A Közel-Kelet sosem számított a béke szigetének: az elmúlt bő egy évtizedben is bőséggel láthattunk konfliktusokat a térségben, a tavaly októberi, Izrael ellen a Gázai övezetből indított terrortámadás után pedig sok szakértő figyelmeztetett arra, hogy az egész régió lángba borulhat. Idénre ez a jóslat be is teljesült, de a harcok végét még messze nem látjuk. Nézzük, mik is voltak a fontosabb események idén.
Oroszország szerint öt ember meghalt egy ukrán csapásban a nyugati Kurszk régióban. A kurszki terület megbízott kormányzója közölte, hogy a halottakon kívül kilenc embert kórházba szállítottak a Rilszk városát ért támadás következtében. Közben az ukrán külügyminisztérium közölte, hogy Kijevet orosz csapás érte, ami érintette több ország diplomáciai képviseletét. Hírfolyamunk az ukrajnai háború eseményeivel folyamatosan frissül.
A The Guardian írt egy beszámolót arról, hogy Ukrajnában a katonák létszámát illetően nagyon súlyos gondok vannak. A kijevi vezérkar most cáfolta az állításokat – közölte az Ukrajinszka Pravda.
Az ukrán hadsereg újabb technológiai áttörést ért el a hadviselésben: először hajtottak végre olyan szárazföldi támadást, amelyben kizárólag pilóta nélküli földi járműveket és FPV drónokat alkalmaztak. Az innovatív művelet sikeresen megsemmisítette az orosz állásokat - számolt be az ISW.
A The Guardian írt beszámolót az ukrajnai háború egyre súlyosabb következményeiről. Az emberhiány már a legfontosabb területekre is hatást gyakorol, de egyelőre nem látszódik a fény az alagút végén.
Szombat délelőtt tartotta idei éves nemzetközi sajtótájékoztatóját Orbán Viktor, ahol válaszolt a nemzetközi újságírók kérdéseire is. A miniszterelnök felvezető beszédében a soros EU-elnökség eredményeiről beszélt: a versenyképességi paktumról, a schengeni övezet bővítéséről. Előrevetítette: januártól Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön számos tekintetben Európában is. Válaszaiban előkerültek energiabiztonsági kérdések, gazdaságpolitikai témák. Leszögezte, hogy a gazdaságot a költségvetésen keresztül nem szabad élénkíteni, mert az veszélyeztetheti a pénzügyi stabilitást. Arról is beszélt a kormányfő, hogy azért kell csökkenteni a büdzsé hiányát, mert ez a magyar gazdaság érdeke. Egyúttal megerősítette, hogy a kormány legújabb döntése nyomán 2025. január elsejétől 10 országból nem lehet behozni vendégmunkásokat Magyarországra.
Nagyon úgy néz ki, hogy elfoglalta az orosz hadsereg Kurahove nagy részét, a településről valószínűleg kivonultak az ukrán katonák, mielőtt bekerítették volna őket az oroszok. Jelentősebb mennyiségű 170 milliméteres Kokszan önjáró tarackot is küldhetett Észak-Korea Oroszországnak – derült ki friss felvételekből. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.
Az orosz erők támadást kíséreltek meg a Harkiv megyei Kupjanszknál, de az ukrán erők visszaverték őket – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az amerikai Középső Parancsnokság bejelentette, egy precíziós légicsapással végeztek az Iszlám Állam terrorszervezet vezetőjével, a „Mahmud” néven is ismert Abu Jusziffal Szíriában.
Abdul Hamid Dabaiba líbiai miniszterelnök ellenzi, hogy Oroszország erősítse az országban lévő katonai bázisait, miután elképzelhető, hogy el kell hagynia eddigi szíriai bázisait – írja a The Guardian.
Közel 50 év után a szíriai Aszad-rendszer egyik pillanatról a másikra megbukott. Bár voltak jelek, melyek ebbe az irányba mutattak, a gázai és a libanoni háború, a kétszeri közvetlen izraeli-iráni csapásváltás, valamint a globális környezetben Oroszország ukrajnai háborúja, illetve az amerikai elnökválasztás árnyékában Szíria, úgy tűnt, legalábbis nyugvóponton van, és mint ilyen, nem került a nemzetközi figyelem középpontjába. Egészen addig, míg a szíriai kormánnyal szembenálló fegyveres csoportok, élükön a Haj’at Tahrír as-Sámmal rajtaütésszerűen el nem foglalták Szíria második legnagyobb városát, Aleppót, majd egy villámhadjárat keretében Homszot, Hamát és végül a fővárost, Damaszkuszt.
A szudáni központi vezetés ellen tavaly áprilisban fellázadó Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) nevű paramilitáris szervezet bejelentette, kész együttműködni egy új kormánnyal annak érdekében, hogy felügyeletet gyakoroljanak a katonailag általuk ellenőrzött területek felett. A 20 hónapja tartó polgárháborúban most került a legközelebb a lehetőség, hogy kettészakadjon az ország – írja a Reuters.
Az ukrán külügyi szóvivő szerint a pénteki támadás során orosz rakéta talált egy olyan épületet Kijevben, ahol hat ország nagykövetsége található – írja a The Kyiv Independent.
Nem szabad megsérteni Ukrajna területi egységét, mert a következmények súlyosak lehetnek - figyelmeztetett Jan Lipavsky cseh külügyminiszter abban az interjúban, amelyet pénteken között a Mladá Fronta Dnes című független cseh napilap.
Ukrajna december 19-én tervezte aláírni Bulgáriával a kétoldalú biztonsági megállapodást, ám Szófia váratlanul elállt a szerződéstől – írja a Kyiv Independent.
A Fekete-tenger partján található, hivatalosan Grúziához tartozó, de gyakorlatilag orosz bábállamként működő szakadár Abháziában novemberben tüntetések törtek ki egy törvénytervezet miatt, amely ingatlanvásárlást tett volna lehetővé orosz állampolgárok számára a területen. A tervezet elfogadása újabb lépés lett volna a szakadár terület orosz bekebelezéséhez, azonban a tüntetések végül a tervezet elvetéséhez és a Moszkva-barát elnök lemondásához vezettek. Abházia különösen az ukrajnai háború kitörése után értékelődött fel Oroszország számára, és a Moszkvától függő régió lakossága szinte a lehetetlenre vállalkozik, ha hosszabb távon ellen akar állni az orosz nyomásnak.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Az eddig tudottak fényében nem iszlamista motívum állhat a háttérben.
A súlyos mértékű légszennyezettség kezeléséhez is nélkülözhetetlen az elektrifikáció.
Itt van, amit tudni lehet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?