Az Országgyűlés hamarosan elfogadja azt a tervezetet, amelynek köszönhetően a népegészségügyi termékadóra (NETA) köteles cégek által felajánlott adókeretből az államtitkárság az eddigieknél jóval magasabb, 10%-os arányt (körülbelül 6 milliárd forintot) költhet el aktív életmóddal kapcsolatos fejlesztésekre - jelentette be Révész Máriusz, aktív Magyarországért felelős államtitkár a társaság mezőkövesdi konferenciáján a szervezet közleménye szerint.
Az aktív életmód elősegítését szem előtt tartva változik a munkáltatók által adható SZÉP-kártya program is.
Az éves felajánlható összeg 450 ezer forintról 570 ezerre nő
- olvasható a szerdán kiadott közleményben.
A kártyán új, kifejezetten aktív életmóddal kapcsolatos szolgáltatásokra felhasználható zseb is nyílik, amelyre havi legfeljebb tízezer forintot adhat a munkáltató. A módosításokat hamarosan elfogadja az Országgyűlés. "Az új intézkedések is azt a célt szolgálják, hogy Magyarország az évtized végére a legélhetőbb európai országok közé tartozzon" - hangzik a társaság szándéka a szervezet közleménye szerint.
A turizmus.com beszámolójában kitért arra, hogy mintegy 430 meghívott részvételével rendezi meg az Aktív Magyarország Konferenciát az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság és az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ november 20-21-én Mezőkövesden.
A portál szerint fontos változás, hogy 2025-től adómentes a céges konditerem használata, szeretnék a cégeket is ösztönözni arra, hogy tegyenek többet dolgozóik egészségéért. Emellett több mint 15 jogszabályt terveznek módosítani, ami egyszerűbbé teszi a mozgásszervezést. Távoli terv a „Ne csak fogyassz, fogyassz” terv megvalósítása, keretében a jogszabályban határoznék meg a bevásárlóközpontokban a sportolásra lehetőséget kínáló alapterület nagyságát.
Plusz támogatás sportinfrastruktúrára
Révész Máriusz azt is bejelentette, hogy az Aktív Magyarok Programban sportinfrastruktúrára hárommilliárd forintot költ a kormány. Ennek keretében települések és szervezetek újra pályázhatnak a futókörök, bringaparkok és görparkok építési támogatására. A korábbi 50%-os állami támogatás részarányát általánosan 60%-ra, míg hátrányos helyzetű települések esetében akár 80%-ra növelik.
Az Aktív Magyarok Programban ismét lehet pályázni jégpályák és sípályák építési támogatására is, az itt elérhető összeg 25 millió forintra nő. A támogatási program új területeket is érint, a tervek között szerepel az öttusa új sportágának, az OCR lehetőségeinek bővítése, egy budapesti fedett skate- és bringapark építése, valamint pingpongtermek kialakításának támogatása. Megduplázzák a fogyatékkal élők sporteszközeinek támogatását is: a jövőben 400 millió forintot osztanak szét a területen. 2025-ben iskolai mászófal-építési pályázat is indul, melynek részleteit hamarosan ismerteti az államtitkárság.
Háttéradatok
A napokban jelent meg az OECD átfogó anyaga, ami a tagállamok legfontosabb egészségügyi statisztikáit, életmód-adatait hasonlítja össze. A Health at a Glance címet viselő, minden évben megjelenő jelentés ismét megerősítette, hogy a magyarok jelentős mértékben kitettek az egészségükre veszélyes rizikófaktoroknak (dohányzás, elhízás, mozgásszegény életmód).
Az elhízottak aránya tekintetében is rosszul szerepelt Magyarország a legutolsó adatok szerint.
A fizikai aktivitás, mozgás tekintetében sem élenjáróak a magyarok az OECD kimutatása szerint.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images