Elhunyt Lambert Gábor közgazdász, újságíró, aki 2017 óta töltötte be a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) kommunikációs vezetői posztját - tájékoztatta a szervezet hétfőn az MTI-t.
Donald Trump amerikai elnök visszatérésével felsejlik a vámháború rémképe, ami a világgazdaságra és végső soron a befektetésekre is jelentős hatással van. A téma aktualitásához nem fér kétség. De mi a mögöttes gazdasági logika? Kire hogyan hat, kik lehetnek a nyertesei vagy éppen a vesztesei? És mire engednek következtetni a múltbéli példák? Megmutatjuk!
A Bécsi Nemzetközi Gazdaságtudományi Intézet (wiiw) előrejelzése szerint Magyarország 2025-ben 2,2%-os GDP-növekedést érhet el, amely elmarad a V4-országok és Szlovénia 3%-os átlagától. A visszafogott növekedés mögött a magas költségvetési hiány, az EU-s transzferek csökkenése és a szabályozási bizonytalanság állhat. A wiiw csak mérsékelt kockázatnak tartja Donald Trump amerikai elnök uniós termékekre belengetett vámjait, bár a német gazdaságot ért csapás miatt közvetett negatív hatással lehet a térség gazdaságaira. Sokkal nagyobb kockázatnak látnak egy Ukrajna számára kedvezőtlen, elkapkodott, az oroszok számára előnyös békét.
Negyvennyolc órát tartott az Egyesült Államok által indított vámháború (első menete) két szomszédja ellen. Az első körös anyagi veszteségek mérsékeltek, ha nem számolunk a megnövekvő bizonytalanság üzleti és társadalmi következményeivel. De több kérdést hoztak ezek a napok, mint választ.
A Trump-adminisztráció vámháborúja nemcsak inflációt és kereskedelmi feszültséget hoz, hanem geopolitikai szempontból is az Egyesült Államok helyzetét gyengíti. A gazdasági és diplomáciai következmények így hosszú távon is éreztetni fogják hatásukat: tartósan gyorsulhat az infláció – véli Lawrence Summers, az Egyesült Államok korábbi pénzügyminisztere, aki a Biden-féle fiskális ösztönzéskör is megjósolta a ragadós inflációt. Úgy véli Kína nyerhet nagyot a vámháborún.
Az elmúlt napokban a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett vámintézkedések és kilátásba helyezett (például az Európai Unióval szembeni) büntetőlépések határozták meg a gazdasági jellegű híráramlást. Vasárnap este pedig már azt is sejteni lehet a kezdeti piaci reakciókból, hogy mire számíthatunk a hétfői kereskedésben, hatalmas idegeskedést. A dollár szárnyal, az euró szenved, a forint is gyengül. A dollár-forint árfolyam vasárnap késő este újra a 400-as szintre került, a pénteki 393 körüli záróárfolyam után, ez 1,5%-os forintesést jelent.
A kibontakozó vámháborúval és annak piacokra gyakorolt hatásaival is kiemelten foglalkozunk a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánkon. Regisztráció itt.
Folytatódik a harc a Kongói Demokratikus Köztársaságban, a lázadó fegyveresek a keleti nagyváros, Goma elfoglalása után most Bukavu felé törnek előre - számolt be az MTI.
A globális üzleti szektor szereplőinek kétharmada immár nem a geopolitikai feszültségeket, hanem a kereskedelmi háború kialakulását tartja igen komoly világgazdasági kockázatnak az egyik legtekintélyesebb pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics hétfőn Londonban ismertetett idei első befektetői felmérése szerint.
A nemzetközi turizmus visszaállt a koronavírus-járvány előtti szintre, miután a múlt évben 1,4 milliárd turista utazott világszerte - állapította meg az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) honlapján közzétett előzetes jelentésében.
A gazdasági szakértők továbbra is magas globális inflációra számítanak az ifo német gazdaságkutató intézet (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München) és az Institut für Schweizer Wirtschaftspolitik svájci gazdaságpolitikai intézet kedden publikált negyedéves kutatási eredményei szerint.
2024-ben a globális geopolitika és az egyes országok politikája jelentős változásokon ment keresztül. A világgazdaságban is egyszerre látni jelentős gyengeségeket, köztük Európában és Kínában, valamint figyelemre méltó fényes pontokat, különösen az Egyesült Államokban. 2025-ben a fejlemények lehetséges kimenetelének spektruma tovább fog szélesedni.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által közzétett adatok szerint a világélelmiszer-árindex decemberben enyhe csökkenést mutatott az előző hónaphoz képest. Bár éves szinten még mindig emelkedés tapasztalható, a cukorárak jelentős visszaesése befolyásolta az összképet. A 2024-es év egészére vonatkozóan az index átlagosan alacsonyabb volt, mint 2023-ban, ami a gabonafélék és a cukor árának csökkenésével magyarázható.
Az amerikai olajtermelés és a kereslet is jelentősen növekedett októberben, elérve a világjárvány előtti szinteket. Az Energiainformációs Hivatal (EIA) legfrissebb adatai szerint a termelés rekordszintre emelkedett, míg a kereslet négy éve nem látott magasságba szökött, írja a Reuters.
A világ népessége 2024-ben több mint 71 millió fővel nőtt, és újév napján 8,09 milliárd ember él majd a Földön - derül ki az amerikai népszámlálási hivatal hétfőn közzétett becsléseiből.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a belátható előrejelzési távlatban az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága. Magyarország várhatóan megőrzi helyét a lista felső harmadában.
A Portfolio minden decemberben áttekinti, hogy mely országok voltak az adott év növekedési bajnokai és nagy vesztesei. A leggyorsabban növekvők között rendszerint azokat a szegény országokat láthattuk, amelyeknek sikerült jól megszervezni a felzárkózás alapvető feltételeit. A Covid alaposan öszekuszálta ezt a mintát, de a világgazdaság normalizálódásának talán az egyik legbiztosabb jele, hogy 2024-re szinte teljesen helyreállt a járvány előtti rend.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Egyre keményebb helyzetben az Európai Unió.
Kínai munkakultúra és megfigyelő állam testközelből.
Nem kellően hatékony az üzemanyag-ellátás
Egyelőre több problémás pontot is tartalmaz a tervezet.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.