A magyar gazdaság év eleji kedvező lendülete megtorpant a második és harmadik negyedévben, ami jelentősen visszavetette a növekedési kilátásokat. Az Erste elemzői szerint az idei gyenge gazdasági teljesítmény és a stagnáló külső környezet miatt
2025-ben 2%-os GDP-növekedés várható.
Kiemelik, hogy bár jelentős autóipari beruházások indulnak, a kapacitások kihasználtsága bizonytalan a járműgyártás jelenlegi helyzete miatt.
Az Erste szerint a bizalomhiány súlyosan érinti a gazdaságot: a pesszimista üzleti és fogyasztói kilátások visszafogják a beruházásokat és az építőipar teljesítményét.
Az új építőipari szerződések volumenénél is csökkenést mértek az elmúlt hónapokban, ami a szektor jövőbeni kilátásait is kedvezőtlenül befolyásolja.
Az infláció alakulása kedvezőbb a korábban vártnál, az éves átlagos érték 2024-ben 3,6% körül maradhat. A piaci szolgáltatások terén fennmaradhat a lassuló tendencia, de az emelkedő élelmiszerárak és a gyengébb forintárfolyam növelhetik a pénzromlást.
2025-ben az infláció üteme hasonló szinten maradhat, 3,9 százalék lehet az Erste jelenlegi előrejelzései szerint.
A jegybanki alapkamat 6,50%-os szinten zárhatja az évet, és jövőre lassú csökkentésre lehet számítani, amely 2025 végére 5,50%-os szintet érhet el. A forint árfolyama a 400-410-es sávban stabilizálódhat, bár középtávon enyhe leértékelődés várható.
Az euró/forint árfolyam 2025 végén 410, 2026 végén pedig 415 forint lehet.
Összességében a gazdaság lassú fellendülése várható, amelyet számos strukturális és külső tényező korlátoz. Az infláció mérséklődése és a beruházások élénkülése hozhatnak némi enyhülést, de a gazdasági szereplők bizalma nélkül tartós javulás nem valószínű.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images