A kiberbűnöző ott támad, ahol a leggyengébb a védelem, ugyanakkor értékes adatokat lehet megszerezni – ezért került legújabban az oktatás a támadások célkeresztjébe. A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése szerint világszerte átlagosan, hetente több mint 2500 alkalommal kísérlik meg csalók feltörni az egyetemek védelmi rendszereit, vírusokkal, adathalász támadásokkal, illetve a hálózatokhoz kapcsolódó mobil eszközök sérülékenységeit kihasználva. 2024 második negyedévében az oktatás lett a második leggyakrabban támadott szektor a világon. A támadók egyre gyakrabban élnek a mesterséges intelligencia kínálta lehetőségekkel, amire az oktatási intézmények nincsenek kellően felkészülve – a hazai egyetemek sem.
Gyakorlatilag minden profitorientált cég szektortól függetlenül lépéskényszerbe került: aki nem digitalizál, aki nem ül fel az AI-vonatra, az csúnyán le fog maradni a hatékonysági és innovációs versenyben. Hogyan ne maradjunk le és hogyan járjunk a versenytársak előtt? Erről lesz szó egy teljes napon át november 14-én a Portfolio Digital Transformation konferenciáján. Nagyvállalati topmenedzserek, tanácsadók, a hazai digitális piac legfontosabb vezetői, szakmai szervezetei, IT-beszállítói és szakértői mondják el, hogyan érdemes a digitális transzformációt új szintre emelni. Itt lehet regisztrálni az eseményre!
A magyar kis- és középvállalkozások digitális transzformációja vegyes képet mutat jelenleg. Bár a nagyvállalatok jelentős lépéseket tettek, a kisebb cégek helyzete nehezebb, és ennek nem kizárólag a forráshiány az oka – mondta a Portfolio-nak Bakos Róbert, a Delta Systems frissen kinevezett vezérigazgatója. A 25 éve a távközlésben és informatikában dolgozó szakember ezt megelőzően 4 évet a cég műszaki vezérigazgató-helyetteseként tevékenykedett. Véleménye szerint a cégcsoport jövőjének záloga az, hogy folytassa a digitalizációra való hajlandóság tudatosítását, termék- és szolgáltatásfejlesztési stratégiájának megvalósítását, ezzel egy komplex digitalizációs megoldás szállítóként legyen jelen a magyar és környező országok piacán.
A 2024/2025-ös tanévben 11. alkalommal vehetnek részt a PÉNZ7 pénzügyi és vállalkozói témahéten az iskolák. A témahetet állami, piaci és civil szervezetek is támogatják. A múlt tanévben közel 1 290 iskola 203 ezer diákja kapcsolódott be a programba. A mai nappal megkezdődött az iskolák regisztrációja is - hívta fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Kiberbűnözők által okozott gazdasági kár 2024-ben világszerte meghaladhatja a 9500 milliárd dollárt, ami több, mint a német és a francia GDP együttvéve. Az áldozatok között ugyanúgy ott vannak nagy világcégek, mint hétköznapi emberek. De mekkora veszélyben vagyunk Magyarországon? Miért ilyen hihetetlenül sikeresek a bűnözők, és hol vannak mindeközben a rendőrök? Ezekről a témákról is szól a Préda, a Portfolio új kiberbűnügyi podcast-sorozata, melyben hét részen keresztül áldozatok, bűnüldözők, a terület vezető hazai szakértői és más érintettek segítségével mutatunk be történeteket kibertérben elkövetett bűncselekményekről.
Az amerikai kiberbiztonsági szakértők és a hatóságok szerint a külföldi hatalmak, különösen Oroszország, minden eddiginél agresszívabban próbálják megzavarni a 2024-es választásokat. Az amerikai választási folyamatot célzó külföldi befolyásoló műveletek egyre kifinomultabbak és nagyobb hatósugárral rendelkeznek, mint valaha.
Az Egyesült Államokban több államban is bombafenyegetések érkeztek a szavazóhelyiségek ellen, amelyek feltehetően orosz e-mail címekről származnak. Az FBI vizsgálatot indított az ügyben, de egyelőre egyik fenyegetést sem minősítették hitelesnek - közölte a CNN.
Immáron kilencedik alkalommal rendezzük meg a bankszektor, az IT-szektor és a fintech cégek egyik legfontosabb szellemi műhelyéül szolgáló Banking Technology konferenciánkat, ahol a bankok digitális transzformációjáról, a szektor legfontosabb IT-üzleti és technológiai fejlesztési irányairól van szó. A rendezvényen az AI-boomról, a csalásokról, a banki háttérrendszerek fejlődéséről, a digitális transzformációról, a fizetési piac trendjeiről zajlik a szakmai vita. A nap folyamán ebben a cikkünkben számolunk be a legfontosabb tanulságokról és a legizgalmasabb előadásokról, beszélgetésekről. A bankszektor top vezetői, fintech-guruk, tanácsadók, a szabályozók és az IT-cégek szakértőinek krémje immáron kilencedik éve gyűlik össze konferenciánkon, hogy megosszák egymással gondolataikat a bankszektort érintő legfontosabb üzleti és informatikai kérdésekben.
A Google Maps nyilvánosan elérhető térképein Ukrajna legfontosabb védelmi berendezései is láthatóak, emiatt pedig Kijev arra kérte az amerikai techóriást, hogy szedje le azokat – írja az Ukrajinszka Pravda.
2025. július 1-jén élesedik Magyarországon a Központi Visszaélésszűrő Rendszer, amely mérföldkő lehet a csalások és kiberbűnözők elleni védekezésben – hangsúlyozta előadásában Selmeczi-Kivács Zsolt, a GIRO vezérigazgatója. A Portfolio Banking Technology 2024 mai rendezvényén elhangzott, hogy a kiberbiztonsági incidensek 88%-át emberi mulasztás okozza, és az is kiderült, hogy az Apple operációs rendszerei a legvédettebbek a különféle kiberbiztonsági kockázatokkal szemben.
A magyar tudomány évévé nyilváníthatja 2025-öt és 2026-ot kedden az Országgyűlés, amely dönthet a tavalyi zárszámadásról is. A parlament elkezdi a jövő évi adótörvények vitáját is.
Kedden amerikai választópolgárok tízmilliói szavazhatnak majd arról, hogy Kamala Harris vagy Donald Trump vezesse a jövőben a szuperhatalmat. Az amerikai hírszerzés jelentése szerint a kulcsterületeken terjesztenek kétes híreket az oroszok – közölte a Defense One.
Az Egyesült Államok kiberbiztonsági vezetője szerint a példátlan mértékű dezinformációs kampányok ellenére sincs közvetlen befolyás az amerikai választások kimenetelére, azokat biztonságosan és demokratikus módon le lehet holnap bonyolítani. A szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy a külföldi beavatkozási kísérletek folytatódhatnak a következő hónapokban is.
A deepfake ma már a második leggyakoribb támadási technika a kiberbűnözésben, hatalmas károkat képes okozni a rendkívül kifinomult támadási forma. Rendszeresen használják pénzügyi csalásokhoz, HR felvételi folyamatok meghekkelésére, vagy akár politikai célokra. Milyen startégiák léteznek a szofisztikált támadások kivédésére? Mutatjuk.
Az elmúlt években a kiberbűnözés Magyarországon is elképesztő méreteket öltött. A csalók egyre kifinomultabb módszerekkel próbálnak pénzt és adatokat kicsalni az emberekből, legyen szó zsarolóvírusos támadásokról, unokázós csalásokról vagy épp telefonos átverésekről. A probléma nem tűnik el magától, ráadásul a jövőben még nagyobb károkra számíthatunk. „Az előrejelzések szerint 2025-re a kiberbűnözés globális szinten 6000-10 000 milliárd dollárnyi kárt okozhat, ami a világpolitikai helyzet alakulásával tovább súlyosbodhat” – emelte ki Balogh Turul, az ITBN Conf-Expo kiberbiztonsági szakértője, aki Banking Technology 2024 konferenciánkon a banki csalásokról szóló kerekasztal-beszélgetést vezeti.
Az UNC5820 fenyegető csoport már június 27. óta kihasználja ezt a sebezhetőséget a Fortinet-ben, amelyről most részletes jelentést is kiadtak. Több mint 50 szerveren futottak a káros kódok.
Jelentős kedvezmények jönnek.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Három év alatt háromszor csökkentették a bíborosok fizetését.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Megvan a megállapodás.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?