek érintik a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos beruházásokat és a vállalat szervezeti felépítését. A döntések hátterében a cég vezérigazgatójának, Wael Sawannak a törekvése áll, hogy növelje a vállalat jövedelmezőségét - számolt be a Reuters.
Kuba ismét áram nélkül maradt, miután a főváros közelében lévő egyik kulcsfontosságú erőmű meghibásodása miatt leállt az országos elektromos hálózat, írja a Bloomberg.
Ha arra gondolunk, hogy vajon mi lehet a következő évek egyik legígéretesebb befektetése, akkor a legtöbbeknek szinte biztosan olyan dolgok jutnak eszébe, mint a mesterséges intelligencia, a bitcoin, esetleg a Tesla vagy az elektromosautó-gyártók, de a Trump-győzelem miatt mostanában a hazai piacra termelő, kis méretű amerikai cégek iránti érdeklődés is nagyon felfutott. Van azonban a részvénypiacoknak egy viszonylag kisebb szegmense, ami felett a legtöbben eddig átnéztek, holott a legfontosabb világformáló megatrend, a mesterséges intelligencia vélhetően nagy bajban lenne nélküle: ez pedig nem más, mint az atomenergia. És ha viszonylag kis szegmensről beszéltünk, akkor itt érdemes csavarni még egyet a történeten: az elmúlt hetekben egyre több tech-óriáscég fordul egy olyan nukleáris technológia felé, ami a hagyományos erőművekhez képest gyorsabban, olcsóbban és biztonságosabban tud energiát termelni. De pontosan milyen technológiáról is van szó, miért lehet belőle a következő évek nagy robbanása, és befektetőként hogyan lehet kivenni a részünket mindebből? Lássuk!
Az ország egyik legnagyobb, ipari létesítményt közvetlenül ellátó naperőművét építi fel a Mol a tiszaújvárosi telephelyén. A tervek szerint 2026 második negyedévére elkészülő 48 MW-os létesítménnyel a vállalat hazai napelempark-portfoliójának együttes kapacitása a jelenlegi 30 MW körüli szintről közel 80 MW-ra, vagyis több mint két és félszeresére nő. A beruházás részleteiről, illetve a Mol 2030-ig szóló hosszú távú stratégiájának a zöld átállással, a megújulóenergia-termeléssel kapcsolatos célkitűzéseiről a vállalat Csoportszintű Megújuló Energiák vezetőjét, Farkas Csabát kérdeztük.
A PannErgy a Miskolci Geotermikus Projekt harmadik geotermikus termelő kútja lemélyítésének kútkialakítási szakaszát a hivatalos kútteszteléssel lezárta, és annak kútszivattyú működtetése nélküli teszteredményét 2024. november 8-án közzétette. A társaság a fenti szabadkifolyású tesztelést és a nagyteljesítményű mélységi kútszivattyú telepítést követően végrehajtotta a kút tesztelését kútszivattyú működtetése melletti üzemben is.
Az indiai Adani-csoport ellen felhozott megvesztegetési vádak miatt kialakult válság tovább mélyült hétfőn Indiában és nemzetközi szinteken is. A francia TotalEnergies bejelentette, hogy felfüggeszti befektetéseit a csoportba, miközben az indiai parlament működését is megzavarták a botrány miatt. A vádak szerint az Adani-csoport vezetői 265 millió dollár kenőpénzt fizettek indiai kormányzati tisztviselőknek szerződések elnyerése érdekében.
A légszennyezettség kritikus szintet ért el Újdelhiben, ami miatt a hatóságok kénytelenek voltak rendkívüli intézkedéseket hozni. Az iskolák átálltak online oktatásra, és a lakosságot arra kérik, hogy lehetőség szerint maradjanak otthon. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a levegő minősége a 60-szorosa az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott határértéknek - írta meg a France24.
Egy új, 48 MW kapacitású napelemparkkal bővíti zöldáramtermelését a Mol, amely a cégcsoport tiszaújvárosi tagvállalatánál, a Mol Petrolkémia (MPK) telephelyén épül majd fel – jelentették be a Mol 2019-ben átadott első tiszaújvárosi napelemparkjának területén tartott sajtótájékoztatón. A helyi ipartelep melletti zagytározón, barnamezős beruházással megépülő napelempark a Mol Petrolkémia (MPK) saját működéséhez biztosít majd zöld energiát. 48 MW kapacitásával a létesítmény Magyarország egyik legnagyobb direkt csatlakozású napelemparkja lesz.
Nehezebbé válik a vállalat tőzsdei bevezetésében való részvétel.
Trump elnök alatt ez lehet, hogy csak rosszabb lesz.
Az OTP szakértői szerint a digitális megoldások a pénzügyi tudatosság fejlesztésében is segíthetnek.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ekkora területre kötött szerződést a vállalat.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.