Egy svájci rakétavédelmi teszten véletlenül lelepleződött egy olyan információgyűjtő személy, aki az ADIT nevű titokzatos szervezethez tartozik – ezzel kezdődött a L’Express oknyomozása Franciaország legrejtettebb, de legbefolyásosabb hírszerzési tanácsadójáról. Az ADIT, amely technológiai információterjesztési ügynökségként indult, ma már a francia állam árnyékdiplomáciájának és vállalati hírszerzésének kulcsszereplője. Volt nagykövetek, hírszerzési vezetők és a CAC 40 óriáscégei egyaránt ügyfelei és partnerei. Digitális manipuláció, beépített tanácsadók és informális diplomáciai csatornák révén a cég évtizedek óta a háttérből formálja a francia kül- és gazdaságpolitikát. Miközben hivatalosan nem titkosszolgálat, sokan úgy tekintenek rá, mint egy rejtett külügyminisztériumra vagy civil DGSE-re, vagyis hírszerző ügynökségre.
Irán és az Egyesült Államok közötti nukleáris tárgyalások előrelépést mutatnak, a felek több alapelvben is közeledtek egymáshoz a római egyeztetéseken. A következő fordulóra április 26-án kerül sor Ománban, ahol a technikai részletek kerülnek napirendre – számolt be a Bloomberg.
Mérföldkövet jelenthet a fluktuációkutatásban a Corvinus Egyetem adjunktusának publikációja, amely szerint egy-egy gazdasági sokkhatás iparágakon átívelő bizonytalanságot és a tehetségek menekülését okozza a negatívumok által közvetlenül nem érintett vállalatoknál is. A kereskedelmi szankciók, járványok, de az ökológiai katasztrófák is oda vezetnek, hogy a vezetők egy része a jövője miatti bizonytalanságot és a karrierkockázatokat mérlegelve önként és előzetesen lemond a pozíciójáról, és távozik.
A Trump-adminisztráció kész elismerni Oroszország fennhatóságát a Krím-félsziget felett egy ukrajnai fegyverszüneti javaslat részeként - számolt be a CNN. Tegnap a Bloomberg is Washington nyitottságáról értesült a kérdésben.
Mark Carney kanadai miniszterelnök Kínát nevezte meg az ország legnagyobb biztonsági fenyegetésének - írja a Reuters.
Kína tüzérségi fegyvereket és lőport szállít Oroszországnak, valamint segít neki a fegyvergyártásban - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hírszerzéstől kapott információkra hivatkozva egy csütörtöki kijevi sajtótájékoztatóján.
Japán Oroszország távol-keleti határain tervez lőgyakorlatot tartani, Moszkva hivatalos tiltakozási jegyzéket nyújtott be a japán nagykövetségre és a külügyminisztérium elítélő közleményt adott ki.
Moszkvába ment tárgyalni Irán külügyminisztere, illetve egy levelet is átad Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, melyet Ali Hamenej iráni ajatollah személyesen írt az orosz vezetőnek – írta meg a Reuters.
Az orosz Mk.ru számolt be arról, hogy Moszkvában meghatározták azt, amiből nem hajlandóak semmiképpen sem engedni az orosz-ukrán háború lezárásához.
A The Telegraph információi szerint már szinte minden készen állt ahhoz, hogy nagyszabású háború törjön ki a Közel-Keleten, de az amerikai elnök megakadályozta a fegyveres konfliktust.
Már hallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében a Trump vámháborúja következtében felértékelődő euró tartalékdevizaként való térnyerését elemeztük Szabó Dániellel, a Portfolio EU-s ügyekkel foglalkozó szakértőjévek. A műsor második részében Friedrich Merz, leendő német kancellár első diplomáciai útjairól volt szó, és arról a tervéről, hogy Taurus rakétákkal támogatná meg az ukrán hadsereget. Vendégünk volt Kiss Csaba, a Portfolio Globál rovatának elemzője.
Katonai tanácsadók és kiképzők Ukrajnába küldéséről tárgyalnak az Európai Unió tagállamai – írta meg az Ukrainszka Pravda.
Brendan Carr, az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) elnöke szerint Európának világosan választania kell az amerikai technológiák – például Elon Musk Starlink-szolgáltatása – és a kínai technológiai alternatívák között. Carr szerint az európai országok túlzott óvatossága Muskkal szemben rövidlátó, mert a valódi fenyegetést a kínai technológia térnyerése jelenti. Eközben az Európai Unió éppen a Starlink helyett saját európai műholdas szolgáltatás fejlesztését támogatná, hogy függetlenedjen az Egyesült Államoktól. A kérdés még nagyobb feszültségeket okozhat az EU és az USA között, különösen, ha Washington további vámokkal próbálja ösztönözni az európai cégeket amerikai gyártásra.
Az Európai Unió új ajánlással próbálja összehangolni a kettős felhasználású termékek exportellenőrzését, hogy stratégiailag egységesebben reagáljon a globális kihívásokra. Az Európai Bizottság javaslata szerint a tagállamok előzetesen egyeztetnék nemzeti ellenőrzési jegyzékeiket, így elkerülve a szabályozás széttöredezését és erősítve az EU gazdasági biztonságát. Az ajánlás önkéntes alapon működik, de egyértelműbb keretet ad a tagállamok közötti információcserének és együttműködésnek. Ez már az Egyesült Államok elleni kereskedelmi háború legsúlyosabb csapásának előjátéka lehet.
Irán külügyminisztere, Abbas Araqchi kijelentette, hogy országa urándúsítási joga nem képezheti alku tárgyát, miközben a hétvégén Ománban második körös tárgyalásokra készülnek az Egyesült Államokkal Teherán vitatott nukleáris programjáról - írja a Reuters. Donald Trump elnök katonai lépésekkel fenyeget, ha nem születik megállapodás.
Az Egyesült Államok nagyon jelentősen, 200 milliárd dollárral csökkentette azt az összeget, amelyet Ukrajnától követel a háborús támogatásért cserébe – tudta meg a Bloomberg a Fehér Házhoz közelálló forrásokból.
Rosszkor jött a kereslet növekedése.
Szándékosságot vél felfedezni a kormány döntéseiben.
Fontos előírások lazulhatnak.
Átmenetileg Peter Brabeck-Letmathe alelnököt nevezték ki.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.