Arsalan Bilal, a norvégiai UiT The Arctic University of Norway béketanulmányokkal foglalkozó központjának szakértője a Sky Newsnak nyilatkozva kifejtette,
Oroszország már régóta alkalmazza a hibrid hadviselés eszközeit a Nyugattal szemben.
Arról beszélünk, hogy Oroszország kifinomult módon kombinálja a katonai és nem katonai stratégiákat, tehát nem véletlenszerűen teszi ezt
- mondta Bilal.
A szakértő szerint az ukrajnai háború is a hibrid hadviselés klasszikus példája, amelynek célja a nyugati biztonság aláásása.
Az elmúlt időszakban több olyan incidens is történt, amely felvetette Oroszország esetleges érintettségét. Ilyen volt például a Balti-tengeren megszakadt két optikai távközlési kábel esete is. Bilal szerint ezek a cselekmények a klasszikus szabotázs kategóriájába tartoznak.
Ez klasszikus szabotázs, amikor közvetve vagy közvetlenül teszel valamit, de tagadod a részvételt. Így például az Északi Áramlat elleni támadás és az európai tengeri kábelek elleni támadás - magyarázta a szakértő.
Bár az egyes incidensek önmagukban nem feltétlenül okoznak jelentős károkat, Bilal figyelmeztet, összességében a hibrid hadviselés hatása nagyon is valós és hosszú távú. A szakértő szerint a következmények jóval túlmutatnak azon, amit szabad szemmel láthatunk.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images