Washington D.C. az Egyesült Államok kormányzati épületeinek és számos más stratégiai fontosságú intézménynek is az otthona. A National Capital Region (NCR, magyarul "nemzeti fővárosi régió") már a hidegháború óta fejlett védelmi rendszerekkel rendelkezik, amelyeket a 2001-es események után még tovább erősítettek.
A légvédelem egyik kulcsfontosságú eleme a hagyományosan használt radarok mellett, a kamerákból és lézerekből álló ERSA (Enhanced Regional Situational Awareness) rendszer, amely az észlelés mellett az azonosításban is segíti a haderőt. Ez a rendszer kap most egy jelentős frissítést a Teleidoscope vállalat által gyártott
nagyobb felbontású, mesterséges intelligencia által vezérelt kamerákkal.
Az új egységek nem csak jobb képminőséget biztosítanak, hanem infravörös képességekkel is rendelkeznek, ami segíti a célpontok azonosítását.
A fejlesztés legfontosabb eleme a beépített mesterséges intelligenciával működő rendszer, amely a légtérbe lépő repülőgépek gyors, automatikus azonosítását teszi lehetővé. A mesterséges intelligencia által végzett előzetes azonosítást a kezelő megerősítheti vagy felülbírálhatja, majd meghozhatja a megfelelő válaszlépésre vonatkozó döntést.
Ezen felül a kamerákba épített
lézeres rendszerrel képesek jelezni a légkörbe érkező, azonosítatlan repülőgépek számára, hogy hagyják el a főváros feletti repüléskorlátozott zónát.
Kendrick Wilburn a légierő törzsőrmestere, elmondta hogy a betolakodó repülőgépek tisztában vannak hogy a vörös-zöld lézer megpillantása után a lehető leghamarabb el kell hagyniuk a légteret és azonnal kapcsolatba kell lépniük a Szövetségi Légügyi Hivatallal (FAA).
A védelmi minisztérium szerint a lézeres figyelmeztetés nemcsak hatékony, de
költséghatékonyabb megoldás is, mint a vadászgépek felbocsátása minden egyes behatolás esetén.
Az új rendszer bevezetését már megkezdték: a két telepített kamera mellett a tervek szerint a jövőben még további hét kamera kerül majd üzembe.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images