Egyre többet és többet használunk a természeti erőforrásokból
Üzlet

Egyre többet és többet használunk a természeti erőforrásokból

Portfolio
30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra – ez csak a körforgásos gazdasággal érhető el – hangzott el a BCSDH és a Holland Királyság Nagykövetsége által szervezett találkozón, ahol az előadások és panelbeszélgetések középpontjában az innovatív szabályozási megoldások, az értéklánc-alapú együttműködések, valamint a természeti erőforrások felelős felhasználásának fontossága állt. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a fenntarthatóság felé vezető úton a gazdaság, a társadalom és a politika szoros együttműködése elengedhetetlen.    

A globális anyagfelhasználás több mint háromszorosára nőtt 1970 óta, miközben a Föld népessége csak megduplázódott. Az anyagok kitermelése és feldolgozása felelős az éghajlatra gyakorolt káros hatások 60%-áért, a biodiverzitás és a vízstressz több mint 90%-áért, amely a földhasználathoz kapcsolódik, valamint az egészségre káros szálló por szennyezés körülbelül 40%-áért.

A BCSDH és a Holland Királyság Nagykövetsége által szervezett Körforgásos Gazdaság Csúcstalálkozó megnyitóján többek között az elérendő célokról számolt be Désirée Bonis, a Holland Királyság nagykövete, elmondta, hogy paradigmaváltásra van szükség a nyersanyagok kezelésének módjában. Az általunk globálisan felhasznált nyersanyagok mennyisége az 1970-es évek óta több mint háromszorosára nőtt, és várhatóan 2060-ig megduplázódik.

Ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke kiemelte, hogy meg kell tanulnunk, hogy minden mindennel összefügg, így kell tekintenünk a pozitív, de a káros hatások következményeire is. "Sokat léptünk előre az elmúlt években, de még így is az út elején járunk. A körforgásos megoldásokat a vállalati életbe is át lehet ültetni, ezekkel nem oldható meg teljesen a klímasemlegességre való átállás, de fontos részét képezik. Az ember negatív hatása a természetre egyre nyilvánvalóbb, a klímavészhelyzet mellett ma már egyértelműen számolnunk kell a természeti rendszerek összeomlásának veszélyével is. Ebben a helyzetben a körforgásos gazdaságra való áttérés felgyorsítása közös érdekünk, hisz önmagában az ezzel járó fogyasztáscsökkenés számos klíma és ökológiai krízisre megoldást jelentene."

A körforgásos gazdaság hazai szabályozása

Dr. Nagy Márta, az Energiaügyi Minisztérium körforgásos gazdaságért felelős helyettes államtitkárának előadásában az uniós jogszabályi környezetről, a célokról, valamint a hazai szabályozási környezetről esett szó. Elmondta, hogy itthon több változás ment végbe az elmúlt időszakban, ennek egyike volt a hulladékgazdálkodásban bevezetett koncessziós rendszer, a kiterjesztett gyártói felelősségrendszer, és a visszaváltási rendszer.

Az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében aktuálissá vált a környezetvédelmi termékdíjjal érintett termékek körére vonatkozó jogszabály módosítása. Ami várható, hogy amennyiben elfogadják a jelenlegi tervezetet, akkor várhatóan 2025 januárjától a környezetvédelmi termékdíj alól kikerülnek azok a termékek, amelyek a kiterjesztett gyártói felelősségrendszer részeit is képezik. Maradna az egyéb kőolaj és műanyagtermék, és vegyipari termék, de kikerülhet az akkumulátor, a csomagolószer, az elektromos és elektronikus berendezések, a gumiabroncs, a reklámhordozó és az irodai papír.

A várható jogszabályi változásokat követően, Rebecca Nohl, Associate, Systemic Earth bemutatta a Global Resource Outlook 2024 (IRP) jelentéséből készült a WBCSD-vel közösen kiadott összefoglalóját, annak üzleti vonatkozásait, hatásait.

A jelentés szerint az utóbbi 5 évtizedben megháromszorozódott az erőforrások kitermelése, mely várhatóan 60 százalékkal fog emelkedni 2060-ig.

Az új tanulmány rámutat, hogy az erőforrások felhasználása számos üzleti kockázattal jár: a természeti erőforrásokért folytatott verseny fokozza az ellátási láncok volatilitását, amelyet tovább súlyosbít az éghajlatváltozás és a geopolitikai zavarok. Az anyagköltségek növekedése csökkenti a nyereséget, mivel a véges erőforrásokért folytatott verseny élesedik. 

A leggazdagabb országok a legnagyobb fogyasztók, hatszor többet fogyasztanak, mint a fejlődő országok. A klímaváltozásban, a biodiverzitásban ezek következményeként felgyorsulnak a kedvezőtlen változások. Nagyon nagy mértékben meghaladjuk a célszámokat, így nagyon nagy szükség van arra, hogy a nyersanyag-felhasználást leválasszuk a gazdasági folyamatokról. A 2024-es globális kitekintésről szóló riportnak fontos megközelítése, hogy az emberi szükségleteket kell középpontba helyezni a természeti erőforrások megfelelő mértékű felhasználása során.

A jelentés - a Global Resources Outlook 2024 - fontos üzenete, hogy a negatív tendenciák megfordíthatók, és a társadalom, a gazdaságunk átállítható a fenntarthatóság felé vezető pályára.

Global Circularity Protocol, a körforgásos gazdaság szabványrendszere

Filipe Camano Garcia, Director, World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) a globális körforgásos protokollról tartott előadást, a szabványrendszer célja, hogy a körforgásos gazdaság teljesítményének a mérését és összehasonlíthatóságát lehetővé tegye.

A jelenlegi probléma, hogy a különböző vállalati kezdeményezések széttöredezettek, és nincs egységes rendszer a teljesítmény mérésére. Ez megnehezíti a befektetők számára a vállalatok összehasonlítását és a beruházások ösztönzését.

A globális körforgásos protokoll két fő területre összpontosít: az elszámoltathatósági hiányosságok kezelésére, a teljesítménymérési és irányítási módszertan kidolgozására, valamint a jelentéstételre, összekapcsolva ezt a pénzügyi piacokkal. A kezdeményezés célja, hogy 2026-ra elkészüljön a protokoll első változata, melynek széles körű alkalmazása esetén akár 11 évvel felgyorsítható a körforgásos gazdaságra való átállás.

"A vállalkozások készen állnak, de szükség van a politikai döntéshozók, a tudományos közösség és a civil társadalom együttműködésére is" - hangsúlyozta Filipe Camano Garcia. A tervek szerint a protokoll 1.0-ás verzióját jövő év végén indítják el, ez lesz a kezdete egy hosszabb távú munkának a körforgásos gazdaság mérésének és ösztönzésének területén.

Finanszírozási trendek

A körforgásos gazdaság finanszírozásában tapasztalat trendekről tartott előadást, Joost van Dun, Circular economy lead, ING Sustainable Finance, ING Bank. Ennek egyik fontos eleme a szabályozás, a jelentéstétel, maga a kibocsátásnak a csökkentése, és a pénzáramok megfelelő irányba való mozdítása.

A körforgásos gazdaság finanszírozásnál értéklánc megközelítést alkalmazunk. A magas erőforrásigényű ágazatokban van igazán sok lehetőség a változtatásra. A körforgásos gazdaságra való áttérés a kibocsátás csökkentésének megvalósításában 20%-ot tehet ki. De ehhez megfelelő szabályozásra is szükség van. A másodlagos anyagok felhasználásának a növelésében, a negatív externáliák beárazásában is segíthet a szabályozás, ezzel segítve a körforgásos gazdaság versenyképességének növelését a lineárissal szemben.

A pénzáramlások átirányítása egy következő kritikus tényező a körforgásos gazdaság előremozdításában. Ehhez tudnunk kell, hogy mely megoldások jók, melyek járulnak hozzá a körforgásos gazdasághoz, és melyek támogatását szükséges elhagynunk. Végül a riportolás is egy fontos rész, hiszen a vállalatok ennek megfelelően számolnak be a fenntarthatósági fejlődésükről.

Együttműködések szerepe a körforgásos gazdaság megvalósításában

A találkozó panelbeszélgetése során, melyen Deák Brigitta, a Greenpro Zrt. cégvezetője, Joost van Dun, az ING Bank fenntartható finanszírozásért és körforgásos gazdaságért felelős vezetője és Farkas Csaba, a Master Good Kft. fenntarthatósági és innovációs igazgatója beszélgettek, szó volt arról, hogy a hitelnyújtásokban mennyire jellemző, hogy értéklánc-együttműködésekben gondolkoznak a vállalatok, az agráriumban, illetve élelmiszeriparban milyen körforgásos megoldások léteznek, hogyan lehet az élelmiszer-hulladékokat a körforgásban tartani.

Címlapkép forrása: Shutterstock

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
befektetés tőzsde chart getty stock