Az amerikai Westinghouse örömmel szállítana a Paksi Atomerőműbe nukleáris fűtőelemeket akár az orosz fűtőelemek kiváltására, és az Egyesült Államok más vállalatai örömmel kötnének most szerződést több magyarországi kis moduláris reaktor leszállítására – hangzott el péntek kora este az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén szervezett háttérbeszélgetésen, amelyre a Portfolio meghívást kapott.
Csehország áprilistól növeli a kőolajimportot az Olaszországból érkező, kibővített TAL vezetéken keresztül, miután a Barátság vezetéken érkező orosz szállítmányok márciusban leálltak - írja a Reuters. A bővítés jelentősen növeli a Csehország számára elérhető kapacitást, így az ország teljesen függetlenné válik az orosz szállítmányoktól.
Európának bizonyos mértékben továbbra is szüksége lesz orosz gázra, ha meg akarja őrizni az európai ipar versenyképességét – jelentette ki a TotalEnergies vezérigazgatója. Ez könnyen arra utalhat, hogy az Északi Áramlat újraindítása ismét napirendre kerülhet. Eközben az EU egy újabb energiakitettség felé sodródik, ezúttal az Egyesült Államok irányába.
Az Európai Unió egy új javaslatot mérlegel, amely Ukrajna nagyméretű földalatti gáztároló kapacitásának kihasználásával enyhítené a Szlovákiával fennálló gáztranzitvitát – jelentette a Politico uniós tisztviselőkre hivatkozva. A terv célja, hogy kárpótolja Pozsonyt az Ukrajna és Oroszország között januárban megszűnt tranzitmegállapodás miatt kiesett, évi akár 500 millió euróra rúgó bevételért.
A Mol új kőolajmezőt fedezett fel Somogysámson határában - a történet legizgalmasabb része, hogy egy olyan helyen sikerült olajmezőt felfedezni, ahol már több évtizede nem volt kőolajtalálata a cégnek. Az új lelőhely a vizsgálatok szerint napi 1200 hordó kőolaj termelésre képes, amit a Dunai Finomítóban dolgoznak fel.
Szerbia hosszútávú gázellátásának biztosítása érdekében új, 30 évre szóló szerződésről tárgyal Oroszországgal - számolt be a Wprost biznes lengyel híroldal. Bár Szerbia az elmúlt években elkezdett diverzifikálni gázbeszerzéseit, továbbra is nagymértékben függ az orosz energiahordozóktól, és az EU-s szankciókkal szemben nem korlátozza az orosz gázimportot.
A Gazprom, egykor Európa egyik legmeghatározóbb gázkereskedelmi partnere, mára drámai hanyatlásnak indult. Az orosz energiacég exportja az európai piacra a 2022-es ukrán háború kitörését követően negyedére csökkent, ami miatt a vállalat milliárdos veszteségeket halmoz fel és tömeges elbocsátásokra kényszerül. Az EU elhatározása, hogy 2027-re teljesen leválik az orosz fosszilis energiahordozókról, alapjaiban írta át a Gazprom üzleti stratégiáját. A vállalat vezetősége alábecsülhette Európa elszántságát, és most kétségbeesetten keres új piacokat – ám a lehetőségek korlátozottak. Eközben az Egyesült Államok és Oroszország között titkos háttértárgyalások zajlanak az orosz gáz esetleges visszatéréséről az európai piacra egy esetleges fegyverszünet esetén. De vajon Európa hajlandó lesz visszalépni az orosz energiafüggőség árnyékába?
Jelentős bővülést mutat az európai szélerőmű-iparág ellátási lánca, több nagy gyártó új termelő kapacitások létesítésébe invesztál, így jelenleg több mint 30 gyárat építenek vagy bővítenek Európa-szerte. Több országban vannak kivitelezés alatt elektromos vezetékeket, generátorokat, gondolákat, lapátokat és tornyokat előállító üzemek fejlesztései, illetve a tengeri szélerőművek alapzatait gyártó kapacitások növelését célzó új beruházások. Ez kedvező fejlemény a tiszta technológiák gyártása területén fokozatosan visszaszoruló európai ipar versenyképessége szempontjából is.
Az Egyesült Államok nem hosszabbította meg azt a mentességet, amely lehetővé tette Irak számára, hogy iráni áramot vásároljon - írta meg a Reuters. Az intézkedéssel Iránt akarják büntetni.
Az EU egy későbbi időpontra tolja az orosz fosszilis energiahordozókról való leválást célzó uniós terv közzétételét - írta meg a Reuters. Az eredetileg február végére tervezett ütemtervnek ez már a második halasztása. Egyelőre tehát úgy tűnik, hogy a tagállamok továbbra sem tudnak megegyezni a részletekben.
Leállt az orosz kőolajszállítás a Barátság vezetéken keresztül Csehországba, de a cseh ipari miniszter szerint az állami tartalékok elegendőek a zavartalan ellátás biztosításához - írja a Reuters.
Hamarosan megkezdődik Banglades első atomerőművének próbaüzeme - közölte a Roszatom orosz nukleáris konszern vezérigazgatója, Alekszej Lihacsov az országban tett látogatása során.
Az Európai Bizottság szerdán bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot. Az új terv többek között a villamosenergia-adók mérséklését, a hosszú távú áramvásárlási szerződések elterjedését és a gázpiaci visszaélések szigorúbb felügyeletét célozza - rövid összefoglalónk az akciótervről. Ez az akcióterv a szintén ma bemutatott, átfogó Tiszta Ipari Megállapodáshoz kapcsolódik, amelyekről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelynek egyik nyitóelőja az Európai Bizottság Energiapiaci Főigazgatóságának szakértője lesz, így elsőkézből tud tájékoztatást adni a készülő változásokról. A konferencia részletei itt érhetők el, jelentkezni itt lehet.
Az orosz földgázszállítás újabb csúcsot ért el a Török Áramlat vezetéken keresztül február 10. és 16. között – derül ki a TASS hírügynökség jelentéséből, amely az Európai Földgázszállítási Rendszerüzemeltetők Hálózatának (ENTSOG) adataira épül. A Portfolio számításai szerint a Török Áramlaton leszállított rekordmennyiség nagyjából egyharmada érkezett hazánkba, de a Kiskundorozsmánál beérkezett gázvolumen nem döntött rekordot, csak annak közelében maradt.
A MET Csoport február 14-től elindítja a gázszállítást Moldáviába.
Ukrajna újabb 10%-al növeli gázimportját, ami így már napi 25 millió köbmétert jelent - derül ki az ukrajnai rendszerüzemeltető adataiból. Az emelés nem előzmény nélküli, hiszen február eleje óta fokozatosan növeli a behozatalát, és mostanra már közel tízszeresét importálja az ország a kezdeti mennyiségekhez képest.
Mutatjuk azt is, hogy melyek lehetnek a legvédettebbek.
Gulyás Gergely a száj- és körömfájás eredetéről is beszélt.
Amerika után Európa is kilőtt.
Nem egyeznek az érdekek.
Merz és Macron is saját digitális infrastruktúrát szeretnének, mivel egyre kevésbé bíznak meg az amerikai szolgáltatókban.
Folytatódik a vámháború.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.