
Utoljára majdnem egy évszázada követtek el olyan kereskedelempolitikai hibát az Egyesült Államokban, mint amit most Donald Trump. Igaz, párttársának, Herbert Hoovernek egészen katasztrofális világgazdasági környezetben kellett kormányoznia az országot. Mentségére szól az is, hogy egy ideig igyekezett ellenállni a masszív vámemeléseknek. A nagy gazdasági világválság idején azonban valójában érezhette úgy: tennie kell valamit.
A szólamok akkor is hasonlóak voltak, mint most. Meg kell védeni az Egyesült Államok iparát és mezőgazdaságát. Meg kell védeni az amerikai munkahelyeket. Az 1930-as Smoot-Hawley vámtörvény célja az volt, hogy megvédje az amerikai ipart, ezzel szemben a válság mélyítéséhez járult hozzá. A vámháború kirobbanásával – hiszen a vámmal sújtott országok válaszlépéseket tettek – drasztikusan visszaesett az USA exportja, hozzájárulva a világkereskedelem zsugorodásához. Vagyis a vámemelés sokkal inkább a gazdasági problémák mélyüléséhez járult hozzá, mintsem kezelte volna azokat.
Nem csoda, hogy Trump „felszabadulás napi” bejelentésétől hasonló gazdasági problémákat várnak a legtöbben.
Amerikában nőhet az infláció, a piaci bizonytalanság extrém mértéket öltött, és a levegőben lógó ellenvámok tovább súlyosbíthatják a helyzetet. Az amerikai elemzőházak pedig már azon vitáznak, hogy az amerikai gazdaság idén stagnálhat vagy recesszióba csúszik. Azt pedig régóta tudjuk: ha Amerika megfázik, a világ tüdőgyulladást kap.
Trump lépéseinek azonban mégsem a gazdasági, hanem a potenciális geopolitikai hatásai lehetnek igazán súlyosak. A Smoot-Hawley vámtörvény hozzájárult a válság mélyüléséhez, amelynek köszönhetően világszerte egyre nagyobb teret nyertek a szélsőségek. A kereskedelmi háború egyik nagy vesztese Németország volt, amely már akkor is azzal küzdött, hogy jóvátételt fizessen a háborúból győztesen kikerült nemzeteknek. Az emberek egyre nagyobb nyomorban éltek, az országok gazdasági blokkokba tömörültek, egyre inkább militarizálódtak, és egyre élesebb szembenállás alakult ki közöttük. Az együttműködés helyett mindenki a „másik kárára” igyekezett úrrá lenni a gazdasági nehézségeken.
Nem véletlen, hogy a második világháború utáni világrend kulcselemévé vált az alacsony vámok kialakítása. Az 1947-ben létrejött GATT (Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény), majd a helyébe lépő WTO (Kereskedelmi Világszervezet) célja az volt, hogy csökkentse a kereskedelmi akadályokat és elősegítse a globális gazdasági növekedést.
- Az országok arra specializálódhatnak, amiben versenyképesek, így alacsonyabb áron és jobb minőségben állíthatnak elő termékeket. A specializálódás során mindenki képes lehet egyre magasabb hozzáadott értéket teremtő iparágak felé fordulni.
- Az emberek olcsóbban juthatnak hozzá a külföldi termékekhez a szabadkereskedelem miatt, miközben az export növeli a GDP-t és a munkahelyteremtést.
- Ennél azonban van egy fontosabb szempont: a kereskedelmi kapcsolatok erősödése növeli az egymásrautaltságot, ami a békés együttélés alapja.
Mindez olyan jelentős mértékben csökkenti a geopolitikai feszültségeket, mint semmi más, hiszen
a gazdasági összefonódás csökkenti a nemzetközi konfliktusok valószínűségét, mivel az országoknak érdekükben áll a békés együttműködés.
Donald Trump most azonban azt igyekszik lebontani, amit Franklin D. Roosevelt megteremtett. A globalizáció veszteseire való hivatkozás – az amerikai munkásosztály – a világ egyik leggazdagabb országától igencsak megmosolyogtató. A globalizáció Amerika több térségét is negatívan érintette, különösen a „rozsdaövezet” államait, amelyek megszenvedték az alacsony bérű országokkal folytatott versenyt, a gyártás kiszervezését és a munkahelyek tömeges megszűnését, felvetődik a politika felelőssége is. Az már ugyanis társadalom- és szociálpolitikai kérdés, hogy az USA miért nem képzi megfelelően azokat a dolgozókat, akiknek a munkájuk haszontalanná válik, és miért nem támogatja azokat, akik a társadalom perifériájára kerülnek – akár az ipar visszaszorulása miatt. Egy ember sem fogja ugyanazt a munkát végezni évtizedeken keresztül, különösen nem a mesterséges intelligencia időszakában.
Az alacsony hozzáadott értékű gyártás-termelés erőltetett visszatérését (a száz éve nem látott vámterhekkel) és a világ legnagyobb AI-hatalmának megteremtését egyszerre ígérő politika nemcsak skizofrén, de olyan gyorsan gyengíti meg az USA világhatalmi pozícióját, mint semmi más.
És Trump még azzal sem védekezhet, amivel Hoover küzdött, hiszen semmilyen súlyos gazdasági problémával nem néz szembe az ország, ami azonnal, drasztikus intézkedéseket követelne. Trump elnöki tevékenysége bőven túlmutat azon, hogy masszív kereskedelempolitikai akadályokkal tervezi megzavarni a világgazdaság működését. A szövetségeseivel szembeni politikája már a vámok kivetése előtt is megrengette az eddig ismert világrendet. Könnyen lehet, hogy a blokkosodás időszakával és a nyugati szövetségi rendszerek meggyengülésével nézhetünk szembe, ha lebecsüljük azt, hogy egyszer már milyen súlyos károkat okozott a vámok súlyos emelése. Reméljük, Trump sorra köti majd a „Great Dealeket” és a „Good Dealeket”, így végül el lehet kerülni a drasztikus vámokat, különben a legjobb forgatókönyv újra egy New Deal lesz.
Címlapkép forrása: Andrew Harnik/Getty Images
Itt a nagy fordulat: Trump leülhet tárgyalni Amerika ősellenségével
Korábban bombázástól kellett tartani.
Forronganak a gazdasági szereplők, és váratlanul Trump is megszólalt – Hétfői híreink a vámháborúról
Mi történik Trump vámjainak bejelentését követően?
Friss kutatás: Amerikának még van esélye versenyre kelni a nagy riválisokkal, de azonnal cselekednie kell
Képes lehet tartani a tempót.
Akár 30%-os hozamlehetőség a Twin-Win, Aerospace & Defense USD 5/2025 certifikáttal
Az SPB strukturált termék kibocsátási sorozata keretében a 23. certifikátunk indításához érkeztünk. Ennek lényege, hogy Európa hadi és védelmi ipari szektorából származó hozamból egy
Zsiday Viktor: Arcátlan követelések, amikből lehet engedni
Donald Trump tárgyalási stratégiáját könyveiből ismerhetjük: arcátlan és lehetetlen követelésekkel kell föllépni, amiből bőven lehet engedni, hogy utána a másik oldal egy számára kedvez
Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások jönnek az ingatlanpiacon - korlátozások és áremelkedés egyszerre? Mi történik az ingatlanpiacon 2025 nyarán? További brutális áremelke
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit
A pénzügyi szorongásról
Vámok, várható infláció, közelgő recesszió - röviden ez várhat az amerikaiakra Donald Trump elnöksége miatt. Több kutatás is megállapította, hogy a pénzügyi bizonytalanság szorongást ok
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,...
The post Balásy
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Folytatódik a káosz a tőzsdéken – Hova menekítsem most a pénzem?
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen