Az építőipart, a kivitelezéseket, a tervezést is érintő új magyar építészeti és beruházási szabályozási változásokról a konferencia délelőttjén Lánszki Regő, építészeti államtitkár, Építési és Közlekedési Minisztérium tartott előadást.
Ezt követően a különböző szektorokat képviselő piaci szereplők beszélgettek a szabályozásról, illetve a hatékonyságnövelésről. Előbbi kapcsán Báthory Balázs, vezérigazgató-helyettes, innováció és stratégiai fejlesztések, Market Építő Zrt. elmondta, hogy az adatok gyűjtése már elindult, az adatbázisok, aminek a felállítását megcélozta a kormány nagyon hasznos, főleg abban az esetben, ha ezek rendelkezésre fognak állni a piac számára is.
A legnagyobb akadály a nyitottság, a változástól való, és a technológiai félelem jelenleg az ágazatban.
- emelte ki a vezérigazgató-helyettes, majd hozzátette, hogy az értékláncban minél inkább lefelé megyünk, annál kisebb jelenleg a digitalizáltság, illetve a tudás. A hatékonyságjavítás az, ami nehezebb időkben is segítséget jelent, illetve ez az, ami segítheti a piacot a külföldi beruházások ideérkezésében.
Lánszki Regő, építészeti államtitkár, Építési és Közlekedési Minisztérium, az adatbázisok elérhetőségével kapcsolatban válaszul elmondta, hogy a kiadható, nyilvános adatokat tartalmazó adatbázisok széles körben elérhetők lesznek, így a piac is tud majd ezekre támaszkodni. A jogszabályi változásokról elmondta, hogy ezek minden esetben nehéz helyzetet teremtenek, különösen igaz ez, amikor ilyen nagy mennyiségű rendeletet, törvényt kell újragondolni és frissíteni. Éppen ezért figyeltek a szabályok kialakításánál a megfelelő felkészülési időre, és ezért egyeztettek korábban a szakmával is. Kiemelte, hogy a szabályozó beavatkozásának ott van különös jelentősége, ahol hiányoznak az ösztönzők.
Reicher Péter, ország igazgató, Graphisoft SE az új szabályozással kapcsolatban elmondta, hogy az egyik megtapasztalt következmény, amit láttak, hogy megnőtt a piaci igény a tudás megszerzésére. A BIM új törvényekbe való beépítése felgyorsította az építőipar rendes, BIM-alapú működését. A rengeteg adat meglétének, összehasonlíthatóságának nagy előnye, hogy ezáltal az országok pénzt tudnak keresni. A nagy kivitelezők világszerte az állami megrendeléseknél is használják, gyűjtik az adatokat, ezzel biztosítják a hatékonyságot, a költségek visszaszorítását a projekteknél.
Az igazgató egyik legfontosabb üzenete, hogy:
Tanulni kell, most, hogy kevesebb a munka, van idő a tanulásba fektetni.
A nyilvántartórendszerek segítik a megértést, de ehhez a szakmának is fel kell nőnie - emelte ki Dr. Rázsóné Szórády Csilla, vezérigazgató, Újház Zrt. A digitalizációs fejlesztéseket, az adatalapon való működést át kell vennie a teljes szakmának. A digitalizáltsághoz nem elég a szabályozás, az ügyféligényeknek is le kell ezt követnie, azonban az eddigi tapasztalatok alapján nem mindenki nyitott például az online rendelésekre - az építőipari kereskedelmi szegmensben.
Nagyon sok energiát teszünk abba, hogy európai szintű építőanyag-kereskedelmet bonyolítsunk. A hosszú távú partnerségek kialakítása, valamint az egész láncolat együttes fejlesztése ebben kiemelten fontosságú.
- emelte ki a vezérigazgató, majd hozzátette: a szabályozások kialakítása előtt az aktív párbeszédek rendkívül hasznosak tudnak lenni, ezeket mindig üdvözlik a piaci szereplők.
"Bizonyos területek szabályozásában tényleg lemaradás volt eddig, az új rendelkezésekben azonban sok jó irányt látunk, de a megismerésük még folyamatban van" - mondta el Kálmán Péter, vezérigazgató, Óbuda Group az új építészeti és beruházási szabályokkal kapcsolatban. Az első projektek kiértékelésénél bízunk benne, hogy el tud majd indulni egy párbeszéd a piac és a szabályozó között. A kisebb cégek digitalizáltságának előmozdítása kapcsán az eszközbeszerzés, illetve annak finanszírozása problémát jelenthet, de talán még ennél is nagyobb akadály a rövid távon való gondolkodás.
Van még tartalék a hatékonyságnövelésben, és a digitalizáltságban - előregyártásban például nagyon előttünk jár a világ.
- tette hozzá Kálmán Péter.
Címlapkép forrása: Portfolio