A Második Ursula von der Leyen vezette bizottság kinevezését az EP-képviselők közül 370 támogatta, míg 282-en ellene voksoltak, és 36-an tartózkodtak.
Bár a többség biztosítva volt, a támogatottság érezhetően csökkent a júliusi 401 szavazathoz képest, amikor von der Leyen elnökként újraválasztását támogatták. Ez a gyengébb eredmény a jelöltek meghallgatása körüli politikai viszályokra vezethető vissza.
Von der Leyen a parlamenti vitában hangsúlyozta, hogy bizottsága az európai gazdaság fellendítését, a versenyképesség fokozását, a bürokrácia csökkentését és az Egyesült Államokkal, valamint Kínával szembeni innovációs lemaradás megszüntetését tűzte ki célul.
Emellett olyan kulcsterületeket emelt ki, mint Ukrajna támogatása, a védelem, a migráció kezelése, a bővítés, a klímapolitika és a jogállamiság.
Az új bizottság összeállítása heves vitákat váltott ki előzetesen. Az Európai Néppárt (EPP) különösen élesen bírálta Teresa Riberát, akit a valenciai áradások kezelése miatt vontak felelősségre. Ribera visszautasította a támadásokat, rámutatva, hogy a katasztrófák kezelése elsődlegesen a regionális önkormányzatok feladata az országában, nem a központi kormányzaté.
Eközben a szocialisták és a liberálisok Raffaele Fitto kinevezését kritizálták, akinek kapcsolatait Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel és az ECR frakcióval veszélyesnek tartják.
A viták az előző ciklusban a bővítésért felelős biztos, Olivér Várhelyi egészségügyi és állatjóléti kinevezetését is bírálták. A magyar jelöltet Orbán Viktorhoz fűződő baráti viszonya és korábbi botrányai, köztük az EP-képviselőket sértő nyílt mikrofonos kijelentése miatt került célkeresztbe.
Bár kinevezését nem akadályozták meg, a portfólióját megcsonkították, és megvonták tőle az egészségügyi és reproduktív jogokkal kapcsolatos felelősséget.
A politikai feszültségek ellenére az EPP, a szocialisták és a Renew megpróbáltak közös nevezőre jutni egy kilencpontos nyilatkozat formájában, hogy erősítsék centrista koalíciójukat. Ugyanakkor a „Venezuela-többség”, amely a Néppárt jobboldali szövetségeseit is magában foglalja, komoly aggodalmat keltett a liberálisok és szocialisták körében.
A zöldek megosztottak voltak: egyesek támogatták a bizottságot, míg mások Várhelyi és Fitto jelenléte miatt ellene szavaztak. Ennek ellenére a frakció nyitott a konstruktív együttműködésre. Terry Reintke, a zöldek társelnöke kijelentette: „Egyszerre leszünk kritikusak és építő jellegűek.”
Von der Leyen beszédében elismerte a megosztottságot, ugyanakkor az egység fontosságát hangsúlyozta.
Az ellentétek leküzdése és a kompromisszumok megteremtése minden élő demokrácia alappillére. Most az összefogás ideje van
– mondta.
A bizottság végleges jóváhagyásához az Európai Tanács formális kinevezése szükséges, amelyre várhatóan a következő napokban kerül sor. Az új Európai Bizottság december 1-jén kezdi meg öt évre szóló mandátumát.
Címlapkép forrása: EU