A tegnapi tárgyalási forduló után már csak egy hajszál választotta el a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumát attól, hogy nyélbe üssék a 3 éves bérmegállapodást. Akkor úgy távoztak az ülésről a felek, hogy a minimálbér jövőre 9 vagy 10%-kal nő, a következő két évben pedig ennél is nagyobb mértékű lesz a növekedés.
Ma kiderült, hogy 2025-re vonatkozóan a minimálbér 9%-os emelésében tudtak megegyezni a VKF tagjai. A következő két évben pedig ennél is nagyobb emelés jön.
A Portfolio értesülése szerint 2026-ban 13 százalékos növekedés várható. Ezt követően, 2027-ben pedig 14 százalékkal fog nőni a legkisebb bér. Ezzel teljesülhet az a feltétel, hogy 2027-re a minimálbér eléri a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Ha viszont a vártnál, illetve tervezettnél alacsonyabb a gazdasági növekedés, vagy másképp alakul az infláció, újra tárgyalóasztalhoz ülnek a felek.
A Portfolio információi szerint a nagyobb béremelésért cserébe a munkáltatók segítséget kapnak. Bár minden részlet még nem ismert, de úgy tudjuk, hogy mindig a megelőző évi minimálbér után kell fizetniük a cégeknek a szociális hozzájárulási adót, nem pedig az arra az évre érvényes mérték alapján.
További adócsökkentés egyelőre nincs kilátásban, egészen pontosan Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábbi bejelentése után, ha 2025-ben teljesül a 3 százalékos gazdasági növekedés, akkor térhetnek rá vissza a munkáltatók és a munkavállalók érdekegyeztető tanácskozásán. Tehát adó- vagy járulékcsökkentés legjobb esetben is 2026-ban lehetséges.
Egyelőre még számos részlet nem ismert a megállapodás kapcsán, de azt kijelenthetjük, hogy a következő években a kötelező legkisebb bér igencsak erőteljes növekedése várható. Érdemes látni azonban azt is, hogy az elmúlt években egyre effektívebbé váló garantált bérminimum lassabban nő 2025-ben, mint a minimálbér. A vállalati szektor számára kulcsfontosságú volt, hogy az idei nagy béremelés után jövőre visszafogott mértékben növekedjenek a költségek. Úgy tűnik, hogy adó- és járulékcsökkentés egyelőre nincs a csomagban, de már az is segítség lehet a cégeknek, ha a szociális hozzájárulási adót az előző évre vonatkozó minimálbér urán kellene megfizetni. Ezzel elmondható, hogy minden bizonnyal mind a munkaadói, mind a munkavállalói, mint a kormányzat tesz engedményeket a béralku létejöttéhez. A munkavállalói oldal ugyanis bőven 10% feletti mértékben szerette volna emelni a minimálbért 2025-ben, a vállalatok részéről 6-8%-os tervekről lehetett hallani, miközben a kormányzat a költségvetés kifeszített helyzete miatt nem tudta adócsökkentésekkel a támogatni a nagyobb béremelést. Ehhez képest úgy tűnik, hogy egészséges kompromisszum jött létre 2025-re vonatkozóan. A kérdőjelek inkább a 2026-27-es éveket érintik, ugyanis a 13-14%-os béremelés inflációs és foglalkoztatási hatással is járhat. De ne szakadjunk ennyire előre: a részletek pénteki ismertetése után jövünk a részletes értékeléssel!
A minimálbér jelentős emelésének további érdekessége, hogy hosszú távon alapvetően csökkenő trendet látunk a minimálbéresek arányában, miután a dolgozók általános képzettségi szintje javul, illetve a gazdaság is fehéredik.
A következő években azonban vélhetően megfordul a trend, így egyre többen lesznek a minimálbéresek és a bérminimumosok.
Ez alapvetően azzal függ össze, hogy a kormányzat szeretné elérni (és a létrejövő megállapodás is ezt tartalmazza), ha 2027-re a minimálbér a rendszeres átlagbér felére emelkedne a tavalyi 44%-ról. Ehhez a következő években a minimálbérnek gyorsabban kellene növekednie, mint az átlagbérnek. Ennek hatására pedig a Portfolio birtokába került kormányzati számítások szerint többen lesznek azok, akik a legkisebb bért viszik haza.
- A Portfolio birtokába került elemzés szerint a mostani 214 ezerről 2027-re 341 500 lesz azoknak a száma, akik minimálbért visznek haza.
- A 325 ezer fős garantált bérminimumos létszám pedig 600 ezer fölé emelkedik.
- Mindeközben a két bérkategória között lévő 199 ezres létszám 187 ezerre csökken.
Frissítés: a kormányzat megerősítette a Portfolio értesülését a 2025-2027-es minimálbérről.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images