A Mol és a kazahsztáni nemzeti olajtársaság, a KazMunayGas (KMG) együttműködési megállapodást kötött a kazah olaj- és gázipari, illetve petrolkémiai szektorban lévő közös lehetőségek kiaknázásáról - közölte a Mol szerdán az MTI-vel.
"Bár a terveink szerint a finomítóink technikailag készen állhatnak arra, hogy két év múlva akár 100 százalékban alternatív nyersolajokat dolgozzanak fel, de ez nem jelenti azt, hogy az orosz nyersolajról való teljes leválás reális és fenntartható forgatókönyv lenne számunkra" – mondta lapunknak Bacsa György. Az ügy előzményeként a Politico-n még az jelent meg, hogy százmillió eurónyi EU-támogatásért cserébe tudna jövő év végéig leválni a Mol az orosz olajimportról, most ezt a kijelentést árnyalta a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója a Portfoliónak. A vezető elmondása szerint ha az EU azt akarja, hogy Magyarország és Szlovákia függetlenítse magát az orosz kőolajtól, akkor materiális pénzügyi és politikai támogatásra, valamint új stratégiai ellátási és szállítói partnerekre lenne szüksége a cégnek, ezek azonban jelenleg nem adottak.
A kedvező nemzetközi mezőnyben is felülteljesít ma a BUX index a maga 1 százalékos emelkedésével, a ralit az OTP részvénye vezeti.
Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni.
Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.
Jelentősen esett ma a magyar tőzsde, miután egész Európában rossz volt a hangulat. A piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. Itthon a blue chipek közül az OTP és a Richter is jelentős forgalom mellett esett.
Oroszország kijelentette, hogy felülvizsgálja a nukleáris elrettentésre vonatkozó doktrínáját, a hírre megremegtek a tőzsdék, főként a régiónk részvénypiacain nagy az esés, a magyar piacot elsősorban az OTP húzza le.
Féltávnál az OTP a legrosszabbul teljesítő hazai nagypapír.
A nyitást követően a Richter a legjobban teljesítő blue chip, míg a kispapírok közül a Nyomda kezdte a legjobban a napot.
Mérsékelt elmozdulások jellemzik a kereskedést az európai és az amerikai tőzsdéket hétfőn, az irányadó indexek vegyesen állnak a magyar tőzsde zárása időpontjában. A hazai piacon közben jelentős rali látható, a hazai blue chipek rákapcsoltak ma, az emelkedést a magyar parketten az OTP vezette, miután a Morgan Stanley felminősítette a bankrészvényt, de nagyot ment a Telekom is.
Nagyot ment a hétfői kereskedésben a BUX index, elsősorban az OTP szárnyalásának köszönhetően.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy könnyen elképzelhető, hogy a főbb gazdasági folyamatokból adódóan idén nem csökken a magyar államadósság GDP-arányos szintje. Arról, hogy az államadóssági ráta stagnálása vagy növekedése milyen kockázatok elé állíthatja a magyar gazdaságot, Madár Istvánt, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében beszéltünk, hogy már mind a négy nagy magyar blue chip közzétette harmadik negyedéves jelentését. A cégek idei első háromnegyed évével és további kilátásaival kapcsolatban Bukta Gábor, a Concorde elemzési üzletágvezetője volt a vendégünk.
Jellemzően esnek a vezető nyugat-európai tőzsdék a nap felénél, a BUX felülteljesítő, több mint 1 százalékot emelkedett az index, leginkább az OTP és a Magyar Telekom emelkedésének köszönhetően.
Mérsékelt elmozdulásokkal indult a nap a magyar tőzsdén, vegyesen teljesítenek a blue chipek a nyitás után.
Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta.
A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, pénteken Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában kisebb esést láthattunk és a pénteki nyitást követően az amerikai indexek ismét lefordultak, különösen a Nadsaq esik. A nap további részében mindez már jelentős eséssé fokozódott, emiatt a tőzsdei félelemindex kilőtt, közben az olajár is esik.
Az európai és az amerikai tőzsdék lefordultak a pénteki kereskedésben, de a BUX felülteljesítő volt, az index a csütörtöki záróértéke körül fejezte be a napot.
A hazai blue chipek közül egyedül az OTP árfolyama emelkedik.
Washingtonnak adott a lehetőség, kérdés, élnek-e vele.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Dnyipró volt a célpont.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?