A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. Törvény - a földforgalmi törvény - sok változást hozott, amely nehézségeket okozhat szerződéskötésnél, de természetesen erre fel vagyunk készülve. A változások a jogügyletben közreműködő szakemberek, akár közjegyzők, ügyvédek, jogtanácsosok munkáját is bonyolíthatja. A mai gyakorlatban továbbra sem ritka, hogy a szerződés megkötésétől számítva legalább 6 hónap telik el, amíg a vevő tulajdonjogot szerez, ezért arra törekszünk, hogy minél egyszerűbben, hatékonyabban zárjuk le a szerződési, örökösödési ügyeket.
Miben változtak a haszonbérleti szerződések, ezek hogyan érintik az eladókat és a vevőket?
A földre vonatkozó haszonbérleti szerződések hatósági jóváhagyáshoz kötött szerződésekké váltak. Hatósági jóváhagyásra csak akkor nincs szükség, ha a haszonbérlő egyben a haszonbérbe adónak földműves közeli hozzátartozója.Fontos tudni, hogy haszonbérleti szerződést csak legfeljebb húsz évre lehet kötni, és a haszonbérleti szerződés a hatósági jóváhagyás nélkül érvénytelen.
A haszonbérletre vonatkozó szabályok változása önmagában nem érinti a tulajdonjogot. Azonban a haszonbérlőnek a földforgalmi törvényben meghatározott esetekben, a haszonbérletében álló föld eladása esetén elővásárlási joga van, valamint a föld újabb haszonbérbe adása esetén is előhaszonbérleti joga van, vagyis a haszonbérlet új szabályai korlátozzák a földtulajdonnal való szabad rendelkezést.
Melyek a földhasználat jelenleg lehetséges jogcímei, ezek közül közokiratként a közjegyzőknél melyek köthetőek meg?
A lehetséges jogcímek - a tulajdonjogot és a haszonélvezeti, valamint a használati jogot meghaladóan - a haszonbérlet, a feles bérlet, a részesművelés és a szívességi földhasználat. Az ezekre vonatkozó valamennyi szerződés közjegyzőnél megköthető.
Az öröklési jog és tulajdonszerzési jog hogyan változott? A közjegyzők ennek értelmezésében és végrehajtásában hogyan segíthetnek az örökösöknek, illetve a hozzájuk fordulóknak?
A törvényes örökléssel történő tulajdonszerzést a földforgalmi törvény nem gátolja. A végrendelettel történő tulajdonszerzéshez azonban már hatósági jóváhagyás szükséges. A jóváhagyás megtagadása esetén a végrendeletnek a föld öröklésére vonatkozó rendelkezése semmis.
A végrendelet alapján történő földtulajdon öröklés csak akkor mentes a hatósági jóváhagyás alól, ha a végrendeleti örökös egyben törvényes örökös is. A közjegyzők mind a végintézkedések közokiratba foglalásakor, mind a hagyatéki eljárásban segítséget nyújthatnak a feleknek, így felhívják figyelmüket a földforgalmi korlátozásokra és a lehetséges megoldásokra. Azok érvényesítésében is segédkeznek, a hagyatéki eljárásban a végrendelet tartalmával a közjegyző keresi meg a jóváhagyásra jogosult hatóságot a végintézkedés szerinti földtulajdonszerzés jóváhagyása végett. Ez jóval gördülékenyebbé teszi az ügyintézést megkímélve az ügyfeleket.
(x)