2025. január 1-től új oktató-kutatói minimumbértáblát vezetett be a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME). Ez az első lépés a bérek felzárkóztatására, amelyet a következő években újabbak követnek majd – tájékoztatta a munkatársakat Charaf Hassan rektor és Verseghi-Nagy Miklós kancellár.
Az intézkedés értelmében 29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére január 1-től, a legnagyobb emelésre az alacsonyabb beosztásokban dolgozók számíthatnak.
A tanársegédek alapbére az eddigi bruttó 326 ezer forintról 500 ezerre emelkedik, míg a legmagasabb beosztású, MTA-doktori fokozottal rendelkező egyetemi tanárok alapbére bruttó 1 millió forintra nő az eddigi 777 ezerről. A nem oktató-kutató munkatársakat is érinti a bérfejlesztés, esetükben a szervezeti egységek vezetői egyénenként határozzák meg a béremelés mértékét.
Az alapbérfejlesztés mellett a fenntartóváltás előkészítésének első lépései is megtörténtek a Műegyetemen. Charaf Hassan felkérésére 2024 decemberében négy munkacsoport kezdte meg a munkát, amelyek a fenntartóimodell-váltás finanszírozási, munkaügyi, pénzügyi és szervezeti, működési részletein dolgoznak műegyetemi vezetők és szakértők részvételével.
A BME fenntartóváltása várhatóan 2025 áprilisáig lezajlik.
Az állami ösztöndíjas helyek a fenntartóváltás után is elérhetők lesznek a BME-re felvételizőknek hangsúlyozták. A Műegyetemen jelentősen növekedett az állami ösztöndíjas kapacitás a műszaki-informatikai-természettudományi területhez tartozó szakokon: a 2024. évi 4119 helyről 4242 helyre nőtt a 2025-ben felvehető állami ösztöndíjasok száma. Tehát a műszaki-informatikai-természettudományi (a közkeletű angol betűszóval: STEM - Scienece, Technology, Engineering and Mathematics) területen lényegesen több állami ösztöndíjas jelentkezőt tud majd a BME felvenni az idén – közölték.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images