Megjelentek a biztosítói extraprofitadó részletei: sok állampapírt kell venniük, hogy jól járjanak
Üzlet

Megjelentek a biztosítói extraprofitadó részletei: sok állampapírt kell venniük, hogy jól járjanak

A szektor egésze szempontjából kedvezően változik 2025-ben a biztosítók extraprofitadójának (hivatalos nevén pótadójának) a szabályozása: bár a kulcsok módosításával egyes biztosítók jól, mások rosszabbul járhatnak, ha képes lesz a szektor 150-200 milliárd forinttal növelni állampapír-állományát, akkor ennek 30%-ával, vagyis mintegy 50-60 milliárd forinttal csökkentheti extraprofitadóját. A továbbra is élő másik különadóval, a biztosítási adóval együtt 213 milliárd forintot remél a kormány jövőre a szektortól.

Változnak a biztosítói adókulcsok, ezzel nem mindenki jár jól

A 2024-es pótadó így nézett ki az aktuális évi díjbevétel alapján a biztosítók számára:

  • nem-életbiztosítások esetén a biztosítási díjbevétel 2 milliárd forintjáig 2%, 2-46 milliárd forint közötti részére 4%, 36 milliárd forint feletti részére 12% az adó kulcsa,
  • életbiztosítások esetén a biztosítási díjbevétel 2 milliárd forintjáig 1%, 2-36 milliárd forint közötti részére 1,5%, 36 milliárd forint feletti részére 5% az adó kulcsa.

2025-ben ez úgy változik, hogy az aktuális évi díjbevétel alapján:

  • nem-életbiztosítások esetén a biztosítási díjbevétel 48 milliárd forintjáig 3%, afelett 14% lesz az adó kulcsa,
  • életbiztosítások esetén a biztosítási díjbevétel 48 milliárd forintjáig 2%, afelett 6% az adó kulcsa. Magyarán:

2 milliárd forint alatti és 48 milliárd forint feletti adóalap esetén egységesen 1 százalékponttal nő, 2-48 milliárdos adóalap között a nem-életbiztosításoknál csökken, az életbiztosításoknál viszont nő az adóterhelés.

Az alábbi ábráról leolvasható, hogy a 2023-as adatokból kiindulva mely biztosítók élet-, illetve nem-életbiztosítási üzletágai járhatnak jól vagy rosszul a kulcsok változásával. A pótadó szempontjából hangsúlyosabb nem-életbiztosítások esetében a Posta Biztosító, a Signal Iduna, a CIG Pannónia, a Gránit (korábban Wáberer) és a KÖBE férhet bele leginkább a relatíve kedvezményezett biztosítók körébe.

A jogszabálymódosítás tartalmazza, hogy 2025. december 10-ig a 2025. január 1-jétől 2025. november 30-ig elszámolt biztosítási díj alapulvételével pótadóelőleget kell megállapítaniuk és megfizetniük, illetve NAV-nyomtatványon bevallaniuk a biztosítóknak. Magát a pótadót két egyenlő részletben 2026. január 31-ig és 2026. július 31-ig kell megállapítani, megfizetni és – az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon bevallani.

Viszont akár le is feleződhet a pótadó

A jogszabályváltozás nagy újdonsága, hogy a bankokhoz hasonlóan nagyjából felére csökkenthetik pótadó-terhelésüket a biztosítók, amennyiben ehhez elegendő állampapírt vásárolnak.

Amennyiben a biztosító a tulajdonában lévő, 2030. január 1-jét követően lejáró állampapíroknak a 2024. augusztus 1-je és 2024. október 31-e közötti napi átlagos állományához viszonyítva a  2025. január 1-je és 2025. november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos állománya névértéken számolva növekszik, akkor csökkentheti  fizetési kötelezettségét.

A csökkentés összege az állománynövekedés 30 százaléka, de legfeljebb a nem-életbiztosítások után fizetendő adó 40 százaléka, illetve az életbiztosítások után fizetendő adó teljes összege lehet.

Ez utóbbiak súlyozott átlaga nagyjából 50% (hiszen a nem-életbiztosítási pótadó sokkal hangsúlyosabb), magyarán a biztosítók akár le is felezhetik az extraprofitadójukat. A változtatások nélkül feltehetően 100-120 milliárd forint közötti 2025-ös extraprofitadó így a változásokkal 50-60 milliárdra csökken.

Eközben a biztosítók "hagyományos" biztosítási adót is fizethetnek bizonyos vagyon- és felelősségbiztosítási díjbevételeik után, ezzel együtt a Pénzügyminisztérium anyaga szerint 213 milliárd forint lehet jövőre a biztosítók teljes különadó-terhelése.

Úgy tudjuk, az extraprofitadó felezésével kapcsolatos végső verzió viszonylag közel áll a Magyar Biztosítók Szövetségénél (MABISZ) kialakult egységes biztosítói állásponthoz. Amennyiben sikerül a biztosítóknak pótlólagosan 150-200 milliárd forintnyi állampapírt vásárolniuk (és ennek nem lesz kiszorító hatása más kötvényekre), akkor állampapírjaik állománya a 2024. június végi, az MNB adatai alapján kalkulált 1440 milliárd forintról 10-14%-kal emelkedhet. Eközben a nyugdíjpénztáraknál negatív hatása lehet a lakáscélú felhasználhatóság lehetővé tételének 2025-ben, ezen intézkedés negatív állampapír-piaci hatását kiolthatja a biztosítók többlet állampapír-vásárlása.


Emellett kedvező hír a biztosítóknak, hogy az MNB etikus 2.0 életbiztosítási koncepciójának teljes körű elindítása is 2026. január 1-jére tolódhat (bizonyos elemek, például a kötelező welcome call 2025. január 1-jei, illetve más elemek július 1-jei bevezetése mellett). A biztosítók ugyanis azt kérték a jegybanktól, várják meg az új életbiztosítási szabályozással a pótadó teljes kivezetését. Hogy ez 2026-ban megtörténik, arra viszont még nem mernénk mérget venni.

Kiszámoló

Új Raiffeisen számlacsomag

Tegnap óta megszűntek a régi lakossági számlacsomagok a Raiffeisennél (kivéve a 26 év alattiak Yello számlacsomagja és az alapcsomag, illetve a két, már régebben rosszabbá tett prémium csoma

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
befektetés tőzsde chart getty stock