Kitartott a jó hangulat
Jó hangulatban telt a kereskedés az amerikai részvénypiacokon, a Dow Jones végül 1,2, az S&P 500 0,8 százalék pluszban zárt.
Kvantumugrás
Folytatódnak a vad mozgások a kvantumszámítástechnikához köthető cégek részvényeinél, ma éppen felfelé. A Rigetti Computing árfolyama 37 százalékot ralizott, a Quantum Computing 16, az IoniQ 13 százalék pluszban áll. A befektetők többek között annak örülnek, hogy a tech fejlesztésekkel kapcsolatos szabályozói környezet lazul az Egyesült Államokban Trump várható intézkedéseivel.
Esik az EV-gyártók részvényárfolyama
Esik az elektromosautó gyártók árfolyama, miután a befektetők arra készülnek, hogy Donald Trump visszavágja az elektromos autókra vonatkozó kedvezményeket. A Tesla közel 2százalék mínuszban áll, a Lucid több mint 6 százalékot esett, a Nio 4 százalékot veszített az értékéből, a Nikola pedig 9 százalékot zuhant.
Ugrik az Oracle
Az Oracle árfolyama több mint 7%-ot emelkedett, miután egy lapértesülés szerint a vállalat része lesz a Donald Trump terveiben szereplő 500 milliárd dolláros, mesterséges intelligencia infrastruktúrába történő beruházásnak.
A CBS News keddi jelentése szerint Trump egy új magánszektorbeli beruházást fog bejelenteni a mesterséges intelligencia infrastruktúrájának kiépítésére az Egyesült Államokban, amelyben az Oracle, a ChatGPT-t létrehozó OpenAI és a japán SoftBank is részt vesz.
Közel az új csúcs a bitcoinnál
Már 5 százalék pluszban áll a bitcoin, a befektetők azt árazzák, hogy Donald Trump hamarosan a kriptoiparág egészét érintő fontos bejelentéseket tesz. Egyre közelebb áll a bitcoin árfolyama a történelmi csúcshoz.
Esik az Apple
Több mint 4 százalékos mai esésével tavaly szeptember közepe óta nem látott szintre esett az Apple árfolyama. A mostani esésben szerepet játszik,. hogy a legfrissebb statisztikák szerint az amerikai cég piaci részesedést veszít a kínai piacon, főként a kínai cégekkel szemben.
Erős előzetes számok az Adidastól
Az Adidas kedden a vártnál jobb előzetes negyedik negyedéves eredményekről számolt be.
A bevétel 19%-kal nőtt az előző évhez képest árfolyamsemlegesen, míg a bruttó árrés 5,2 százalékponttal 49,8%-ra emelkedett.
Az Adidas 5,96 milliárd eurós árbevételt ért el, szemben az egy évvel korábbi 4,81 milliárddal.
2024 egészében a bevétel 12%-kal nőtt árfolyam-semlegesen, elérve a 23,7 milliárd eurót, a nyereségesség javult, a bruttó árrés 3,3 százalékponttal 50,8%-ra emelkedett.
Jó a hangulat az amerikai részvénypiacokon
A hétfői szünnapot követően kedden emelkedéssel nyitottak a vezető amerikai részvényindexek. A Dow Jones 0,9, az S&P 500 0,6 százalék pluszban áll. Az elemelkedésben az élen ma a nagy iparvállalatok, termelőcégek állnak, a Boeing és a Caterpillar árfolyama is több mint 3 százalékot emelkedett.
Kilógott a sorból a BUX
Miközben az európai részvénypiacokon mérsékelt emelkedés zajlott kedden, a magyar tőzsde lefordult, a BUX index 1 százalékos eséssel fejezte be a kereskedést. Mind a négy hazai blue chip árfolyama esett, az OTP 0,8, a Mol 1, a Richter 1,9, a Telekom pedig 1,3 százalékot esett.
Emelkedéssel nyitnak az amerikai tőzsdék
Mindhárom vezető amerikai részvényidex emelkedéssel nyitja a Trump beiktatását követő kereskedési napot: a Dow és a Nasdaq fél százalékkal, a Dow pedig 0,6 százalékkal került feljebb.
Odacsapott a szélenergiának Trump - Reagálnak az árfolyamok
Nagy esésben vannak a mai kereskedésben az európai szélerőművek részvényei, miután Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépésének első napján leállította az új amerikai tengeri szélenergia-projektek támogatását. Az egyik legnagyobb veszteséget az Orsted szenvedte el, amely a jelentős amerikai kitettsége miatt esett különösen nagyot, írja a Reuters.
Itt a történelmi fordulat - Ezek a részvények lesznek a következő napok nyertesei a profik szerint
Tegnap beiktatták hivatalába Donald Trump elnököt. Nem túlzás azt állítani, hogy sok tekintetben új időszámítás kezdődik most a világ legfontosabb gazdaságában, legyen szó akár a geopolitikáról, vagy akár a tőkepiacokról: egészen biztos, hogy míg Trump beiktatásának napját egyes országok és szektorok vezetői pirosbetűs ünnepként vésik fel a naptárakba, addig más nemzetek és iparágak szereplői szívhatják a fogukat. Elemzésünkben a tőkepiaci nyertesekkel foglalkozunk: megnézzük, hogy hogyan érdemes most megjátszani a tőzsdéken Donald Trump első elnöki napjait.
1,1 százalékos mínuszban a BUX
Az elmúlt bő fél órában erősödött az eladói nyomás a magyar tőzsdén, a BUX index már 1,1 százalékos mínuszban van, a hazai blue chipek közül a maga 1,4 százalékos esésével az OTP teljesít a legrosszabban. A hirtelen hangulatromlás egyik kiváltó oka lehet az értesülés, miszerint Trump felfüggeszthette Ukrajna támogatását.
Elstartolt Elon Musk hivatalának honlapja, ki is lőtt a dogecoin
Elindult Elon Musk Kormányzati Hatékonysági Minisztériumának (Department of Government Efficiency, röviden DOGE) hivatalos honlapja, ezzel együtt pedig a dogecoin árfolyama is kilőtt, mivel a weboldal logója a coin híres kutyáját ábrázolja.
Úgy néz ki, felfüggesztette Donald Trump Ukrajna támogatását
Felfüggesztette Donald Trump az Egyesült Államok összes külföldi segélyezési programját (foreign aid). A döntés egyelőre átmeneti, 90 napra szól, amíg az elnök felülvizsgálja azt, hogy mennyire felelnek meg a Biden-kormány által futtatott programok az új vezetés politikai céljainak.
Egyre lejjebb a magyar tőzsde
A délutánba fordulva egyre rosszabb a hangulat a magyar tőzsdén, a BUX már 0,6 százalékos mínuszban van. A hazai blue chipek közül az OTP árfolyama 0,8 százalékkal került lejjebb, miközben a Mol 0,7 százalékos, a Richter 0,6 százalékos, a Magyar Telekom pedig 0,1 százalékos mínuszban van.
Letaszították a trónról az Apple-t, esik az árfolyam
Az Apple értékesítése jelentősen visszaesett a kínai okostelefon-piacon 2024 utolsó negyedévében, miközben az amerikai cég helyi versenytársai megerősödtek. A Counterpoint Research adatai szerint a technológiai óriás elvesztette vezető pozícióját, és a harmadik helyre szorult vissza a Huawei és a Xiaomi mögött - közölte a The Wall Street Journal. A friss adatokra a befektetők is reagálnak, eséssel nyithatja a napot az Apple részvénye.
Figyelmeztet Kína: a kereskedelmi háborúnak nincsenek nyertesei
A kínai miniszterelnök-helyettes a davosi Világgazdasági Fórumon figyelmeztetett a kereskedelmi háborúk veszélyeire, miközben az Egyesült Államok új vámok bevezetését fontolgatja - tudósított a Cnbc.
Hevesen rángatják a forintot, nagy piaci káoszt hozott Trump
Miután hétfőn Donald Trump hétfőn letette hivatalis esküjét, a piacok egyből az amerikai elnök intézkedéseit kezdték árazni. Ez a dollár gyors gyengülését hozta magával, ami miatt a forinttal szemben 400 alá szúrt le az árfolyam, de kedden több fontos makroadat is érkezik, valamint az államfő újabb lépései – például az EU-nak címzett vámfenyegetése – hatalmas és hirtelen mozgásokat hozhatnak.
Meglepő felmérés érkezett: ide áramolhat a pénz Trump beiktatását követően
A befektetők óvatos optimizmussal tekintenek Donald Trump kereskedelempolitikájára, és ennek megfelelően kezdik átcsoportosítani portfólióikat az európai részvények felé - derül ki a Bank of America legfrissebb felméréséből. Az alapkezelők körében végzett kutatás szerint a piacok már kevésbé tartanak a korábban beharangozott szigorú vámpolitikától, és ez tükröződik a befektetési stratégiákban is - írta meg a Bloomberg.
Kongatja a vészharangot a Volkswagen Donald Trump vámtervei miatt
A Volkswagen aggodalmát fejezte ki Donald Trump amerikai elnök által kilátásba helyezett, a Mexikóból érkező importra vonatkozó vámok miatt. A német autipari óriás szerint ezek a lépések káros gazdasági hatásokkal járnak, különösen mivel a vállalat egyik legnagyobb gyára Mexikóban található.
Akcióba lendült Elon Musk DOGE testülete: el is töröltek egy teljes hivatalt
Eltörölte az Elon Musk által vezetett kormányzati hatékonyságért felelős tanácsadó testületet (DOGE) az amerikai állami személyzeti hivatal diverzitásért felelős testületét - jött a bejelentés X-en.
Nincs megállás, folytatódik az őrült emelkedés ennél a magyar részvénynél
Bár a vezető európai indexekhez hasonlóan a BUX mozgása is mérsékelt kedden, a magyar tőzsdén most sincs hiány izgalmas eseményekből. Az egyik hazai részvény, amelyet az elmúlt hetekben már kiemeltünk nagy növekedési potenciálja miatt, újabb lendületet vett. Egy ekkora emelkedést látva természetesen több kérdés is felmerül a befektetőkben. Az egyik ilyen, hogy meddig tarthat még a rali? A másik pedig, hogy érdemes lehet-e még beszállni? Ezekre a kérdésekre kerestünk választ.
Egyre nagyobb rali a 4iG-nél
A késődélelőtti órákban egyre nagyobb rali van kibontakozóban a 4iG részvényénél, már 6,8 százalékos pluszban jár az árfolyam.
Így reagálnak az európai cégvezérek Trump beiktatására
Az európai üzleti vezetők vegyes reakciókkal fogadták Donald Trump elnöki beiktatását és első intézkedéseit: míg egyesek optimistán tekintenek az új kormányzatra, mások óvatosabb álláspontot képviselnek. A vélemények a davosi Világgazdasági Fórumon hangzottak el, ahol a CNBC több vezérigazgatót is megszólaltatott a témában.
Equilor: 420 forint lehet egy euró 2025 végére, ezekbe a papírokba érdemes fektetni
2025-ben is bizonytalan lehet a gazdasági környezet a világban, amit rövid távon leginkább Donald Trump vámpolitikája okoz. Magyarországon az év második felében indulhat be a növekedés, amit a három nagy gyár (BYD, BMW, CATL) hamarosan induló termelése és a belső fogyasztás élénkülése táplálhat elsősorban – hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. mai sajtóeseményén. A szakértők szerint az elmúlt hónapokban tapasztalt forintgyengülés többletinflációt okoz, ami így valamivel a tavalyi felett, 4 százalékon alakulhat, miközben a forint árfolyama a mostanihoz képest még gyengülhet, és az év végén 420 forint körül alakulhat az euró árfolyama.
Nagy emelkedésben a 4iG részvénye
Kifejezetten magas forgalom mellett emelkedik ma a 4iG árfolyama, eddig 3,6 százalékos pluszban áll a részvény.
Megfenyegette az EU-t Trump, máris reagálnak a befektetők
Tegnap délután felpattanást láthattunk az európai piacokon az autógyártóknál, miután egy kiszivárgott tervezet arról árulkodott, hogy Európa kimaradhat Trump vámháborújából. A befektetők azonban nem lehetnek nyugodtak, mivel beiktatását követően Trump máris erős üzenetet küldött: vagy teljesítik követeléseit, vagy vámokat ró a kontinensre is. Ennek hatására a tegnap látott pluszok gyorsan elolvadtak az autógyártók részvényeinél.
Esés Európában
A nyitást követően kisebb esést láthatunk a vezető európai börzéken. A német DAX 0,2, a francia CAC pedig 0,1 százalékos mínuszban van. Az angol FTSE eközben stagnál.
Csalódtak a befektetők, megütötték a kriptókat
Tegnap reggel új történelmi csúcsra húzták a bitcoint, és egy széleskörű ralit láthattunk az egész kriptopiacon, mivel a piaci szereplők arra számítottak, hogy beiktatásakor Donald Trump szót ejt majd a bitcoinnal, illetve a kriptovalutákkal kapcsolatos terveiről. Ezekkel a várakozásokkal ellentétben azonban Trump egy szót sem szólt a kriptókról, ennek hatására pedig esés kezdődött az egész piacon. A legnépszerűbb coinok mellett pedig a Trump család múlt hét végén indított mémcoinjait is adni kezdték a befektetők.
Így reagál a magyar tőzsde Trump beiktatására
A nyitást követően kisebb pluszban van a magyar tőzsde, ezzel a BUX felülteljesítőnek mondható a vezető európai indexekhez képest a kereskedés első perceiben.
Azonnal megfenyegette Brüsszelt Donald Trump, jöhetnek a szankciók
Donald Trump, az Egyesült Államok újonnan beiktatott, 47. elnöke, első napján komoly változásokat indított el, amelyek az ország gazdasági és politikai pályáját alapvetően átrajzolhatják. Trump bejelentette, hogy akár 25%-os vámokat is kivethet Kanada és Mexikó importjára február elejétől, amivel nemcsak a két ország valutáit gyengítette, hanem az amerikai tőzsdei határidős ügyletek piacát is beütötték. Egyből Európába is üzent: vagy teljesítik követeléseit, vagy vámokat ró a kontinensre is.
Eséssel indulhat a nap Európában Mik az aktuális események a tőzsdéken?Mi várható makro fronton?Mi történt eddig a tőzsdéken?
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 0,2 százalékos pluszban van, a Hang Seng 0,7 százalékot emelkedett, míg a CSI 300 0,2 százalékos mínuszban áll.
- Rossz hangulatban nyithatnak az európai tőzsdék, a határidős részvényindexek állása alapján a DAX 0,5 százalékkal kerülhet lejjebb, a CAC 0,3 százalékot eshet, míg a FTSE 0,1 százalék mínuszban nyithat.
- Az amerikai határidős részvényindexek emelkedést vetítenek előre a piacnyitásra, a Dow Jones, a S&P 500, és a Nasdaq is 0,2 százalékot emelkedhet.
Mi várható makro fronton?
Ma Magyarországon az államháztartás decemberi részletes adatait teszi közzé a Pénzügyminisztérium. Ez a jelentés fontos képet ad az év végi költségvetési helyzetről és az államháztartási folyamatok alakulásáról, amely meghatározó lehet a 2025-ös gazdasági tervezés szempontjából.
Ennél azonban sokkal fontosabb a piacok szempontjából, hogy tegnap iktatták be elnöki hivatalába Donald Trumpot - az első piaci reakciók már meg is érkeztek, a vámintézkedések kezdeti elmaradása miatt erősödött az euró a dollárral szemben, később azonban megfordult az irány, ugyanis Trump kemény hangot ütött meg a kereskedelmi partnerek irányába és szankciókkal fenyegette meg Európát is, aminek hatására gyengülni kezdett az euró. A bitcoin pedig visszakorrigált a csúcsszintekről, miután nem kapott nagy hangsúlyt az ünnepségen a kriptodeviza.
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 8,3 százalékos elmozdulással a BUX index áll az élen, a sereghajtó 2,7 százalékos eséssel a CSI 300 index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban az OTP részvénye teljesített 10,9 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Richter papírja áll 4,1 százalékos emelkedéssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta a WTI árfolyama már 8,4 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 43 487,83 | 0,0% | 2,8% | 1,5% | 2,2% | 14,9% | 48,2% |
S&P 500 | 5 996,66 | 0,0% | 2,7% | 1,1% | 2,0% | 23,9% | 80,1% |
Nasdaq | 21 441,15 | 0,0% | 3,2% | 0,7% | 2,0% | 23,8% | 133,7% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 38 902,5 | 1,2% | -0,7% | 0,5% | -2,5% | 8,2% | 61,5% |
Hang Seng | 19 925,81 | 1,7% | 5,6% | 1,0% | -0,7% | 30,2% | -30,8% |
CSI 300 | 3 829,68 | 0,5% | 2,9% | -2,5% | -2,7% | 17,1% | -8,5% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 20 990,31 | 0,4% | 4,3% | 5,6% | 5,4% | 26,8% | 54,9% |
CAC | 7 733,5 | 0,3% | 4,4% | 6,3% | 4,8% | 4,9% | 27,2% |
FTSE | 8 520,54 | 0,2% | 3,6% | 5,4% | 4,3% | 14,2% | 11,4% |
FTSE MIB | 36 143,83 | -0,3% | 3,9% | 7,0% | 5,7% | 19,4% | 50,6% |
IBEX | 11 943,6 | 0,2% | 2,2% | 4,2% | 3,0% | 21,2% | 23,7% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 85 903,5 | 1,2% | 4,0% | 9,1% | 8,3% | 33,0% | 93,2% |
ATX | 3 801,23 | 0,5% | 3,8% | 5,9% | 3,8% | 13,7% | 19,8% |
PX | 1 859,51 | 1,1% | 3,7% | 6,0% | 5,6% | 28,9% | 64,3% |
WIG20 | 84 255 | 0,7% | 4,1% | 6,0% | 5,9% | 12,7% | 42,5% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 24 050 | 1,3% | 4,7% | 12,0% | 10,9% | 39,7% | 68,2% |
Mol | 2 910 | 0,8% | 3,6% | 8,4% | 6,6% | 2,5% | 3,9% |
Richter | 10 830 | 1,2% | 1,5% | 3,3% | 4,1% | 14,8% | 62,4% |
Magyar Telekom | 1 398 | 2,3% | 6,2% | 10,6% | 9,7% | 82,7% | 204,2% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 78,56 | 0,0% | -1,3% | 12,7% | 8,4% | 6,7% | 34,2% |
Brent | 79,8 | -1,5% | -1,7% | 9,6% | 6,8% | 0,9% | 22,2% |
Arany | 2 706,73 | -0,4% | 1,5% | 3,0% | 3,1% | 33,5% | 73,4% |
Ezüst | 30,61 | 0,5% | 3,3% | 4,0% | 3,1% | 35,9% | 69,3% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 411,3 | -0,4% | -0,4% | -0,6% | 0,0% | 7,6% | 22,9% |
USDHUF | 395,4618 | -1,3% | -2,4% | -0,6% | -0,5% | 12,6% | 31,0% |
GBPHUF | 486,4299 | -0,6% | -1,1% | -2,5% | -2,2% | 9,3% | 24,0% |
EURUSD | 1,0401 | 1,0% | 2,0% | 0,0% | 0,4% | -4,4% | -6,2% |
USDJPY | 156,1100 | 0,0% | -0,9% | -1,0% | -0,7% | 5,4% | 41,7% |
GBPUSD | 1,2294 | 0,8% | 1,2% | -2,0% | -1,8% | -3,0% | -5,4% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 102 141 | -1,9% | 8,1% | 4,5% | 8,2% | 145,4% | 1 084,2% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 4,61 | 0,0% | -3,7% | 1,9% | 0,8% | 11,5% | 151,3% |
10 éves német állampapírhozam | 2,5 | -0,4% | -3,8% | 9,0% | 5,5% | 8,2% | -1 082,3% |
10 éves magyar állampapírhozam | 7,07 | 0,4% | -1,0% | 7,0% | 6,8% | 17,1% | 212,8% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: PeterZelei
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Amerika nem vesz többé olajat ettől az olajnagyhatalomtól?
Az Egyesült Államok fontolgatja a venezuelai olajimport leállítását, hiába fog várhatóan növekedni a dél-amerikai ország kitermelése a következő években. Donald Trump amerikai elnök hétfőn tett nyilatkozata szerint Washington valószínűleg beszünteti a venezuelai olaj vásárlását - írta meg a Bloomberg.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ