Csökkenéssel kezdték a napot az irányadó európai indexek, a magyar tőzsde hasonlóképp lefelé vette az irányt.
Az ünnepek miatt szellősen tartottak nyitva a világ tőzsdéi ezen a héten, ma azonban már újra kinyitottak a tőzsdék, az irányok azonban nem tűnnek egyértelműnek, hiszen Ázsiában komolyabb esést szenvedtek el a tőzsdék, elsősorban a kínai indexek vezetésével, miközben az európai piacokon jó hangulatú nyitást láthattunk, később azonban elbizonytalanodtak a befektetők.
A hazai blue chipek közül egyedül az OTP árfolyama van mínuszban ma.
Kis emelkedéssel indítja 2025-öt a magyar tőzsde, elsősorban a Magyar Telekom és a Richter jó teljesítményének köszönhetően.
Eséssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, majd ma Ázsiában is többnyire lejjebb kerültek azok a tőzsdék, amelyek nyitva tartanak az ünnepek alatt. Ma Európában a fontosabb tőzsdék közül csak a francia és a brit piac volt nyitva, mindkettő a szokásosnál korábban zárt. A kezdeti esés után délelőtt pozitívba fordultak az európai indexek. Az Egyesült Államokban a szokásos módon fog ma folyni a kereskedés, és az elmúlt két nap gyenge teljesítménye után ma megállt az amerikai indexek esése.
Hétfőn Európában eséssel indult a nap a vezető tőzsdéken és a Budapesti Értéktőzsdén is, például amiatt, hogy a nyitást követően megütötték az OTP-t, több mint 2 százalékos mínuszban is volt a bankpapír. Aztán a nap végére enyhült az eladói nyomás, és végül 0,7%-os mínuszban, 21690 forinton fejezte be a napot és egyúttal az évet is a bankpapír, mivel ez volt az év utolsó kereskedési napja a magyar és a legtöbb európai tőzsdén. Amerikában a nyitást követően több mint 1 százalékos esésben is jártak a vezető részvényindexek, aztán a nap második felében felpattanás kezdett kibontakozni, de a záráshoz közeledve ez elhalt.
Hétfőn, az év utolsó kereskedési napján csak a Mol tudott pluszban zárni a hazai nagypapírok közül.
A kereskedési idő felénél továbbra is kedvezőtlen hangulatban telik a kereskedés a magyar piacon, a blue chipek közül azonban felülteljesítő a Mol.
Évek óta mondjuk, hogy olcsók a magyar részvények, aztán 2022-ben jött az ukrajnai háború, igazi nagy leárazás, készletkisöprés jött, sokan szabadultak a magyar kitettségüktől, és utólag visszanézve akkor hihetetlenül olcsón lehetett magyar papírokat venni. Aztán jött 2024, és a magyar részvénypiac a világ egyik legjobbja lett, ahogy közeledtünk 2025-höz és Trump beiktatásához, egyre inkább az ukrajnai békét árazták a befektetők, új csúcsra ment az OTP és a Richter is. A durva az, hogy még mindig olcsók a magyar részvények.
2024 kifejezetten jó év volt a tőkepiacokon, a meghatározó tőzsdék kétszámjegyű emelkedést produkáltak. Az S&P 500-hoz tartozó vállalatok piaci értéke 10 ezer milliárd dollárral növekedett, és már három olyan cég van (Apple, Microsoft, Nvidia), amelynek piaci kapitalizációja meghaladja a 3000 milliárd dollárt. 2025-ben is jó kilátások várnak a befektetőkre, bár a kockázatok sem elhanyagolhatóak - mondta Nagy Viktor, a Portfolio vezető részvénypiaci elemzője a Checklist különkiadásában.
Jön a karácsony, vele együtt pedig valóságos adatdömpinggel indult a hét a tőzsdéken. Reggel a magyar makrogazdasági adatok domináltak, de érkezett az Egyesült Királyság harmadik negyedéves folyó fizetési mérlege is, majd délután a Chicagói Fed-index és egy amerikai fogyasztói bizalmi mutató került a figyelem középpontjába.
Ázsiában jó hangulatban telt a kereskedés reggel, Európában hol mínuszba, hol pluszba fordultak az irányadó indexek napközben, míg az amerikai tőzsdék a Nasdaq vezetésével erős napot zártak. A magyar tőzsde felülteljesítő volt, a nap kétségkívül legfontosabb tőzsdei sztorija a Gránit Bank részvényeinek debütálása volt a BÉT-en.
Az európai indexek mínuszba fordultak a nap végére, a magyar piac azonban pluszban tudott zárni.
Az európai tőzsdék vegyesen teljesítenek, a magyar piac viszont emelkedésbe kapcsolt a karácsonyi szünet előtti utolsó kereskedési napon.
A szerdai és a csütörtöki nagy esés után próbáltak magukhoz térni a világ részvénypiacai, több-kevesebb sikerrel. Elromlott a tőkepiaci hangulat, miután az amerikai jegybank elnöke arra tett utalást, hogy jövőre a korábban vártnál kevesebb kamatvágás jöhet, erre a kockázatosabb eszközök, többek között a részvények és a kriptoeszközök árfolyama esett. Ma vegyes volt a hangulat az európai tőzsdéken, míg az amerikai piacok a nap eleji esésből eleinte komoly emelkedésbe kapcsoltak, majd a nap végére elolvadt a korábbi pluszok egy része.
Minimális elmozdulással zárta a napot a BUX index.
Tegnap este a Fed szigorú hangvételű kommentárjainak hatására jelentős dollárerősödést láthattunk, emellett pedig az amerikai tőzsdéket is megütötték. Reggel Ázsiában felemás hangulatban telt a kereskedés, Európában pedig nagyobb mínuszban vannak a vezető indexek. Ami a gazdasági eseményeket illeti, ma különösen az amerikai munkanélküliségi kérelmek számának alakulása volt izgalmas: a segélykérelmek száma visszacsökkent, jelezve, hogy nincs nagy probléma a munkaerőpiacon. Az amerikai indexek a csütörtöki pofonból korrigáltak vissza.
Az ukrán államfő szerint légideszantosok és észak-koreai katonák is meghaltak.
Ismét nekifutnak a fegyverszünetnek a felek.
Nem sikerült zöldágra vergődnie a Néppártnak a szociáldemokratákkal.
Tavaly egy Heves megyényi terület került orosz kézre.
A klímaváltozás okozta tengerszint-emelkedés különösen érinteni fogja az olajexportot.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.