Az FCC elnöke, Jessica Rosenworcel kiemelte a tenger alatti kábelek növekvő jelentőségét a modern technológiai infrastruktúrában.
Az adatközpontok bővülésével, a felhőalapú számítástechnika térnyerésével és az új nagy nyelvi modellek növekvő sávszélességigényével ezek a létesítmények még kritikusabbá válnak
- mondta Rosenworcel.
A javaslat időzítése nem véletlen. Az elmúlt időszakban több incidens is ráirányította a figyelmet a tenger alatti kábelek sebezhetőségére.
A balti államok nemrég jelentették be, hogy vizsgálják két tenger alatti optikai szálas távközlési kábel elvágásának körülményeit.
Tajvan 2023-ban két kínai hajót vádolt meg azzal, hogy elvágta az internet-hozzáférést biztosító kábeleket a Matsu-szigeteken. A Vörös-tengeren elkövetett houthi támadások is veszélyeztették az Európa és Ázsia közötti internetkapcsolatot.
Az FCC javaslata több konkrét intézkedést is tartalmaz. Ezek közé tartozik, hogy
a nemzetbiztonsági okokból elutasított távközlési engedélyek megszerzésétől tiltsák el azokat a külföldi vállalatokat, amelyek nem kaphatnak tenger alatti kábelekre vonatkozó leszállási engedélyt.
Emellett az FCC által nemzetbiztonsági kockázatnak minősített vállalatok - köztük a Huawei, a ZTE, a China Telecom és a China Mobile - ne használhassanak berendezéseket vagy szolgáltatásokat ezekben a létesítményekben.
A kínai nagykövetség Washingtonban élesen bírálta a javaslatot. Álláspontjuk szerint
a tenger alatti kábelek politikai és biztonsági kérdéssé tétele súlyosan megzavarja a nemzetközi piaci szabályokat, veszélyezteti a globális digitális összeköttetést és a kiberbiztonságot.
Az amerikai törvényhozók is aktívan foglalkoznak a kérdéssel. Egy kétpárti szenátori csoport nemrég felszólította Joe Biden elnököt, hogy vizsgálja felül a globális tenger alatti kábel-infrastruktúra sebezhetőségeit, különös tekintettel az Oroszország és Kína által jelentett fenyegetésre.
Az FCC lépése egy hosszabb folyamat része. Az Egyesült Államok már évek óta aggodalmát fejezi ki Kína hálózati forgalom kezelésében játszott szerepe és a kémkedés lehetősége miatt. 2020 óta az amerikai szabályozó hatóságok közreműködtek négy olyan kábel törlésében, amelyek az Egyesült Államokat Hongkonggal kötötték össze.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images