Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által közzétett adatok szerint a világélelmiszer-árindex decemberben enyhe csökkenést mutatott az előző hónaphoz képest. Bár éves szinten még mindig emelkedés tapasztalható, a cukorárak jelentős visszaesése befolyásolta az összképet. A 2024-es év egészére vonatkozóan az index átlagosan alacsonyabb volt, mint 2023-ban, ami a gabonafélék és a cukor árának csökkenésével magyarázható.
Az amerikai olajtermelés és a kereslet is jelentősen növekedett októberben, elérve a világjárvány előtti szinteket. Az Energiainformációs Hivatal (EIA) legfrissebb adatai szerint a termelés rekordszintre emelkedett, míg a kereslet négy éve nem látott magasságba szökött, írja a Reuters.
A világ népessége 2024-ben több mint 71 millió fővel nőtt, és újév napján 8,09 milliárd ember él majd a Földön - derül ki az amerikai népszámlálási hivatal hétfőn közzétett becsléseiből.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a belátható előrejelzési távlatban az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága. Magyarország várhatóan megőrzi helyét a lista felső harmadában.
A Portfolio minden decemberben áttekinti, hogy mely országok voltak az adott év növekedési bajnokai és nagy vesztesei. A leggyorsabban növekvők között rendszerint azokat a szegény országokat láthattuk, amelyeknek sikerült jól megszervezni a felzárkózás alapvető feltételeit. A Covid alaposan öszekuszálta ezt a mintát, de a világgazdaság normalizálódásának talán az egyik legbiztosabb jele, hogy 2024-re szinte teljesen helyreállt a járvány előtti rend.
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
A svájci kormány kedden közzétette legfrissebb gazdasági előrejelzését, amelyben lefelé módosította a korábban várt növekedési ütemet. Az új prognózis szerint a svájci gazdaság jövőre 1,5%-kal bővülhet, míg az idei évre 0,9%-os növekedést várnak – írja a Reuters.
Másfél évvel az aláírás után ma, vasárnap hivatalosan is tagja lett Nagy-Britannia az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) nevű szabadkereskedelmi szerveződésnek, és így a brit export 99%-a teljesen vámmentesen kerülhet az övezet piacaira, aminek leginkább az autó- és whiskey-gyártók örülhetnek. Mindez azonban hosszú távon a brit GDP-t észrevehetetlen mértékben fokozhatja, így csak szépségtapasznak számít a Brexit során tartósan elszenvedett súlyos kereskeredelmi-gazdasági károkért.
Elkerülhetetlen egy újabb világjárvány, ezért Oroszországnak már most el kell kezdeni különféle vakcinák fejlesztését - jelentette ki Andrej Furusenkó, Vlagyimir Putyin orosz elnök tanácsadója.
A világ vezető pénzügyi szakemberei szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök tervezett vámjai inkább tárgyalási eszközök, mintsem átfogó gazdaságpolitikai lépések. A londoni Bloomberg Women, Money and Power rendezvényen több befektetési vezető osztotta meg szkeptikus véleményét a várható gazdasági hatásokról.
A Citigroup szerint csökkenhet a réz ára a jövő évben a Trump-kormányzat által kivetett jelentős amerikai kereskedelmi vámok és a kínai gazdasági kockázatok miatt - írja a Bloomberg.
Nem valószínű, hogy a középhatalmak, mint India, Indonézia, Brazília, Dél-Afrika, Törökország és Nigéria saját tömböt hoznak létre, mégis jó helyzetben vannak ahhoz, hogy számos sürgős fellépést igénylő nemzetközi kérdésben vezető szerepet töltsenek be. Ezzel egy olyan jövőképet kínálhatnak fel a világgazdaság számára, amely nem függ sem Amerika, sem Kína hatalmától és jóindulatától.
A Covid-19 világjárvány élesen rávilágított az Európai Unió régiói közötti gazdasági különbségekre. Az Európai Beruházási Bank (EBB) felmérése szerint a kevésbé fejlett régiók vállalatai sokkal nehezebben jutottak finanszírozáshoz, miközben a fejlettebb régiókban a digitalizáció és az innováció területén végrehajtott beruházások tovább növelték a különbségeket. Ugyanakkor az EU-s vállalatok többségének sikerült megtartani a munkavállalóit és újra nyereségessé tudtak válni. Azonban a regionális fejlettségi különbségek növekedése rávilágít a szükséges kohéziós politikai reformok fontosságára.
A XVIII. század óta tudjuk, hogy a szabadkereskedelem viszi előre a világgazdaságot. A szabad akaratú, önkéntes csere megnehezítése, visszaszorítása vámok vagy piackorlátozások révén olyan hatalmi beavatkozás, amely nem szolgálja a jólétet, éppen ellenkezőleg. A következő időszak mégis arról szólhat, hogy vámok és más korlátozások rontják majd a kilátásokat. Ez pedig különösen kedvezőtlen Magyarország számára.
Az Európai Központi Bank (EKB) szakpolitikusai szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök gazdaságpolitikája mérsékelt hatással lehet az európai inflációra és kamatlábakra. Emellett figyelmeztetnek az euróövezetet érintő gazdasági kockázatokra és a lassuló dezinflációs folyamatra is.
A világ gazdasági rendje átalakulóban van, miközben az iparpolitika és a gazdasági biztonság új eszközei formálják a globális kapcsolatrendszereket. Az Egyesült Államok és az EU erőfeszítései a Kínától való függőség csökkentésére, valamint a geopolitikai feszültségek által felerősített protekcionizmus új törésvonalakat teremtenek az értékláncokban – írja a világgazdaságról szóló friss elemzésében a brüsszeli döntéshozatalban befolyásos Jacques Delors Intézet. A kutatás megoldásokat javasol a G20 tagországok számára az ellátási láncok diverzifikálására, a digitális tér biztonságának fokozására és a zöld átállás előmozdítására, miközben figyelmeztet az egyoldalú gazdasági intézkedések veszélyeire.
A miniszterelnök jelentette be, megelőző lépéseket tesznek.
A vámok hatással lehetnak a gazdasági növekedésre is.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?