2024-ben nagyot esett a napelemek, szélerőművek és akkumulátorok globális átlagára, elsősorban a hatalmas kínai gyártókapacitás által a globális piacra öntött olcsó kínálatnak köszönhetően. A trend 2025-ben is folytatódhat, így az ezen technológiákkal történő villamosenergia-előállítás költségei 2024. után idén újabb rekord mélypontra süllyedhetnek. A kereskedelmi akadályok átmenetileg megállíthatják a költségek csökkenését, de a trend olyan erős, hogy intézkedéseivel Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke sem fogja tudni megállítani egy új elemzés szerint.
Egy sor jogszabályi változás lépett életbe az év elejétől a villamosenergia-rendszerre vonatkozóan, melyek az erőművek hálózati csatlakozását, az energiatárolók telepítését, a háztartási napelemes rendszerek hálózati betáplálását, a társasházi energiaközösségeket, valamint a termelői vezeték és a csatlakozási pont közös használatát is érintik. A módosításoktól a kormány egyebek mellett azt várja, hogy átláthatóbbá és hatékonyabbá teszi a villamosenergia-rendszer működését, és növeli a közép- és nagyfeszültségre beépülő kapacitások tervezhetőségét.
Egyre gyakrabban érik el Magyarországot is a Szaharából induló porviharok, amelyek nemcsak a levegő minőségét rontják, de a napelemes energiatermelésre is hatással vannak - hívták fel a figyelmet vizsgálatukban a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont és a Pannon Egyetem kutatói. Az egyik legnagyobb probléma az, hogy a szaharai homokkal "kevert" felhőzet több sugárzást ver vissza, ennek eredményeként kevesebb éri el a földfelszínt. Ez pedig azt jelenti, hogy "egy-egy porvihar hatására a kiesés többszáz megawattnyi, olykor 1 gigawattnyi is lehet" - állítja a szakértő.
Vizsgálja a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) azt, hogy alkotmányossági és jogi úton megtámadja a kormány múlt pénteki döntését, amely során akár öt évre felfüggesztették a KÁT-díjak inflációs indexálását – közölte a szervezet az MTI-vel.
Széleskörű szakmai egyeztetés nélkül hozott döntést múlt pénteken a kormány a kötelező átvételi tarifa inflációs indexálásának akár 5 évre felfüggesztésével, amely jelentős kedvezőtlen pénzügyi hatásokat is okozhat az ipari méretű naperőmű-tulajdonosoknak – jelezték iparági szakértők a Portfolio gyors körképében. Azt többen megjegyezték, hogy a most kiosztott pofon rövid távon még elviselhető, bár rossz az optikája a befektetők felé, és közben nem is kapnak érdemi segítséget az ipari energiafogyasztók a régiós versenyhelyzetük javításához. Többen kiemelték: a pontosabb kép érdekében az az igazán fontos kérdés, hogy jön-e még valódi kormányzati "gyomros" is, vagy csak az Energiaügyi Minisztérium által most felvázolt irányok, a KÁT-ból való kilépés feltételeinek "kibontására" lehet már csak számítani. Az összetett témával, a naperőművek megtérülési kérdéseivel, további telepítési pályájával, az energiatárolási megoldásokkal részletesen foglalkozunk a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján is, amelyről további részletek és a tervezett program itt érhetők el.
Négy kulcstényezőt azonosítottak a Green Cloud szakértői, amelyek alapjaiban határozzák meg, hogy miként alakul a hazai napelemes iparág jövője, és azt is megjegyzik, hogy "a KÁT-Kánaán végét jelző pénteki bejelentés például mindenképpen üdvözlendő" – derült ki a vállalat sajtóközleményéből.
A 2024 év végi számokhoz képest duplájára nőtt a hazai villamosenergia-tárolói kapacitás, ami 2026 végére akár a fél gigawattos beépített összteljesítményt is elérheti - közölte az Energiaügyi Minisztérium Facebook oldalán. A hazai akkumulátorok fontos szerepet kaphatnak a villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozásában, amire azért van egyre nagyobb szükség, mert tavaly a hazai áramtermelés negyedét már a megújulóenergia alapú napelemek adták.
Az év elején újabb lényeges fejezetéhez ért a naperőművek magyarországi története, miután a rendszerirányító MAVIR internetes oldalán január elsejétől elérhetővé váltak a hazai háztartási méretű (HMKE) és a saját célra termelő (SCTE) naperőművek napon belüli termelési adatai is.
A hazai áramtermelő kapacitásnak már a felét kitevő napelemek európai termelési rekordot eredményező terjedése mellett más fontos változások is történtek a villamosenergia-rendszerben az erőművi kapacitás és áramtermelés tekintetében 2024-ben. Folytatódott a már 12 éves mélyponton álló import csökkenése, ahogyan a lignites-szenes hazai termelés részarányának esése is, miközben az épp a napelem miatt fontos akkumulátoros energiatároló kapacitás is kezd egyre jobban láthatóvá válni.
A Lidl megnyitotta az Európa legnagyobb logisztikai központját a Párizs közelében található Ablisban. Az új létesítmény 87 000 négyzetméteren terül el, és kezdetben mintegy ötven Lidl-üzletet fog kiszolgálni a párizsi régióban - jelentette a Retail Detail.
Görögországot előzve az európai rangsor élére ugrott Magyarország azzal, hogy a napelemes rendszerek a belföldi áramtermelés negyedét adták 2024-ben – emelte ki csütörtök reggeli posztjában az Energiaügyi Minisztérium egy friss nemzetközi elemzés alapján, amely adat éppen akkora lett, mint amelyet a Portfolio októberi elemzésében előrevetített.
Kiadta hétfőn a MAVIR a naperőművek egész tavalyi éves kapacitás- és darabszám növekedési statisztikáit, amely megerősítette, hogy 2024-ben ismét óriási felfutásnak lehettünk tanúi mindkét adat tekintetében. Külön figyelemre méltó a saját célra termelő erőművek komoly növekedése, amelyek darabszámban már közelítik a nagy ipari méretű naperőművek felét, beépített teljesítőképességben pedig a negyedét. Az is látszik az adatokból, hogy tavaly 1500 megawattal (MW) ugrott a háromfajta naperőmű beépített teljesítőképessége Magyarországon, így a teljes állomány év végére már elérte a 7551 MW-ot, amelynek bő harmadát a lakossági napelemek adják, a darabszámuk pedig közel 300 ezerre emelkedett.
Hatott az Energiaügyi Minisztérium sorozatos figyelmeztetése, hogy január 15-én lezárul a Napenergia Plusz Program, mert az utolsó hetek hajrájában végül közel 750 pályázó adta be a kérelmét, és így az összes támogatási igény 23 ezer fölé nőtt, akik összesen 96,4 milliárd forintnyi forrást kértek. A tárca pénteki közleményéből egyúttal az is kiderült, hogy a 105,8 milliárdos keretösszegből 9,4 milliárd forint "beragadt", azaz nem kötötték le támogatási igénnyel a pályázók, így a tárca korábbi jelzése értelmében ezt átforgatják más célokra.
A következő években tovább folytatódhat az elektromos autók, e-töltők, klímaberendezések és egyéb hőszivattyúk, valamint a háztartási méretű napelemes rendszerek hazai elterjedése, de ennek sebessége nagyban függ az elérhető támogatásoktól - áll az új hálózatfejlesztési terv prognózisaiban.
Egyetlen áramszünet is milliós károkat okozhat a kis- és közepes vállalkozásoknak, miközben a növekvő energiaárak folyamatosan emelik a termelési költségeket. Nem véletlen, hogy a hibrid inverteres napenergia-hasznosítás – azaz a napelemek és az akkumulátoros energiatárolás összehangolt alkalmazása – minden eddiginél keresettebb megoldássá vált. Ezek a rendszerek nem csak biztonságosabbá és kiszámíthatóbbá teszik az áramellátást, de akár már néhány éven belül komoly anyagi megtakarítást is jelenthetnek.
Ma zárul a Napenergia Plusz Program (NPP), miközben hamarosan újabb energetikai támogatás nyílik meg a háztartások előtt. Eddig 20,6 ezer pályázónak ítéltek oda támogatást, összesen több mint 84 milliárd forint értékben, és már készül a következő, kevesebb papírmunkával járó otthonfelújítási támogatás is, amelyre 2025. január 20-tól lehet majd jelentkezni. Időközben egy kifejezetten vidéki lakóingatlanokat célzó program is elindult, így a lakosság számos új lehetőséget kaphat az energiahatékonysági beruházások megvalósítására.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Összesen 10,5 milliárd dollárnyi utalást kapnak.
Szakértők katasztrófára figyelmeztetnek.
A Vatikán is tájékoztatást adott a szentatya helyzetéről.
Egészségre veszélyes gáz nem volt a levegőben.
Meglepő verseny indult az európai állam- és kormányfők között.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.